Jaké jsou nejnavštěvovanější české lázně? No přece Karlovy Vary. Patří mezi nejkrásnější evropská lázeňská města a zároveň místo s nejvyšší koncentrací pramenů na světě. Není divu, že se lázeňské město uchází o zápis na seznam UNESCO. Vždyť je plné úžasné architektury, léčivých minerálních pramenů, skrytých zákoutí a nádherné přírody. Přesvědčte se sami.

 

Rozhledna Diana

Předtím, než byla na Výšině přátelství postavena rozhledna, propagovaly dobové průvodce toto místo jako nejlepší výhled na lázeňské město. A to platí dodnes – říká se, že kdo nebyl na Dianě, neviděl Karlovy Vary. Tak neváhejte a vyrazte! K mohutné cihlové rozhledně doplněné dřevěným ochozem se dostanete buď pěšky po lesních cestách, a nebo lanovkou od Grandhotelu Pupp – ve výletním areálu Diana se tak ocitnete za pár minut. Lanová dráha je tradičním a velmi oblíbeným dopravním prostředkem Karlových Varů, tak ji určitě nevynechejte. Až zdoláte 150 schodů rozhledny (lze jet i výtahem), naskytne se vám výhled prakticky na celé Karlovy Vary, lázeňské lesy či údolí řek Ohře a Teplá. Za jasného počasí dohlédnete až 70 km daleko! K rozhledně náleží také restaurace Diana s příjemnou lesní terasou. Děti si určitě oblíbí místní “minizoo”, kde najdou poníky, kamerunské kozy, čínská prasátka a pávy, anebo Motýlí dům. A okolí rozhledny je jako stvořené pro příjemné lázeňské vycházky. Kdyby vám náhodou jedna vyhlídka nestačila, můžete navštívit i další rozhledny v okolí Karlových Varů. 🙂 

 

 

Kolonády

Karlovy Vary jsou nejnavštěvovanějším lázeňským městem v republice. Jeho kouzelné lázeňské centrum tvoří celkem 5 kolonád zachycujících 13 pramenů, které ve městě vyvěrají. Každá z kolonád je však jiná a proto stojí za to navštívit je všechny. Tržní kolonádu ve švýcarském stylu nemůžete přehlédnout, jelikož se na první pohled od ostatních kolonád liší svou dřevěnou výstavbou. Je výrazně zdobena řezbami. Stojí na místě nejstarších karlovarských lázní a pramen Karla IV., který zde vyvěrá, sloužil údajně už samotnému Karlovi IV., který si tu léčil své nemocné končetiny. Stejně jako předchozí jmenovaná, i Vřídelní kolonáda se velmi liší od ostatních kolonád – jedná se totiž o funkcionalistickou železobetonovou budovu. Vyvěrá zde nejznámější pramen Vřídlo, který za žádnou cenu nesmíte opomenout. Sadová kolonáda na levém břehu říčky Teplé uprostřed lázeňské části města s Hadím pramenem na jejím konci je krásná zdobná stavba v podobném duchu, jako je Tržní kolonáda. Sousedí s Dvořákovými sady, což jí dodává malebnost a klidné prostředí. Mlýnská kolonáda je v neorenesančním stylu. Zdobí ji 12 soch, alegorií 12 měsíců roku, a je chráněna jako kulturní památka. Jedná se o největší karlovarskou kolonádu, která zachycuje 5 pramenů. Zámecká kolonáda je jediná z 5 karlovarských kolonád, která není veřejné přístupná a je rezervovaná pro hosty Zámeckých lázní, zachycuje pramen Zámecký dolní a pramen Zámecký horní. Ten byl v minulosti na 14 let ztracen a to po výbuchu Vřídla, později se naštěstí znovu objevil.

 

 

Podzemí Vřídla

Vřídlo – symbol Karlových Varů a asi nejznámější minerální pramen v Čechách. Gejzír vody o teplotě 73,4°C vydá za minutu asi 2000 litrů vody, která tryská do dvanáctimetrové výšky (v současné době je jeho výška regulována). Zajímavá podívaná, nemyslíte? A ještě zajímavější je to, co se děje pod zemí. Vstupte pod podlahu kolonády a sledujte, jak funguje rozvod, čerpání a tepelná regulace minerální vody. V podzemí uvidíte také proces pokamenování suvenýrů vřídelní vodou, sbírku vřídlovců, zanesené potrubí z počátku minulého století, vzácné bakterie a řasy. Exkurze probíhají od května do října, tak neváhejte a vyrazte!

 

 

Muzea

Máte-li naplánovaný výlet do Karlových Varů a předpověď počasí není právě příznivá, nezoufejte. Sepsali jsme pro vás tipy na zajímavá muzea a galerie – ať už se chcete ukrýt před ostrým sluncem nebo letní bouřkou, inspirujte se u nás. 

Vaše první kroky pravděpodobně povedou do Muzea Karlovy Vary. Multimediální podoba stálé expozice přibližuje historii města. Cesta začíná u Vřídla, unikátního přírodního fenoménu, a pokračuje přes založení lázní a vývoj lázeňské léčby až k proměnám architektury Karlových Varů, společenskému a kulturnímu životu lázeňského města a historii mezinárodního filmového festivalu.

Že vám jsou bližší celebrity než historie? Pak zavítejte do muzea voskových figurín. ABBA, Beatles, David Beckham, Královna Alžběta II., Fantomas – přesně tuhle partičku můžete potkat v kostele sv. Lukáše, kde se muzeum nachází. Těšte se na 112 figurín známých politiků, vládců, sportovců, herců, zpěváků a dalších světově známých osobností. Figuríny jsou oblečeny v dobových kostýmech, ty byly tvořeny výhradně ručně, v daném období života osobnosti. Kolekce pochází ze slavné londýnské rodiny Tussauds, která začala s výrobou figurín před více než 120 lety.

 

 

Galerie

V Karlových Varech najdete i Galerii umění, která od roku 1953 v lázeňském prostředí uchovává, zhodnocuje a přibližuje české umění 20. století ve stálých expozicích, krátkodobých výstavách, publikační činnosti a kulturně vzdělávacích programech. Krátkodobé výstavy sledují převážně současné umělecké dění v různých generačních a výtvarných přístupech a zaměřuje se především na českou tvorbu.

Pokud vás baví spíše mladé a neotřelé umění, vydejte se do galerie SUPERMARKET WC, kde si s nevábnými prostory bývalých veřejných záchodků poradili s důvtipem – přeměnili je v prostory výstavní. V galerii najdete hned několik zajímavých výstav. Ty jsou rozdělené do šesti tematických cyklů, které se neustále opakují. Můžete si prohlédnout například výstavu studentských prací, výstavu předmětů všestranného designu zohledňujícího potřeby seniorů a handicapovaných, nebo cyklus Design a život, který představuje české firmy, které prorazily ve světě designu. Kromě galerie můžete také nakoupit v designovém obchodě a posedět ve fair trade kavárně s výbornou kávou.

 

 

Výlety do okolí

Jen malý kousek od Karlových Varů stojí Statek Bernard. Kromě toho, že se tam výborně najíte, nabízí statek i spoustu zábavy pro děti i dospělé. Připraveny jsou řemeslné kurzy v truhlárně, v dílně na výrobu vonných mýdel a svící, v dílně designu či v keramické dílně. K tomu navíc muzeum řemesel, interaktivní expozice řeky Ohře a mini zoo. Statek navíc pravidelně pořádá jarmarky, trhy, akce pro děti a koncerty.

V malebném údolí řeky Rolavy nedaleko Karlových Varů leží ekocentrum Kozodoj – poklidná rodinná farma proměněná ve vzdělávací prostor. Jejím cílem je pomáhat malým i velkým při hledání cesty k hlubšímu porozumění našeho vztahu k přírodě. Centrem vede naučná stezka, nemusíte se ale bát žádného biflování, tady jde především o bezprostřední kontakt s pozitivně naladěnými zvířaty. Žijí zde koně, osli, krávy, ovce, kozy, prasata, lamy nebo třeba drůbež. Děti zde mají jedinečnou příležitost seznámit se se zvířaty a také s pojmem zemědělství a s tím co obnáší být farmářem. Žádná ZOO ani běžná farma se v tomto směru Kozodoji nevyrovná. Nejde tu totiž jen o zábavu, ale o opravdový zážitek. A to, co se tady vzdělávacím programům skutečně daří, je předávat návštěvníkům schopnost žít v rovnováze s přírodou.

Pro více tipů mrkněte na další články. 😉

Parky

Víte jaké české město je při pohledu z vesmíru nejzelenější? Světe div se, ale jsou to Karlovy Vary. Krásné parky tu totiž najdete doslova na každém kroku. Tak například hned na začátku lázeňské zóny narazíte na Dvořákovy sady, jež nesou jméno slavného českého hudebního skladatele – Antonína Dvořáka, který je zde také zvěčněn v podobě sochy. Písečné cestičky v parku mohou sloužit nejen k procházkám, ale také třeba pro hru petanque. Na upravených trávnících si stejně dobře jako odpočinout můžete zaházet třeba s frisbee. A nechybí tu samozřejmě ani lavičky. Příjemnou atmosféru anglického parku doplňuje několik dalších soch a malé jezírko. A na chodníku, lemujícímu park, můžete převážně v letní sezoně vidět pouliční umělce. Kromě rozličných parků pak v Karlových Varech můžete vidět také méně tradiční zeleň. V roce 1998 byla v Karlových Varech vybudována zenová zahrada podle návrhu slavného japonského zahradního architekta Kanji Nomury. Je postavena z kamenů, v kruhovém půdorysu symbolizujícím principy jin a jang. Světlý štěrk představuje moře mezi Evropou a Asií. Zahrada je určena k meditaci, tak se na chvíli zastavte, zklidněte mysl a jen tak rozjímejte.

 

Vánoční dům

V Karlových Varech si můžete pravou vánoční náladu navodit v kterékoli roční době a za každého počasí, postačí, když navštívíte Vánoční dům – nazýván také Zámeček Doubí. Možná si říkáte, že do Vánoc je ještě daleko, ale vzpomínáte, když jste jako děti odpočítávaly dny do Vánoc od ledna? Vánoční dům je první a jediný dům svého druhu v republice, který je otevřen celoročně a umožňuje tak všem návštěvníkům zavzpomínat si na vánoční období a užít si sváteční atmosféru, kdykoliv se jim zachce. Jen projdete bránou a jste v jiném světě. Unikátní je i výstavou medvídků, která v současnosti usiluje o zápis do Guinnessovy knihy rekordů s největším počtem medvědů na jednom místě. Mezi plyšáky je i pětimetrové monstrum nebo stařičký exponát z počátku dvacátého století.

 

 

Moser

Česká republika je proslulá výrobou kvalitního uměleckého skla. Víte ale, jak se sklo vlastně vyrábí? Pokud obdivujete rukodělné výrobky, prohlídku sklárny Moser zkrátka nemůžete vynechat. Na výstavě si můžete prohlédnout historické fotografie, sklářské nářadí nebo ukázky vzornic a navíc máte možnost navštívit výrobu sklářské hutě. Přímo v huti pak můžete na vlastní oči vidět foukání a tvarování skla a seznámíte se také se sklářskými surovinami, nářadím a výrobními postupy. Magická atmosféra při ruční výrobě skla, vůně vypalovaných dřevěných forem a krása žhavé hmoty ve vás jistě zanechá silný prožitek. Samozřejmě nechybí prodejní galerie, kde lze sklářské výrobky zakoupit.

 

Becherovka

V souvislosti s Karlovarským krajem nesmíme opomenout nápoj, který proslavil naší zemi i v daleké cizině, a tím je Becherovka. Tento jedinečný bylinný likér poprvé vyrobil lékárník Josef Becher na počátku 19. století. Původně se užíval jako žaludeční kapky a říkalo se mu karlovarská anglická hořká nebo bylinná hořká. Název Becherovka a její prodej už jako likéru v charakteristických plochých zelených lahvích však přišel až později. Vyrábí se z proslulé karlovarské vody, kvalitního lihu, přírodního cukru a charakteristické směsi dvaceti druhů bylinek a koření. Receptura je ale samozřejmě přísně tajena. Poodhalte roušku tajemství v Jan Becher muzeu, které najdete přímo v centru města, na místě bývalé továrny. Spatříte zde proslulý Becherovod – původní skleněný rozvod, kterým putoval likér do okolí, laboratoř Dr. Frobriga, staré sudy, lahve a další historické exponáty, zhlédnete film o Becherovce natočený bratry Cabanovými a ochutnáte několik specialit z místního baru.

 

Tak co říkáte, přesvědčili jsme vás k návštěvě?