Na zápraží Slavkovského lesa vyrostlo už na konci 13. století město, kde se na pozadí majestátních zámků mísí báňské tradice a starobylé památky s děsivými průvody čertů. Zastavte se v Sokolově a nasajte atmosféru autentického hornického města.

Fascinující hlubiny

Pokud se chcete o Sokolovu něco dozvědět, měly by vaše kroky vést k městskému muzeu. Hlavní budova sídlí na zámku Sokolov, takže si kromě expozic hutnictví, sklářství nebo výroby porcelánu prohlédnete i interiér a dozvíte se něco o rodu Nostitzů, kterým do roku 1945 patřil.

Koho zajímá dobývání rud z hlubin země a při slovech „štola“ nebo „důlní lokomotiva“ se mu rozsvítí oči, toho uchvátí muzeum hornictví v Krásnu. Leží asi dvacet kilometrů za Sokolovem (ačkoli náleží pod sokolovské muzeum) a lze v něm navštívit i ukázkovou štolu nebo vyzkoušet jízdu důlním vláčkem.

A kdo to s hornictvím myslí opravdu vážně, na toho čeká Důl Jeroným, do jehož útrob se lze s přilbou na hlavě a pláštěm přes ramena zanořit a na chvíli se tak vcítit do života středověkých horníků.

Památky a výhledy

Ze Sokolova vyrážejí lidé tradičně na výlet ke dvěma majestátním hradům. První z nich je Loket, architektonická dominanta na skalním ostrohu v zákrutě řeky Ohře, jehož nadpozemskou krásu obdivoval i Johann Wolfgang Goethe. Můžete si projít jeho interiér, prohlédnout expozice nebo třeba uspořádat narozeniny či svatbu. Stylověji než tady už své „ano“ říct nemůžete.

Kousek dál se na skalnatém hřbetě u Bečova nad Teplou tyčí stejnojmenný hrad a zámek. Kromě toho, že ukrývá legendární relikviář svatého Maura, druhou nejvzácnější zlatnickou památku České republiky, je možné projít si jeho interiér a zavítat do jednotlivých salonů, zámecké knihovny nebo kaple. Nudit se nebudou ani děti, jedna z prohlídek je totiž určena přímo pro ně.

V okolí ale stojí za návštěvu i další místa. V naučném centru na Statku Bernard hned za Sokolovem si můžete sami vyzkoušet tradiční řemeslné postupy. Kamenná rozhledna jižně od Sokolova u obce Krásno čeká na vaši návštěvu v nadmořské výšce 777 metrů a je z ní vidět i vrchol Klínovce. Na sever u Oloví stojí zase moderní rozhledna Cibulka s panoramatickým výhledem do všech směrů.

Windsurfing, varhany a čerti

Chtěli byste pobyt v Sokolově strávit aktivně? Žádný problém, zaplavte si nebo vyzkoušejte windsurfing na koupališti Michal, nebo se projděte po naučné stezce k Rotavským varhanám, podivuhodnému skalnímu útvaru ve tvaru kostelních varhan.

A pro opravdu pekelnou show si naplánujte návštěvu Sokolova na prosinec. Tehdy se ulice ponoří do sirného oparu a ze všech stran je slyšet řinčení řetězů s tím, jak se do města přiřítí průvod stovek Krampusů, tedy děsivých čertovských masek z Německa, Rakouska a Švýcarska. Jen si dejte pozor, aby si vás neodnesli s sebou do horoucích pekel!

Telefon: +420 359 808 729
E-mail: info@mdksokolov.cz

Nechte se inspirovat

  • Sokolov a jeho okolí

Sokolov a jeho okolí

Sokolov je město, které si možná většina z vás spojí s těžbou hnědého uhlí. Při bližším poznání však ...

7 tipů na svatební místa

Chystáte svatbu? Pak vězte, že výběr toho správného místa je naprosto klíčový. Ačkoli se Karlovarský kraj pyšní ...