Nejzápadnější město České republiky láká na návštěvu svého muzea a zajímavá místa v okolí. Zajeďte sem nasát atmosféru odlehlého a svérázného kraje, kde se potkávají historické hranice Čech, Bavorska a Saska.

Dějiny vetkané do látky

Národopisné a textilní muzeum v Aši upomíná především na slavnou a dlouhotrvající historii textilní výroby. Před 2. světovou válkou zde totiž sídlilo přes 120 tkalcoven, 53 pletáren nebo 129 pletáren punčoch. V muzeu jsou ke zhlédnutí i staré nástroje, pletařské stroje a stavy nebo historické zbraně.

Kousíček za hranicemi zástavby se nachází jedno z nejzajímavějších míst Aše, rozhledna Háj a přilehlý sportovní areál, schovaný v Ašských lesích. Rozhledna jako by vypadla z gotického románu, jde o jednu z nejmohutnějších kamenných staveb u nás a nejzápadnější rozhlednu v Česku. Ve sportovním areálu se vyřádí děti i dospělí po celý rok. Funguje zde půjčovna vybavení pro letní i zimní sporty.

Tři starobylé hrady

Nadšenci do hradů najdou v okolí Aše hned tři. Prvním z nich je zřícenina hradu Neuberg v nedalekém Podhradí, založeného na přelomu 12. a 13. století švábskými rytíři z Neubergu. Zachovala se z něj okrouhlá strážní věž, připomínající z dálky suchozemský maják. Když už budete v Podhradí, navštivte barokní kostel Dobrého pastýře s dřevěnými interiéry a malbami z 18. století.

Další dva hrady jsou o trochu dál, asi dvacet kilometrů jižně od města. Hrad Libá je momentálně v rekonstrukci, ale jeho části jsou přístupné veřejnosti. Za zmínku stojí expozice Běh času, představující architektonický vývoj hradu a zámku za uplynulá staletí včetně výhledu do budoucna.

Pár kilometrů od něj leží třetí hrad zvaný Seeberg, vystavěný na půdě hradiště nebo sídliště z doby bronzové. Založen byl už ve 13. století a dnes obsahuje zajímavé expozice. Jedna z nich je věnovaná třeba dramatické a krvavé vraždě Albrechta z Valdštejna. Zachovány zůstaly i autentické budovy jako věžová sýpka, hrázděná stodola a další, které připomínají vesnický život 18. století na Chebsku.

Pohraniční hvozdy

Liduprázdná příroda v česko-německém pohraničí je skutečně svébytná. Mezi tichými, pustými lesy a skalními ostrohy vyniká Goethova skalka, přírodní památka ve formě čtyři sta metrů dlouhého skalního útvaru a pamětní deskou, upomínající na zdejší pobyt Johanna Wolfganga Goetha.

Když už zavítáte tak daleko, nesmíte si nechat ujít dobrodružnou návštěvu nejzápadnějšího bodu České republiky. Jde o místo skryté v lesích, označené žulovým kamenem, a dojít k němu je možné pouze pěšky po drobné a snadno přehlédnutelné cestičce. S pomocí mapy to ale určitě zvládnete.

Oddech po všem tom cestování Ašskem skýtá pramen Bílý Halštrov, asi šest kilometrů od města. Posedět si můžete na odpočinkovém místě s lavičkami a památníkem.

Telefon: +420 354 524 211
E-mail: podatelna@muas.cz

Přejít na web města

Nechte se inspirovat

Naskočte na vlnu léta

11. 7. 2023|Sport, Tipy|

Letní prázdniny jsou v plném proudu! Děti tleskají, ovšem rodiče už tolik nejásají. Dvouměsíční prázdniny jim totiž ...