Přezdívá se mu český Island, a to právem. Náhorní plošina uprostřed lázeňského trojúhelníku je protkaná hlubokými lesy, v nichž paprsky slunce rozehrávají podivuhodné stínohry, vyvěrá tu přes tisíc minerálních pramenů a podél stezek leží minerály zabarvená jezírka nebo nekonečná rašeliniště.

Léky z hlubin země

V lázeňském trojúhelníku se ztrácí stres, neduhy a špatná nálada. Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně jsou ideálními zastávkami na výletě do Slavkovského lesa. Načerpáte v nich energii a po zdolání turistické stezky se trochu rozmazlíte a hodíte do formy. Kromě známých pramenů najdete v Karlovarském kraji i množství neobjevených. Třeba Siardův pramen, k němuž vede i naučná stezka.

Pokud je na vás lázeňský trojúhelník moc mainstreamový, máme pro vás tip. Lázně Kynžvart patří k jedné ze čtyř oblastí v ČR, jejichž klimatické podmínky jsou uznávány za přírodní léčebný zdroj. Je tady o poznání klidněji než ve výše jmenovaných lázeňských městech, ale procedur, kavárniček nebo sportovišť tady mají dost pro každého znaveného poutníka.

Bečov botanice zaslíbený

Kromě hradu a zámku s tajemným relikviářem sv. Maura najdete v Bečově nad Teplou botanickou zahradu s kolekcemi rostlin z různých světadílů a mnoha altány nebo lodičkami na rybníku pro pohodový den v okouzlující přírodě. Kdo rád šplhá, ten ocení bioferratu s několika trasami různých obtížností, vedoucími přímo skrze prostor botanické zahrady. Výbavu je možné zapůjčit na místě.

Divy matky přírody

Na poměrně malém území se nacházejí hned čtyři významné přírodní útvary a lokality, které se dají autem stihnout v rámci jednoho dne. První z nich jsou monumentální Čedičové varhany u Hlinek kousek za Bečovem, upomínají na valící se lávu ze třetihorní sopky před miliony let.

Druhá je významná technická památka z roku 1536 s názvem Dlouhá stoka, která sloužila k přivádění vody pro pohon čerpacích zařízení, drtících stoup a rudných mlýnů při těžbě cínu. Třetí leží pár kilometrů jižněji a jmenuje se Upolínová louka pod Křížky, kde vždy na jaře v plné kráse vykvétá vzácný a ohrožený upolín evropský a další vzácné druhy rostlin. Oblastí vede chodníček s výhledy.

A čtvrtá leží skoro na dohled odsud. Kladské rašeliny jsou rozsáhlým souborem horských vrchovištních rašelinišť a platí za nejcennější část Slavkovského lesa. Naučná stezka dlouhá devět kilometrů vás provede skrze pralesovitý porost a kolem četných jezírek. Na cestě možná uvidíte nebo uslyšíte čápa černého, jestřáby nebo datly, a když budete mít štěstí, tak i rysa ostrovida.

O notný kus severněji – mezi Loktem a Karlovými Vary – leží skalní město Svatošské skály. Tvoří ho mohutné žulové pilíře a provází legenda o zkamenělém svatebním průvodu. Dostanete se k němu po cyklostezce nebo na loďce a ocení ho horolezci i děti, na které tu čeká zábavní areál Svatošky.

Kabinet kuriozit a rozhledna z Iráku

Minimálně dvě významné budovy byste při návštěvě Slavkovského lesa neměli minout. První z nich je významné sídlo rodů Metternichů s anglickým parkem – zámek Kynžvart. Kníže Metternich byl známý cestovatel a na svých výpravách nasbíral množství kuriozit, které jsou dnes na zámku k vidění. Jde třeba o sbírku mumií nebo podivuhodné předměty s příběhem v kabinetu kuriozit. Nejvzácnější je však kynžvartská daguerrotypie (předchůdce fotografie), zapsaná na seznamu památek UNESCO.

A pokud byste si chtěli celý kraj prohlédnout z ptačí perspektivy, zajeďte si na Krásenskou rozhlednu. Vypíná se vysoko nad okolní lesy, pravidelně vítězí v soutěžích o nejhezčí rozhlednu Česka a její stavitelé se inspirovali minaretem v iráckém městě Samarra.

Nechte se inspirovat

  • Výlety spadaným listím

Výlety spadaným listím

Kdo by nemiloval podzim? Není nic lepšího než obléct teplý svetr a jít se brodit spadaným listím. Poradíme ...

  • Toulky podzimní přírodou

Toulky podzimní přírodou

Podzim už je  v plném proudu. Sychravé dny na sebe jistě nenechají dlouho čekat a na hřebenech hor ...

  • Kde přivítat jaro

Kde přivítat jaro

Tak jsme se konečně dočkali. Rtuť teploměru stoupá vzhůru, příroda se začíná zelenat a ve vzduchu je cítit ...