Navštivte TOP místa v Karlovarském kraji.
Nenechte si ujít nejkrásnější památky, nejoblíbenější aktivity či kulturní akce.

Lázeňské kolonády a vřídla

Architektonické skvosty v podobě vřídelních kolonád by neměly uniknout pozornému oku žádného z návštěvníků lázeňských měst. Jen samotné Karlovy Vary ve svých ulicích ukrývají hned pět kolonád. Mlýnská, Tržní, Sadová, Zámecká a Vřídelní jsou krásné stavby, kdy vzhled staveb osciluje mezi jemnou symbolikou přírodních témat až po lehkou architektonickou kontroverzi nejznámější Vřídelní.

Mariánské Lázně mají též co nabídnout. Novobarokní Hlavní kolonáda je nepopíratelnou dominantou promenády a zdatně jí sekunduje klasicistní Kolonáda Karolinina pramene.

Františkovy Lázně a jejich Nová Kolonáda, jež ukrývá pod toskánskými sloupy první Plynové lázně s Hřmotícím pramenem, vzdávají hold novoklasicistnímu stylu. Doporučujeme navštívit i Františkův pramen, který jest věhlasným už od středověku. Jako Slatinnou kyselku jej rozváželi po celé Evropě a dodnes vyvěrá kryt krásným klasicistním rondelem.

Zámek Bečov a relikviář sv. Maura

Zámek Bečov je jednou z nejnavštěvovanějších památek v Karlovarském kraji. V komplexu hradu ze 13. století a zámku z 18. století se totiž ukrývá kromě krásných zámeckých interiérů také unikátní relikviář sv. Maura, který je považován za památku evropského významu a zároveň za jednu z nejvýznamnějších šperkařských památek. Po korunovačních klenotech se jedná o druhou nejvýznamnější památku tohoto druhu v České republice.

Hornická krajina Krušnohoří a UNESCO

Fascinující Krušnohorsko s historií sahající až do 12.století, kdy zde byla zahájena těžba pokračující až do 20.století. Naleziště mnoha rud formovaly svéráz nejen krajiny, ale i místního lidu. Pohnuté osudy horníků na vás dýchnou z muzejních expozic, ale ještě více se do jejich kůže můžete vcítit, pokud se vydáte na exkurzi do některé z důlních štol. V roce 2019 byla oblast po téměř dvaceti letech usilovné práce zařazena na Seznam světového dědictví UNESCO, čímž je zajištěna péče a pozornost, které si tento region právem zasluhuje.

Cyklostezka Ohře

Rekreační tempo vám dopřeje tato národní cyklotrasa č.6. Rovinatý profil, který ocení nejen rodiny s dětmi, ale milovníci cyklistiky všech věkových kategorií. 28 km stezky mezi Karlovými Vary a Sokolovem vám odhalí nejednu přírodní dominantu. Jmenujme určitě Svatošské skály, které dlouhodobým erozivním působením vytvořila řeka Ohře a my nyní můžeme obdivovat mohutné skalní pilíře a jiné skalní útvary. Při pohledu z druhého břehu vás ohromí tichá majestátnost skal. Pověstí je okolo nich spousta, ale všechny pojí nešťastná láska. Dále na své cestě potkáte hrad Loket, který ve svých zdech střeží loketský meteorit, expozici útrpného práva, sbírky porcelánu nebo můžete vystoupat na vyhlídkovou věž s loketským drakem. Za rozcestím u hradu najdete kmeny vzrostlých břečtanů. Rostliny, která je běžně popínavou liánou, nicméně zde se díky soustavné péči přetvořila v unikátní floristický exponát.

Hrad Loket

Klíč ku Království českému, jak mu s oblibou přezdíval Karel IV. Gotická stavba je významná nejen strategickým umístěním vysoko na skále obtékané ze tří stran řekou Ohře, nýbrž i množstvím historie a tou správnou dávkou mystiky. Hrad je opředen záhadami a hostí ve svých zdech fascinující a hlavně rozsáhlou expozici útrpného práva. Což je v kontrastu s překrásným a romantickým výhledem z 26 metrů vysoké hradní věže. U krásných věcí ještě zůstaneme, protože byste během své návštěvy rozhodně neměli minout výstavu místního porcelánu. Na své si zde přijde i kultura. V podhradí Lokte se totiž nachází přírodní amfiteátr, který hostí mnohé z kulturních akcí a jeho obliba meziročně roste. Atmosféra oblíbené kulturní akce doplněná tyčícím se hradem nedaleko je zážitek, který by neměl chybět v žádné vzpomínce.

Přírodní rezervace SOOS

Jedinečná přírodní rezervace Soos, která nemá ve střední Evropě obdoby, se nachází severně od Františkových Lázní. Jedná se o unikátní pozůstatky slaného jezera, které se během staletí přeměnilo v rašeliniště a minerální slaniště. Najdeme tu pozůstatky vulkanické činnosti, kterou ilustrují mofety – bahenní vývěry CO2 a také četné minerální prameny. V nevšedních biotopech, kterých je tu celá řada, najdeme spoustu chráněných živočichů a mokřadních či slanomilných rostlin.

Přírodní rezervací Soos vede po dřevěných chodníčcích 1,2 km dlouhá naučná stezka s několika poučnými zastávkami. V areálu najdete také geopark, muzeum s přírodovědnou a paleontologickou expozicí, výstavu prehistorických ještěrů v životní velikosti, expozici “Ptačí svět Chebska” a dančí oboru.

Krušné hory v létě i v zimě

Česko-německá hranice tvořená Krušnými horami zrcadlí svou divokostí bohatou historii této pohraniční oblasti. Během vzniku zde probíhala intenzivní sopečná činnost, která zanechala pohoří plné nalezišť kovových rud a mnohých minerálních pramenů.

Celá oblast je protkána četnými cyklostezkami, turistickými trasami a i běžkaři si v zimě přijdou na své. Všechny tři skupiny přitahuje Krušnohorská magistrála, 242 km dlouhá trasa vedoucí skrz tzv. Rudohoří. I lyžařům má krušnohorsko co nabídnout v podobě vyhledávaných rekreačních středisek. Vyberte si mezi Klínovcem, Božím Darem, Plešivcem a dalšími zvučnými jmény.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Nejvýznamnější událostí nejen v Karlových Varech, ale i v celém Karlovarském kraji je bezpochyby Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, který se tu koná už od roku 1946. V posledních 20 letech se z něj stala prestižní mezinárodní přehlídka filmů, kterou vyhledávají filmaři, novináři, slavné osobnosti a především filmoví nadšenci nejen z Evropy, ale z celého světa. V několika kinosálech po celém městě se promítá zpravidla ve světové nebo alespoň evropské premiéře více než 200 filmů.

Mezinárodní filmový festival pravidelně hostí významné světové celebrity. Z poslední let jmenujme třeba Judi Dench, Jude Law, Antonio Banderas, Susan Sarandon, Robert De Niro, Danny Devito, Andy Garcia atd.

Slavkovský les a Národní přírodní rezervace Kladská

Trojice lázeňských měst ze tří stran střeží CHKO Slavkovský les. Romantické místo, kde našly útočiště vzácné druhy naší fauny i flóry. Tato oblast je neprávem opomíjená, ale kdo sem zavítá, bude uchvácen úžasně vyváženou porcí romantiky i tajemna.

Česko je známé dobře značenými turistickými cestami a ani zde tomu není jinak. Přehledně značená naučná stezka Kladská vás provede oblastí a poučí o výjimečnosti okolní krajiny. Minerální prameny zde vytvořily jedinečnou rašelinní krajinu, kterou si můžete prohlédnout během procházky po dřevěných trasách a vyvýšených můstcích.

Zpívající fontána v Mariánských Lázních

Zpívající fontána je nejvyhledávanější atrakcí v Mariánských Lázních. Kruhovou kamennou fontánu s více než 250 tryskami, kterou zdobí plastika květu, najdete na kolonádě v centru lázeňské zóny. Její návštěvu rozhodně nevynechejte, jedná se o obdivuhodné spojení vody tryskající podle promyšlené choreografie a oblíbených skladeb nejen vážné, ale i moderní hudby.

Cheb – hrad, krovy a štaufská falc

Chebský hrad je místem, jehož zdi v sobě ukrývají mnoho příběhů a důležité milníky naší historie. Jediná štaufská císařská falc na našem území a nejvýchodněji položená ze všech evropských. Mocný rod Štaufů počátkem 12. století vybudoval honosný palác, jehož zbytky můžeme obdivovat dodnes. Západní cíp českých zemí zažil krušné časy, kdy okolo něj táhly armády nejednoho panovníka a díky strategické poloze o něj mnozí usilovali. Samotné město Cheb je plné historických památek a pokud chcete zažít opravdu netradiční exkurzi, nenechte si ujít unikátní prohlídku původních dřevěných krovů, které vznikly už za dětství Karla IV. a dodnes v plné síle nesou střechy města Cheb.

Klášter premonstrátů v Teplé

Rozlehlý klášterní areál najdete nedaleko Mariánských lázní u městečka Teplá. Areál kláštera, který založil blahoslavený Hroznata roku 1193, je jedním z nejvýznamnějších v České republice. Zahrnuje barokní konvent, gotický presbytář klášterního kostela s románskou kaplí, unikátní klášterní knihovnu, která je se svými 100.000 svazky druhou největší historickou knihovnou v Čechách, park, hřbitov a muzeum. Nejvýznamnější stavbou je kostel zasvěcený Zvěstování Páně, postavený v letech 1193–1232. Ke klášteru náleží také hospodářské budovy pivovaru, seník a sýpky.

Ostrov

Věděli jste, že trolejbusy české, slovenské i ty brázdící ulice San Francisca vznikly v tomto malém městečku? Ostrov, město kde románské, gotické i renesanční stavby stojí oproti rozporuplné sorele, která ještě stále hledá své místo kvůli pohnuté historii nedávné doby. Renesanční zámek města Ostrov je tvořen komplexem budov, které ve svých útrobách ukrývají krásné dvorany, expozice porcelánu a historii rodu Šliků, místního rodu.

Posvátný okrsek je jméno klášterního areálu, který byl během minulého režimu téměř kompletně zdevastován přetvořením na kasárny. Rozsáhlá rekonstrukce však místu vrátila původní krásu a nyní si můžete prohlédnout krásné kaple světců a další církevní stavby.

Již zmíněná sorela ve městě zakořenila během rozvoje uranové těžby. Budovám postaveným v duchu socialistického realismu nemůžete upřít jistou monumentálnost. Vyberte si jeden ze šesti vyhlídkových okruhů městem a nechte se pohltit duchem tohoto města.

10 golfových hřišť v Karlovarském kraji

Za kolébku světového golfu je odjakživa považováno Skotsko. Kolébkou golfu českého jsou bezesporu západočeské lázně. První golfové hřiště zde bylo vybudováno již v roce 1904 na okraji Karlových Varů a záhy následovalo další v Mariánských Lázních.

V současné době je v Karlovarském kraji 10 golfových hřišť, z toho 7 je 18jamkových. Golfová hřiště v Karlovarském kraji se řadí mezi renomovaná hřiště Evropy a jsou dějištěm jak amatérských, tak i profesionálních turnajů. K dispozici je také několik indoor golfů.