Příroda Karlovarského kraje má své jedinečné kouzlo v každém ročním období.

V jarním rozpuku vás potěší rozkvetlé lázeňské parky či břehy řeky Ohře plné svěží zeleně. Na podzim se lázeňské lesy a horské stráně zbarví barvami v paletě, jako mohou závidět i slavní malíři. V zimě zase krajinu pokryje sněhová přikrývka a vytvoří v přírodě ledovou krásu. Kam se při návštěvě Karlovarského kraje rozhodně musíte podívat? Vyberte si z více než sta přírodních rezervací a památek.

Jednou z nejznámějších lokalit mimořádného významu je národní přírodní rezervace Soos, přezdívaná český Yellowstone, a to díky četným rašeliništím i slatiništím, vývěrům minerálních pramenů a probublávajícímu oxidu uhličitému takzvaných mofet – bahenních sopek. Za návštěvu stojí i národní přírodní rezervace Kladské rašeliniště s ohroženými druhy rostlin a živočichů, kterou vás provede naučná stezka vedoucí po dřevěných chodníčcích. Od května se pokocháte vzácnými lučními rostlinami na rozkvetlé Upolínové louce a opodál naleznete magické místo Tři křížky nedaleko Mariánských Lázní. Poblíž Karlových Varů narazíte cestou do Lokte na skalní útvar zvaný Svatošské skály, který připomíná zkamenělý svatební průvod. V minulosti si jej oblíbila řada známých osobností, jako třeba J. W. Goethe.

Nedaleko třetího lázeňského místa západočeského lázeňského trojúhelníku Františkových Lázní můžete kromě NPR Soos obdivovat třeba Komorní hůrku, nejmladší sopku v Česku. Jedná se o pozůstatky vulkanické činnosti a v chodbách Goethovy štoly, vedoucí do sedmnáctimetrové hloubky, si prohlédnete skutečný popel i lávu. U Františkových Lázní se nachází také Lesopark Amerika s rybníkem a volně přístupnou pozorovatelnou, odkud můžete sledovat život ptáků v hnízdišti na ostrůvku uprostřed rybníka.

Krušnohorská krajina byla po staletí formována hornickou činností. Je charakteristická obzorem lemovaným těžebními věžemi i lesy plnými strmých propadlišť. Jedním z míst, které připomínají těžbu, je chráněná přírodní památka Vlčí jámy, kde v hlubokých průrvách panuje zvláštní klimatický režim a je zde tak možné spatřit sníh i uprostřed horkého léta. Mezi známé lokality patří také štola Johannes u Božího Daru a důl Mauritius u Abertam. Díky fenoménu hornictví, který udal ráz zdejší krajiny, se dnes Krušnohorská hornická krajina pyšní zápisem na seznam světového dědictví UNESCO.

Obdivujte krásy Krušných hor na nespočtu turistických tras a cyklotras. Mezi nejznámější lokality patří Božídarské rašeliniště, které je největší v kraji. Vydejte se třeba na Jelení vrch, dominantu přírodního parku, a nebo Přebuzské vřesoviště, které vzniklo v důsledku těžby rašeliny.

Nechte se inspirovat

Žlutice a Toužim

Karlovarský kraj není jen místo pro lázeňské hosty. Celý region je jako stvořený pro aktivní dovolenou, ať už ...

Náš kraj očima jogínů

Učí jógu a díky ní si užívá každý nádech a výdech. Tomáš Strnad je ztělesněním klidu a rovnováhy. ...

  • Nejlepší koupání v kraji

Nejlepší koupání v kraji

Koupání k létu patří stejně jako sbírání borůvek nebo chození na houby. A počasí nám v posledních dnech ...

  • Po stopách jáchymovského tolaru

Po stopách jáchymovského tolaru

Jáchymovský šlikovský tolar, stříbrná mince, která dala jméno dnešní nejznámější měně na světě, patří mezi nejvýznamnější české mince ...