Vánoce nejsou jen období shánění dárků, Štědrý den, návštěvy příbuzných a nekonečné hodiny v kuchyni. Vánoční čas začíná mnohem dříve, a to první adventní nedělí, a měl by být především obdobím klidu a rozjímání a trpělivého očekávání vánočních svátků. Chcete si i vy advent užít? Není nic jednoduššího – přinášíme vám přehled všech důležitých akcí v kraji, kde budete moci nasát vánoční atmosféru, nakoupit dárky nebo ochutnat sváteční speciality. Prožijte celý vánoční čas v klidu a v pohodě – s námi se vám to určitě podaří!

Městské vánoční trhy

Že jsou Vánoce za dveřmi připomíná na mnoha náměstích v Karlovarském kraji zářící vánoční strom obklopený dřevěnými stánky s adventními pochoutkami a tradičním sortimentem. Pokud i vás láká ochutnat svařené víno, punč či speciality na grilu nebo si chcete zakoupit svícny a jmelí, určitě zavítejte na adventní trhy v Chebu. Podle návštěvníků patří místní vánoční trhy k těm nejlepším v České republice. Kromě jiného můžete využít venkovní kluziště, ohřát se u krytého ohniště nebo se pokochat vyhlídkou z radniční věže.

Nebo se nechte unést kouzlem karlovarských Vánoc! Lázeňské město se změnilo v město pohádkové, plné světýlek, líbezných tónů a lákavých vůní. Vánoční stánky tentokrát doplní atrakce pro děti, tvořivé dílny, bohatý kulturní program a aby toho nebylo málo, návštěvníky vánočních trhů dopraví do lázeňského území vánoční vláček.

Máte-li raději komornější atmosféru a méně lidí, zavítejte do Sokolova, Ostrova či Mariánských lázní. Také zde jsou pro návštěvníky připraveny nejrůznější atrakce, ale bez zbytečné tlačenice či fronty na trdelník. V sokolovském zámku se například až do 2. února koná Tradiční vánoční výstava betlémů ze sbírek Muzea Sokolov a betlémskou tradicí ožil i Ostrov nad Ohří, kde se v klášterním kostele Zvěstování Panny Marie koná výstava tvorby a sbírek betlémů ostrovských betlémářů. Spolu s expozicí církevního umění západního Krušnohoří se jedná o skutečně sváteční zážitek. Mariánskolázeňský vánoční trh zase naplní díky svému multižánrového charakteru Kolonádu vánoční atmosférou, pohodou, ale také kulturou. Pro detailnější program místních vánočních trhů mrkněte do článku Nejlepší adventní trhy v Karlovarském kraji


Vánoce na hradech a zámcích

Trhy a speciální akce pro své návštěvníky připravily i hrady a zámky. Druhý advent vánoční promění v kouzelné místo hrad Loket, budou se zde totiž konat Krušnohorské vánoční trhy. Těšit se můžete na stará řemesla a zvyky vážící se k regionu Krušných hor a Poohří. Budete si moci vyzkoušejte výrobu slaměných ozdob, nebo vonných františků. Pro mlsné jazýčky bude připraveno zdobení perníčků a pravá krušnohorská kuchyně. Tu správnou atmosféru adventu doplní flašinetář, koledy, krušnohorská folklórní muzika, tanec a divadelní kousky pro malé i velké. O pořádek se po oba dny budou svědomitě starat habartovští četníci. A v neposlední řadě nesmí chybět ani Pouliční divadlo Viktora Braunreitera, které vás bude provázet na každém kroku. 

Během prosince otevře své brány vánočním nadšencům také zámek Kynžvart. Kromě toho, že si až do poloviny prosince můžete vychutnávat speciální adventní prohlídky, budete mít 7. prosince jedinečnou možnost nahlédnout do vánočně vyzdobených salónů, pobavit se a vychutnat si atmosféru šlechtických Vánoc. Prohlídky během akce s příznačným názvem Vánoce na zámku Kynžvart budou zaměřeny na vánoční zvyky, vůně i chutě a ochotníci z divadelního spolku Elements předvedou několik scének spojených s Vánoci a historií zámku. Nechte se prostoupit vánocemi  v prostorách nádherných zámeckých interiérů a odpočiňte si od shonu, který toto období provází.

V sobotu 14. prosince se ze zimního spánku probudí také hrad Seeberg., V prostorách místní barokní stodoly s bude konat oblíbený Seeberský advent. Program bude plný pravé předvánoční nálady, letošní ročník totiž nese jednoduchý podtitul “pohodové adventní odpoledne” a potěší všechny, kteří chtějí vyměnit chaos obchodních center za klidnější prostory hrázděné stodoly. Vystoupí lidový soubor Marjánek, který vám předvede tradiční lidové zvyky a vezme vás na cestu do Betléma. K potěše návštěvníků přispěje také bohatý stánkový prodej občerstvení, teplých nápojů a drobných dárků.

Místní speciality

K posílení té pravé vánoční nálady určitě neopomeňte navštívit Vánoční dům na samém konci Karlových Varů, v městské části Doubí, kde se nevelký zámeček nad řekou Ohří stal branou do jiného světa. Vánoční dům je unikátní výstavou vánočních ozdob a vánočních dekorací. Je prvním a jediným Vánočním domem v České republice, který přináší návštěvníkům vánoční výzdobu v nebývalém rozsahu. Bude vás v něm provázet vůně purpury, třpytivé vánoční ozdoby, postavičky z betlémů, adventní věnce a známé tóny vánoční hudby. K vychutnání vánoční atmosféry vám navíc poslouží Andělská kavárna, jak jinak než s vánoční výzdobou a s vánoční nabídkou – cukrovím a vánočkou. Prostě ideální místo pro takový osobní vánoční večírek.

Vánoční nálada prodchne i Boží Dar, kde se 7. prosince budou konat Ježíškovy vánoční trhy. Jako již tradičně se zde sejdou řemeslníci a umělci z celých Krušných hor, kteří mají připraveny ty nejoriginálnější ručně vyráběné dárky. Nenechte ujít tento jedinečný zážitek. Návštěvu vánočních trhů můžete navíc spojit s výletem po stopách Ježíška – Ježíškova cesta je plná zábavy a úkolů pro malé i větší děti, a za odměnu pak mohou vaše ratolesti (ale i vy) zanechat svá tajná vánoční přání na Ježíškově poště.  

A když už jsme u těch řemesel, kde jinde si pro své návštěvníky mohli připravit autentičtější vánoční program, nežli v přímo v centru tradičních řemesel – na statku Bernard v Královském poříčí. Až do 15. prosince se můžete těšit na tradiční adventní trhy s vánočním zbožím a regionálními specialitami včetně vánočního cukroví, medoviny, uzenin a ryb. Připraven je i bohatý jarmark s ukázkami lidových řemesel, výstava betlémů, peklo s čerty pro nejmenší, divadla a hudební vystoupení. K tomu všemu svařáček či punč a máte hezkou, adventní neděli. 

Jak vidíte, akcí, na kterých můžete nasát vánoční atmosféru a odpočinout si od shonu tak typického pro předvánoční čas je nespočet. Všechny přehledně najdete zde. A teď už zbývá jen popřát: veselé Vánoce! 🙂