V zákrutě řeky Ohře leží perla Karlovarského kraje, jejíž křivky si do notýsku fascinovaně zakresloval už Johann Wolfgang Goethe. Řeč je o goticko-románském hradu Loket, v jehož útrobách se ukrývá nejstarší zdokumentovaný meteorit v ČR, ale taky mučírna, soška skřítka Gottsteina a v hradní věži dokonce i drak. Neméně okouzlující je i historické centrum města nebo amfiteátr v podhradí, sloužící kulturním akcím.

Netradiční zážitky

Nespočet hodin ale můžete strávit i ve třech muzeích, která se věnují lázeňským pohárkům (přes 3100 kusů), tajným spolkům (rituální předměty, dokumenty a obřadní oděvy zednářských spolků či Iluminátů) nebo takovým specialitám, jako je vývoj kol, vozítek a kočárků v muzeu Včerejší svět. 

Pokud nechcete mít z Lokte stejné fotky jako všichni ostatní, seberte síly a vystoupejte na Kolowratskou skálu k soše opravdu podivuhodného tvora zeprase. Je to na vás moc vysoko? Tak se cvakněte třeba před pamětní deskou Johanna Wolfganga Goetheho před hotelem U Bílého koně. 

A odkud je Loket nejlépe vidět? No přece z Ohře. Tak naskočte na vyhlídkovou plavbu lodí pod hradem a obdivujte jeho majestát z nové perspektivy. Po řece se dostanete až ke skalnímu městu Svatošských skal, stačí si přivést nebo půjčit člun a chopit se vesla. 

Pohledy z výšin

Jestli jste ale spíš na pohledy z výšin, vydejte se k Jeskynní vyhlídce. Od hradu jsou to necelé 4 kilometry a stoupání je únosné i pro děti. No a pokud by vám chyběla zvířata, kousek za vyhlídkou leží farma Hory, kde čekají jeleni, mufloni i koně. Farma nabízí i vyjížďky včetně celodenního výletu v sedle.

Ráj pro děti

Pro děti je okolí Lokte ráj. A to doslova. Asi 20 minut autem totiž najdete areál Svatošky dětský ráj, kde si mohou osedlat indiánské koně a vyzkoušet si westernový či anglický styl jízdy. Na ty nejmenší čeká shetlandský poník Lojza. Kdyby se vám nechtělo pryč z Lokte, přímo ve městě je lanový park v korunách stromů s úchvatným výhledem na panorama hradu. 

Pohorky a pedály

Pro výlet na čerstvém vzduchu je jako stvořený vycházkový okruh ke skalnímu útvaru se železným křížem jménem Špičatý kámen a pak až na Šibeniční vrch, pojmenovaný po šibenici, která tam stála až do 18. století. Po cestě je hned 5 vyhlídkových míst a zpátky do města dojdete po chodníku. Na kole zase můžete vyrazit po stopách důlní činnosti skrze magický Slavkovský les.

Kdo chce vidět Slavkovský les jako na dlaní, musí na rozhlednu Krudum 13 kilometrů jižně od Lokte. V její blízkosti leží i pozůstatky kostela sv. Mikuláše, kde se údajně dodnes schází duše horníků na mši. Ještě o kousek dál ční k nebi pozoruhodná rozhledna v Krásnu. Sahá do výšky 25 metrů a po obvodu kamenné základny vede točité schodiště, takže připomíná babylonský zikkurat.

Telefon: +420 352 661 717
E-mail:

Nechte se inspirovat

  • Po stopách Goetheho

Po stopách Goetheho

Karlovarský kraj navštívilo v minulosti mnoho slavných osobností. Někteří z nich se v regionu objevili jen na okamžik, ...

  • Hrdelní právo v Karlovarsku

Hrdelní právo v Karlovarsku

Za památkami hrdelního práva v Karlovarském kraji Způsob, jak dostat z vězňů přiznání, nebyl v minulosti zrovna procházkou ...

  • Gotika v Karlovarském kraji

Gotika v Karlovarském kraji

Ve třetím, posledním díle našeho seriálu se podíváme na zoubek gotickým památkám v našem kraji. Shodou okolností většina z nich ...

Románské památky Karlovarského kraje

V jednom z minulých článků jsme vám představovali barokní skvosty našeho kraje a dnes budeme v seriálu pokračovat ukázkou těch v románském ...