Tak jsme se konečně dočkali. Rtuť teploměru stoupá vzhůru, příroda se začíná zelenat a ve vzduchu je cítit jaro. Je na čase vysoukat se z dek a vyrazit ven. Kam, ptáte se? Nechte se inspirovat tipy na ty nejkrásnější výlety přírodou Karlovarského kraje.

Bečovská botanická zahrada, Bečov nad Teplou

Kde jinde obdivovat kvetoucí zeleň než právě v botanické zahradě? Ta v Bečově nad Teplou patří k těm nejvýznamnějším u nás. Čeká vás 9 hektarů vzácných dřevin, k tomu navíc vyhlídky, altány, meditační koutky či rybníky s písečnými plážemi a loďkami k zapůjčení. Přímo v zahradě najdete volnočasový areál s ohništěm, travnatým hřištěm a lanovkou, prolézačkami a pískovištěm pro děti.

V botanické zahradě čeká vaše ratolesti i mnoho vzdělávacích programů. Děti se mohou formou her dozvědět spoustu zajímavých informací o stromech, bylinách, trvalkách nebo třeba jedlých květech.

Pro zkušené i začínající horolezce je v botanické zahradě připravena bioferrata zaměřená na skalní vegetaci. Stezku o třech obtížnostech zvládne každý, na nejtěžší cestu však potřebujete vybavení, které si však můžete vypůjčit v areálu.

Bečovská botanická zahrada je otevřena po celý rok, každý den od svítání do soumraku. Děti do 10 let mají vstup zdarma, starší děti, senioři a držitelé ZTP zaplatí 30 a dospělí 50 korun.

Naučná stezka Doubí – Svatošské skály

Pokud si troufáte na delší výlet, vyrazte na naučnou stezku vedoucí od Karlových Varů až do obce Hory. 13,5 kilometrů dlouhá stezka vás prostřednictvím dvanácti informačních panelů seznámí s archeologií, hornictvím, geologií a ekologií.

Po cestě narazíte i nádherný žulový masiv – Svatošské skály. Chráněný přírodní útvar připomíná svatební procesí a díky tomu získaly jednotlivé skály jména jako Ženich, Nevěsta, Tchyně, Tchán, Zámek či Svědkové. Nádherná podívaná, která v minulosti inspirovala třeba slavného spisovatele J. W. Goetha a mnoho dalších známých osobností.

Dlouhá stoka, Slavkovský les

Velkou část Slavkovského lesa protíná významná historická památka, umělý vodní kanál Dlouhá stoka. Ten začíná kousek od zámečku Kladská a vede přes Prameny, Čistou a Novou Ves až do Horního Slavkova.

Kanál byl postavenroku 1536 pro potřeby důlní činnosti, pohon strojů totiž vyžadoval velké množství vody. Po třicetileté válce však těžba na Slavkovsku upadala, kanál byl zúžen a následně narušen těžbou v Jáchymovských dolech a také Státními statky, které koryto využívaly k napájení dobytku.

Dnes je však trasa znovu funkční a průtočná. Vycházku započněte na Kladské, kousek od Mariánských Lázních. Kolem místního rybníka vede naučná stezka s několika zastávkami, na kterých se seznámíte s místní historií, faunou a flórou.

Skalky skřítků, Doupovské hory

Na úpatí Doupovských hor, kousek nad obcí Dubina, najdete Národní přírodní památku Skalky. Na ploše 8,5 ha uvidíte zvláštní skalní otvory o průměru až 1,5 metru. Podle pověsti zde kdysi žili mírumilovní skřítci, kteří v Doupovských horách střežili vzácný poklad. Geologové se však domnívají, že otvory vznikly zvětráním vyvrácených kmenů stromů. Ať je tomu jakkoliv, skalky skřítků rozhodně stojí za vidění a stejně tak celé Doupovské hory. Přestože mohou působit pustě, pramení zde mnoho minerálních vod, patří k významným nalezištím skelného opálu a řadí se k jedenácti nejcennějším a ekologicky nejhodnotnějším územím střední Evropy.