Sokolovsko si možná většina z vás spojí s těžbou hnědého uhlí. Při bližším poznání však zjistíte že srdce západočeských lázní skrývá celou řadu zajímavých památek, krásnou okolní přírodu a spoustu dalších přírodních i kulturních lákadel. 

 

Neposkvrněná příroda a fascinující scenérie

Okres Sokolov je jedinečný rozmanitostí krajiny. V jeho středu je hnědouhelná Sokolovská pánev s řekou Ohří. A z obou stran se zdvihají kopce. Krušné hory na sever a Slavkovský les na jih.To z regionu dělá ideální místo pro zapálené turisty. Vydáte-li se například ze Sokolova směrem na sever k německým hranicím, narazíte na obec Kraslice. Okolí Kraslic tvoří dosud nepoškozená přírodní území s řadou vzácných druhů rostlin a živočichů – ideální místo pro relaxační procházku. Z Kraslic se můžete vydat dál do městečka Luby. Cestou potkáte přírodní památku Vysoký kámen. Jedná se o impozantní křemencové skály, tyčící se nad okolními lesy. Skály připomínají zříceninu hradu a jsou oblíbeným cílem výletů. Na vrcholu Vysokého kamene je upravená vyhlídka, z níž je nádherný výhled na západní část Krušných hor, Slavkovský les a Český les. Samotné město Luby je proslulé výrobou hudebních nástrojů

 

 

Mezi Kraslicemi a Sokolovem se nachází Komáří Vrch, nejvyšší kopec nad městem Rotava. Kromě krásného výhledu zde najdete zajímavou skupinu kamenných moří, žulových srubů, hradu, torů a kamenných proudů z doby ledové. Pokud rádi obdivujete přírodní krásy, určitě si také nenechte ujít Těšovický vodopád. Najdete ho na pravostranném přítoku Ohře, nedaleko přírodní památky s názvem Údolí Ohře. Je vysoký 2,5 metru a v zimě se mění na ledopád. A lákadlem by rovněž mohl být zatopený lom Dasnice, který se nachází asi 13 kilometrů od Sokolova. Činnost v bývalém kamenolomu uprostřed lesů byla ukončena v roce 2004, a ten od té doby prošel rozsáhlou rekultivací. Spodní část lomu byla zatopena a vznikly tady nové cesty, díky nimž dnes návštěvníci mají přístup k nádherně čisté vodě, která v horkých letních dnech vybízí ke koupání. Vysázeny tady byly také nové stromy, a tak si tady na své přijdou i milovníci přírody. Od jezírka v lomu jsou hezké výhledy na klášter v Chlumu sv. Maří, na elektrárnu Tisová a do širokého okolí Slavkovského lesa.

Navštívit doporučujeme také Rotavské varhany, ty totiž patří k nejkrásnějším geologickým útvarům u nás. Mohutná stěna, která byla kdysi odkryta kamenolomem, byla vyhlášena chráněnou přírodní památkou. Skládá se z dvanácti metrů vysokých, vějířovitě rozložených hranolů, které skutečně připomínají varhaní píšťaly. Čedičové varhany se sbíhají ze všech stran do společného středu a vytvářejí tak famózní podívanou. Nemusíte však zůstat pouze u koukání. Pokud z levé strany vystoupáte na vrcholek sopky, můžete se projít po čedičovém hřebenu a užít si nádhernou panoramatickou vyhlídku na Rotavu a Kraslicko.

 

 

Památky

Ve Sokolově je spousta památek a zajímavostí, které stojí za návštěvu. Přímo v centru města najdete chráněnou kulturní památku – zámek Sokolov. Stojí tam od poloviny 13 století a jeho nynější podobu ovlivnila především gotická a barokní přestavba. V roce 1960 bylo v části zámku vybudováno krajské muzeum zaměřené na historii regionu, hornictví, ekologii a geologii. V zámku najdete i ukázky porcelánu a skla z místních skláren či knihovnu muzea s více než šesti tisíci svazky.

 

 

Z místních památek si pozornost jistě zaslouží ještě kapucínský klášter s kostelem sv. Antonína Paduánského a Nosticovskou hrobkou. Klášter s kostelem byly vybudovány v 17. století, poté byl však zrušen tehdejším komunistickým režimem. V 50. letech v něm sídlila Československá armáda, později sloužil dokonce pouze jako sklad. Během těchto let klášter s kostelem značně zchátraly. Tristně skončila i hrobka Nosticů, jež padla za oběť hledačům pokladů. Nyní je však krásný areál, který sestává z několika budov, jež obklopují čtvercový rajský dvůr, po rekonstrukci a slouží jako koncertní a výstavní síň. Od roku 2011 se tu také vaří pivo Permon.

Přímo ve městě můžete navštívit rozhlednu Hard. Kamenná rozhledna stojí na místě, kde již dříve rozhledna stávala. Dnešní rozhledna je asi o 4 m nižší než původní, od které se liší jen v malých detailech. Výhled na centrum města sice zakrývají vzrostlé stromy, zato si ale můžete dobře prohlédnout jeden z místních povrchových dolů. Dnešní název Hard je novodobý název návrší, které se původně nazývalo Hartberg. Býval zde hřbitov a střelnice.

Sedm kilometrů severozápadně od Sokolova leží jedna z nejstarších památek u nás, hrad Hartenberg. V minulosti byl často dobýván a rabován a v roce 1985 zcela podlehl ničivému požáru. Osud hradu však není lhostejný mnoha dobrovolníkům, kteří se sem každoročně sjíždějí a Hartenberg vlastními silami pomalu opravují. Na hradě se navíc konají velmi oblíbené akce jako Hartenberské strašení, Hartenberské školnění nebo Mikulášská jízda. Pokud vás láká dramatická historie a přírodní krásy, z hradu Hartenberg budete nadšeni!


A taky trocha zábavy

Pokud máte namířeno do Sokolova v letních měsících, vyplatí se znát jména Michal a Medard. Zatímco Michal je název oblíbeného přírodního koupaliště s tobogánem a řadou atrakcí, které vzniklo na místě bývalého povrchového dolu, Medard je zajímavý projekt jezera, které se teprve rodí. V rámci rekultivace oblasti jezero postupně zaplňuje důl stejného jména západně od města a několik dalších v sousedství. Počítá se s využitím pro vodní sporty a v jeho okolí vzniká rozsáhlá rekreační oblast.

 

 

Kromě koupaliště Michal v Sokolově najdete také krytý aquapark. Hráči golfu se mohou vypravit na golfové hřiště v Dolním Rychnově, pro milovníky techniky je skvělým zážitkem Muzeum techniky v bývalém podzemním protiatomovém krytu, kde je k dispozici také půjčovna kol a koloběžek. A kdo má rád stará řemesla a rád si vyzkoušel tradiční řemeslné postupy na vlastní pěst, ten musí navštívit Statek Bernard.

 

 

Okolí Sokolova je taktéž hojně protkáno cyklostezkami, pokud jste tedy milovníci výletů na kole, určitě se podívejte na místní nabídku. A cyklisté, stejně jako in-line bruslaři či pěší jistě ocení lesopark Bohemia, který se nachází v místě bývalého hnědouhelného lomu a díky zpevněným plochám je vhodný pro různé druhy aktivního odpočinku. Nabízí volně přístupná hřiště a nářadí pro kondiční a workoutové aktivity, dráhu pro kolečkové bruslení a cyklistickou terénní dráhu pro singltrek. V průběhu roku se zde koná řada kulturních a společenských akcí. Areálem sousedí se sportovní halou pro volejbal, basketbal či nohejbal, s venkovními hřišti pro fotbal a malou kopanou s přírodní i umělou trávou, plochami a tělocvičnami a terénní dráhou pro cyklisty. Rovněž jím prochází naučná stezka.

Tak na co ještě čekáte? Vydejte se poznávat blízké i vzdálené okolí Sokolova! Určitě nebudete litovat!