V tomto významném centru Karlovarského kraje naleznete nevídanou koncentraci světských i církevních památek, z nichž si odnesete zážitky na celý život. Vyrazte směrem k západnímu cípu Česka a vplujte do ulic historického Chebu. Města, které rozhodně má co nabídnout.

Po stopách středověkých kupců

Znáte Špalíček? Tento unikátní komplex původně gotických kupeckých domů s hrázděnou konstrukcí vyrostl na místě bývalých masných bud v 13. století a nic podobného na našem území nenajdete. Obchůdky a podniky v budovách sídlí dodnes a projít si je můžete úzkou Kramářskou uličkou.

Skutečným fenoménem jsou ale zdejší středověké krovy městských domů, jejichž prohlídka by měla patřit ke zlatému hřebu každé návštěvy Chebu. Trasa „Pod střechami chebských krovů“ vás zavede do jejich útrob a představí vám řemeslnou zručnost a geometrickou představivost našich předků.

Sídla vladařů i poutní místa

Chebský hrad je doslova nasáklý historií. Jeho hradní kaple stojí na místě dávného slovanského pohřebiště, odehrála se tu královská svatba a taky úkladná vražda pobočníků knížete Albrechta z Valdštejna. Dějiny hradu jsou spjaté s mocným rodem Štaufů, k němuž náležel i Fridrich Barbarossa. Právě on ho nechal přestavět na císařskou falc, jedinou v naší zemi.

Od Chebského hradu je to pár kroků k chrámu svatého Mikuláše a Alžběty z 13. století, kde je možné na chvíli v klidu spočinout, sestoupit do krypty nebo se rozhlédnout po městě z jižní věže. Pokud by vám 67 metrů výšky bylo málo, vydejte se k Bismarckově rozhledně na nedaleké Zelené hoře, odkud je za dobrého počasí vidět až do Krkonoš.

Máte rádi církevní památky? Navštivte i barokní loretánskou kapli s ambity a poutní kostel sv. Ducha ve Starém Hrozňatově, asi osm kilometrů jižně od Chebu. V 17. století ji postavili jezuité a dodnes se zde pořádají česko-německé poutě i mše.

Trochu jiná historie

Jestli vás místo hradů a kostelů láká spíše lidová architektura nebo řemesla, oceníte skanzen Doubrava. Je zde největší koncentrace zachovalých hrázděných statků, muzeum zemědělství a lidového života nebo expozice historického nářadí. A samozřejmě taky stylová restaurace.

Nebo byste radši chtěli prožít historii na vlastní kůži? Potom navštivte Cheb v období Valdštejnských slavností, kdy se ve městě koná jarmark nebo rytířský turnaj na koních a netrpělivě se čeká na příjezd samotného Albrechta z Valdštejna s družinou.

Chebské moře

Cheb ale nežije jen z minulosti, naopak. Obrovský sportovně-rekreační areál Krajinka na levém břehu Ohře nabízí kromě jiného hned několik víceúčelových sportovišť, lanové centrum, crossovou dráhu i piknikovou louku. A ve vodní nádrži Jesenice s mimořádně čistou vodou si zase můžete zasurfovat, vyplout na jachtě nebo si odpočinout pod slunečníkem na pláži. Skoro jako u moře.

Telefon: +420 354 440 302
E-mail: infocentrum@cheb.cz

Nechte se inspirovat

Zaniklá řemesla v Krušných horách

Řemesla bývala v minulosti nutnou součástí života lidí, byla zdrojem obživy nebo sloužila pro obstarání základních potřeb. Česko-německé ...