Poznejte místo, kde se rodí kouzelný svět křišťálu Moser. Přesvědčte se o dokonalém rukodělném zpracování výrobků, jejich špičkové kvalitě a nevšedním talentu mistrů sklářů. Magická atmosféra při foukání a tvarování výrobků, vůně vypalovaných dřevěných forem a krása žhavé hmoty ve Vás jistě zanechá silný prožitek.

 

Jak se Moser navždy zapsal do sklářských dějin

Historie sklárny je spojena se jménem jedné z nejvýraznějších postav historie sklářské výroby, Ludwigem Moserem. Před více než 160 lety vdechl nadaný český rytec život křišťálu Moser a okouzlil s ním svět. Od samého začátku pracoval s tradiční technologií výroby skla, byl to ale především jeho talent a umění, co dokázalo dát kolekcím jedinečnost a krásu. Stal se dvorním dodavatelem císaře Františka Josefa I., později pak perského šáha Musaffereddina nebo anglického krále Eduarda VII. Tuto pověst dále umocňoval zájem dalších státníků a panovníků.

Za působení Lea Mosera, technického a uměleckého ředitele sklárny v letech 1908 – 1932, se změnila výtvarná orientace sklárny. V tomto období vznikaly dekorační techniky, které jsou dodnes charakteristickými znaky moserovské produkce. Typickými atributy se stalo broušení na hrany, zdobení leptaným a zlaceným dekorem a využívání jedinečných moserovských barev. Díky spolupráci s těmi nejnadanějšími výtvarníky, skláři, brusiči a rytci, jejichž umění od počátku pomáhá vytvářet mistrovská díla ve svém oboru, se již v roce 1922 sklárna Moser stala největším výrobcem luxusního nápojového a dekorativního skla v Československu. Po celou dobu existence se její výrobky prezentují na nejvýznamnějších světových výstavách, kde získávají mimořádná ocenění a křišťál Moser je dodnes používán ve významných domech a palácích panovníků, státníků a vlád. Podívejte se, co dělá tuto tradiční českou značku světovým unikátem.

 

 

Čím je sklo Moser výjimečné

Každé setkání s křišťálem Moser je okouzlujícím zážitkem pro všechny smysly. Může za to především dokonalá mistrně zvládnutá ruční práce. Stejně jako v roce 1857, i dnes Moser zůstává exkluzivní manufakturou. Díky výhradně ruční práci sklářských mistrů je každá moserovská číše, váza nebo jiný objekt skutečným originálem. Říká se, že z křišťálu Moser i voda chutná lépe. Sklárna totiž již od roku 1893 používá výhradně bezolovnatý křišťál, šetrný jak k životnímu prostředí, tak ke zdraví sklářů i zákazníků. Práce s touto sklovinou je náročná, ale právě bezolovnatý křišťál vyniká vysokým leskem, jiskřivostí a zejména tvrdostí, která umožňuje detailní broušení a rytí. Místní díla tak mají krásně ostré hrany a nádherný lom světla. Další nespornou devizou jsou unikátní barvy. Tajemství nenapodobitelných barev Moser tkví v kombinaci těch nejkvalitnějších surovin. Jsou to přísně střežené receptury, odvozené od složení drahých kamenů, které zajišťují Moseru nenapodobitelnou škálu kouzelných barev. Křišťál vás tak okouzlí magickou hrou světel, stínů a odlesků a jistě se stane ozdobou každého interiéru i společenské události. A naposledy, věhlas sklárny Moser je založen na řemeslném umění mistrů sklářů, brusičů, malířů a rytců. Na odkaz Ludwiga Mosera a jeho synů navazují celé generace karlovarských sklářů, za jejichž uměním se skrývají dlouhé roky práce na huti i v brusičských a ryteckých dílnách. Jejich umělecký talent i vášeň pro řemeslo dokonale naplňuje slogan The Art of Impossible.

 

 

Pronikněte do tajemství sklářské výroby

 

Muzeum
Unikátní pohled do historie sklárny poskytuje Museum Moser. Expozice v moderním interiéru nabízí poutavou prohlídku mapující více než 160 let historie rodinné sklárny, uvádí slavné majitele luxusních křišťálových děl Moser a představuje nejstarší sklářskou tvorbu až po současné kolekce. Během prohlídky uvidíte i poutavý film přibližující krásu a jedinečnost sklářského řemesla a v případě zájmu budete mít k dispozici audio průvodce, který vám umožní vlastní tempo prohlídky.

 

VIP okruh
Pokud toužíte hlouběji proniknout do tajů výroby jedinečného křišťálového skla, neváhejte se účastnit VIP okruhu. Místní průvodce vás provede nejen unikátní expozicí muzea a srdcem sklárny – sklářskou hutí – ale zavede vás i do dalších, neméně důležitých dílen, které při běžné prohlídce nespatříte. Cesta po jednotlivých stanovištích Moser výroby je totiž bez nadsázky dlouhým putováním, během kterého jde každý kus z ruky do ruky. Budete se tak mít možnost seznámit s provozem brusírny, kulírny, malírny a rytecké dílny. Prohlídka, která trvá přibližně 90 minut, bývá obohacena i o prezentaci sklářských surovin, nářadí a výrobních postupů. Garantujeme vám unikátní zážitek, na který se jen tak lehko nezapomíná!

 

Sklářská huť
Srdce sklárny – místo, které tepe, nebo spíše hučí, a kde si teploty pro běžného smrtelníka žádají ručník. Tady se dějí ty stěžejní věci. Bez huti by nebylo brusírny ani rytecké dílny, nebylo by totiž co tvarovat a zdobit. Tady začíná sklo psát svůj příběh poprvé jako objekt stvořený z živé tekuté hmoty. A právě tady zažijete tu pravou atmosféru tvůrčí ruční práce v podání sklářských mistrů. Uvidíte, jak skláři přeměňují žhavou masu skla vytaženou z pece o teplotě 1300 °C v kýžený tvar i jak následně foukají a tvarují sklo v dřevěných formách. Seznámíte se také se sklářskými surovinami, nářadím a výrobními postupy. Na vlastní oči se přesvědčíte o nevšedním talentu místních sklářů.

 

Prodejní galerie
Jedinečný zážitek můžete završit nákupem v prodejní galerii v Karlových Varech s širokou nabídkou nápojového a dekorativního křišťálu Moser. Prodejní tým vám ochotně poradí s výběrem z bohatého sortimentu a v případě přání zajistí rytí či pískování monogramů, textu či firemního loga na výrobky sklárny Moser.

 

Café Moser
Po takto intenzivním zážitku si jistě budete chtít na chvilku odpočinout. Moderní kavárna Café Moser vám nabídne příjemné posezení s dobrou kávou a domácími koláči v interiéru Návštěvnického centra i na letní terase s výhledem na náměstí Ludwiga Mosera.

Foto: Facebookové stránky Sklárny Moser

 

‼️ POZOR ‼️

Než se situace ohledně koronaviru a onemocnění Covid-19 uklidní, můžete sledovat novinky ze světa luxusního ručně vyráběného křišťálového skla Moser na blogu sklárny. A že je to zajímavé čtení! No a až bude lépe (a ono bude), tak si tento mimořádný zážitek určitě nenechte ujít.