Vánoční trhy ve městech patří k předvánočnímu času stejně jako sledování pohádek v televizi či ujídání cukroví. Vychutnejte si vánoční atmosféru přímo v centru dění, jen je nutné mít na paměti, že vánoční trhy letos probíhají ve skromnějším duchu než je zvykem a je třeba dodržovat bezpečnostní a hygienická opatření. Věříme, že i tak vás i vaše blízké předvánoční program v Karlovarském kraji potěší a naladí vás na tu pravou vánoční atmosféru. 🙂

 

Vánoční trhy 2020

 

Vánoční trhy Karlovy Vary 

Světoznámé lázně patří k nejkrásnějším a zároveň nejnavštěvovanějším místům v naší zemi a stejně tak vás oslní i místní trhy. Středobodem dění je Mlýnská kolonáda, kde vyrostl pomyslný les a také tržiště. U stánků je k dostání sváteční a dárkový sortiment, vánoční dobroty (které je možné zakoupit pouze s sebou), ale i tradiční místní produkty či výrobky karlovarských umělců. Další stánky spolu s vánočním stromem a dřevěným betlémem návštěvníci najdou před hotelem Thermal. Sváteční atmosférou však je protknuta celá trasa od hotelu Thermal až ke Grandhotelu Pupp, díky krásně vyzdobeným domům a hotelům si budete připadat vskutku pohádkově. Na několika místech lázeňské zóny najdete oblíbené vánoční fotokoutky a aby toho nebylo málo, návštěvníky vánočních trhů dopraví do lázeňského území vánoční vláček. Na jeho palubě sice není podávána horká čokoláda rozvernými číšníky jako v Polárním expresu, i přesto vás čeká nádherný zážitek. Že to pořád nestačí? Dobrá! Za 20 korun si můžete ve Vřídelní kolonádě zakoupit Karlovarský vánoční los, následně si ze stromku vyberete originální vánoční kouli, ve které se ukrývá vaše výhra. Odnést si můžete například voucher na vánoční stromek, kapra nebo jiné vánoční překvapení. To už stojí za to, ne?

 

 

Chebské vánoční trhy 

Chcete-li nasát tu pravou vánoční atmosféru, historický Cheb s malebným nasvíceným náměstím a překrásnými domy, jež ho obklopují, opravdu stojí za návštěvu. Podle návštěvníků patří místní vánoční trhy k těm nejlepším v České republice. Může za to především samotná atmosféra náměstí, uprostřed kterého si pod širým nebem můžete zabruslit na venkovním kluzišti, dále vás okouzlí krásné dřevěné stánky a dobrá nálada prodejců, u kterých si můžete nakoupit tradiční vánoční zboží, drobné dárky, ale i vánoční dobroty. Obzvláště vyhledávané je i velké kryté ohniště, u nějž se lze v nevlídném počasí alespoň na chvilku ohřát a sledovat dění nebo doprovodný kulturní program zpovzdálí. Mezi další atrakce patří třeba odpolední flašinetář, vyhlídkové kolo, ukázky řemesel či podvečerní troubení ponocného.

 

 

Mariánskolázeňské vánoční trhy

A za vánočními trhy můžete vyrazit také do Mariánských lázní. Konají se na Kolonádě, ale pozor, pouze o víkendech! Ještě na poslední chvíli se tedy můžete projít mezi stánky a nalézt inspiraci na vánoční tvoření i dárky pod stromeček. Připraven je i bohatý doprovodný program. Svůj um představí třeba umělecký kovář z hradu Křivoklát. Pro nejmenší je připraven kolotoč, vánoční fotokoutek, flašinetář či výstava přání Ježíškovi. A pro dospělé spousta dobrot od místních uzenářů či sýrařů.

 

 

Vánoční tipy Karlovarského kraje

 

Vánoce po celý rok

K posílení té pravé vánoční nálady určitě neopomeňte navštívit (pokud to situace dovolí) Vánoční dům  na samém konci Karlových Varů, kde se nevelký zámeček nad řekou Ohří stal branou do jiného světa. Vánoční dům je unikátní prodejní výstavou vánočních ozdob a vánočních dekorací. Je prvním a jediným Vánočním domem v České republice, který přináší návštěvníkům vánoční výzdobu po celý rok. Bude vás v něm provázet vůně purpury, třpytivé vánoční ozdoby, postavičky z betlémů, adventní věnce a známé tóny vánoční hudby. Vánoční atmosféra a vzpomínky z dětství zde dýchnou i na zapřisáhlé odpůrce prosincových svátků.

 

Betlémská tradice

Jedním ze symbolů krušnohorských Vánoc je bez pochyby betlém neboli „jesličky“, jež znázorňuje Svatou rodinu bezprostředně po Ježíšově narození. Původně byly betlémy stavěny v kostelích, avšak postupem času byl tento, dnes již neodmyslitelný symbol adventu, převzat i do domácností.  Betlémskou tradicí ožilo i město Ostrov, kde se v klášterním kostele Zvěstování Panny Marie koná výstava tvorby a sbírek betlémů ostrovských betlémářů. Spolu s expozicí církevního umění západního Krušnohoří se jedná o skutečně sváteční zážitek.

 

 

Kde bydlí Ježíšek

To, že na Božím Daru bydlí Ježíšek a že tu vyřizuje svou poštu, možná mnoho dětí ani jejich rodičů neví. Ježíškova pošta  zde ale funguje už od roku 1994! Do Ježíškovy speciální poštovní schránky může každý dětský i dospělý návštěvník během celého roku vkládat svá přání. V prosinci pak přání rozesílá Ježíšek adresátům. Pokud už vaše ratolesti dopis Ježíškovi napsaly, můžete se vydat v jeho stopách. Ježíškova cesta  je plná zábavy a úkolů pro malé i velké děti, které si mohou vybrat zda se vydají na celý (12,9 km), nebo zkrácený okruh (5,6 km). Na její trase plní různé úkoly, které zapisují či zakreslují do kartičky, kterou si předem vyzvedly v Infocentru Boží Dar. Tam také po odevzdání vyplněné kartičky dostanou malé dárečky.

 

 

Kousek karlovarských Vánoc u vás doma

 

Jestli si chcete raději vychutnat vánoční čas doma se svými blízkými, můžete je potěšit přípravou svátečních pochoutek, na kterých si kdysi pochutnávaly významné osobnosti během pobytu v lázních. Vyzkoušejte například křehké kousky jehněčího masa se svěží zeleninovou přílohou a domácími hranolky podle Eduarda VII., nebo mezinárodně známý Karlovarský knedlík, původně vídeňský, obohacený o čerstvé bylinky a vařený v máslem potřeném ubrousku. A že nejste zrovna šéfkuchaři? Vánoční pohodu pomůže navodit i horký nápoj z tradičního bylinného likéru Becherovka, ke kterému přidáte jablečný džus, horkou vodu, lžičku medu, ovoníte skořicí a ozdobíte plátkem citrónu. Děti a mlsné jazýčky určitě potěší vánoční cukroví. Typické pro zdejší kraj jsou skořicové hvězdičky nebo lázeňské kuličky, vyrobené jak jinak než z tradičních lázeňských oplatek.  Máte z čeho vybírat. 🙂

 

Zajímají vás vánoční lidové zvyky a obyčeje? Seznamte se s těmi, které se v regionu uchovaly dodnes, i s těmi dávno zmizelými v našem článku. 🙂