Že už jste zazimovali sportovní výbavu? Chyba, vždyť podzim je na cyklovýlety jako dělaný. Tak šlápněte do pedálů a objevte cyklostezku Ohře. Startuje se v Chebu a končí v Karlových Varech. Na výlet si vyhraďte spoustu času, po cestě vás totiž čeká spousta zajímavých zastávek. Že nemáte kondici jako závodníci Tour de France? Nemusíte se bát, tuhle trasu zvládnou i rekreační cyklisté.


Historie a kultura v Chebu

Startuje se v Chebu. Ještě než nasednete na kola, prozkoumejte město, stojí to za to. V centru, na Kostelním náměstí, stojí gotický skvost, kostel sv. Mikuláše. Na náměstí najdete také Špalíček, komplex jedenácti měšťanských domů z 13. století. Za vidění stojí i chebský hrad, jedna z nejvýznamnějších románských památek u nás.

Pokud vás historie moc nebere a toužíte spíš po kultuře, navštivte největší stálou fotografickou galerii v Česku, Galerii 4. A pak hurá na cestu!

Z Tovární ulice vede značení do Doubí u Tršnice, kde se napojíte na novou cyklostezku. Ta vás dovede přes Mostov až do Kynšperku.

Pivo volá

Že už byste se potřebovali osvěžit? Zastavte v Kynšperku, vždyť se sem po 62 letech vrátila výroba piva. Pivovar chátral od roku 1955, nyní byl konečně zrekonstruován, a vy si tak můžete pochutnat na moku s názvem Kynšperský zajíc.

Jedno malé pivo a jeďte dál, čeká vás totiž tajemné poutní místo v obci Chlum svaté Máří. V 18. století patřilo k nejnavštěvovanějším v zemi, za komunistického režimu však areál kostela, kláštera a probošství chátral. Momentálně prochází rozsáhlou rekonstrukcí.

Hrady, zámky a pořádná romantika

Nedaleko od poutního místa leží město Sokolov. Pokud vám síly stačí, vystoupejte na patnáctimetrovou rozhlednu Hard a prohlédněte si kraj z výšky. Navštívit můžete také sokolovský zámek stojící přímo v centru města.

Za vidění určitě stojí i městečko Loket. Čeká vás impozantní středověký hrad z 12. století a spousta muzeí – co takhle expozice lázeňských pohárků, retro kočárků nebo tajných spolků?

A nakonec pořádná romantika – Svatošské skály. Žulové masivy a hluboký kaňon najdete v oblasti mezi Loktem a Doubím. Svým tvarem připomínají svatební procesí, a tak nesou jména jako Ženich, Nevěsta, Tchyně či Svědkové.

Pokud vám síly stačí, dojeďte do Karlových Varů, spočiňte na kolonádě a osvěžte se léčivou minerální vodou přímo z pramene.  A jestli toho pořád nemáte dost, navštivte muzeum Jan Becher. Pozor, součástí výstavy je i ochutnávka bylinných likérů – pochutnejte si, ale na kolo už potom radši nesedejte.