Malé město s velkým významem, zapsané na seznam památek UNESCO. Lázeňství tady zaznamenalo největší rozmach v 15. století, zdejší prameny s vysokým obsahem oxidu uhličitého se ale využívají k léčení už od pravěku. Díky nadmořské výšce 445 m n. m. a parkům plných svěží zeleně se zde celoročně drží čerstvý vzduch. Okolí města krášlí fascinující přírodní rezervace nebo starobylé hrady.

Suchou i mokrou nohou

Nová kolonáda nad vývěrem plynového pramene působí jako zjevení z úplně jiných krajů. Její vchod totiž střeží dvě sfingy a zdobení poskytují toskánské sloupy v neoklasicistním duchu. Kousek vedle stojí Plynové lázně, kde se léčí kysličníkem uhličitým, a necelý kilometr chůze odsud najdete městské muzeum, dokumentující vývoj architektury a lázeňství od dob prvního odhalení Františkova pramene.

Po procházce historickým centrem je ideální osvěžit se v moderním aquaparku Aquaforum. Ocení ho zvlášť rodiče, kteří si oddechnou ve vířivce, zatímco se děti vyřádí na tobogánu. Pro nenáročný pohyb na čerstvém vzduchu nabízí své služby Golf Resort Františkovy Lázně v Hazlově, vzdáleném deset minut autem.

Středověk stokrát jinak

Na západ od Františkových Lázní vykukuje z lesů u Ostroha hrad Seeberg, jeden z posledních zachovalých ministeriálních hradů v Česku s expozicí slavného chebského nábytkářství, lidové kultury nebo porcelánu. Jeho historie sahá až do 12. století a je úzce spjata s rozmachem Svaté říše římské.

Pár kilometrů jižněji shlíží z žulové skály nad přítokem Vonšovského potoka hrad Vildštejn. Zajímá vás, jak vypadala středověká kovárna, královský sál nebo vězení? Během prohlídky Vildštejna zažijete oživlou historii na vlastní í kůži a po skončení můžete výlet završit rytířským menu v hradní krčmě.

Historická exkurze po okolí by ale nebyla kompletní bez návštěvy obce Nový Drahov, kterou tvoří soubor šesti původních franckých statků a kde vám nabídnou ubytování i dobré jídlo v autentické selské atmosféře.

Sopky a tajemná blata

Jako na povrchu jiné planety si chvíli připadá každý, kdo vstoupí do národní přírodní rezervace Soos, přezdívané „český Yellowstone“. Jde o rozlehlé rašeliniště a slatiniště protkané soustavou dřevěných mostů na dně vyschlého jezera mezi bublajícími bahenními sopkami zvanými mofety.

Sopek ale najdete v okolí víc. Jeden z nejznámějších čtvrtohorních vulkánů na území České republiky s přilehlým jámovým lomem, štolou a skalními výchozy je nejmladší vyhaslá sopka Komorní hůrka.

O poznání mírumilovnější je Lesopark a rybník Amerika s ptačí pozorovatelnou. Navazuje přímo na františkolázeňské parky, takže sem z města dojdete nebo dojedete turistickým vláčkem za pár minut.

Telefon: +420 354 479 211
E-mail: info@frantiskovylazne.cz

Nechte se inspirovat

Do lázní za zdravotní turistikou

Lázně Karlovarského kraje jsou proslulé po celém světě svými jedinečnými léčivými prameny, které blahodárně působí zevnitř i zvenku. ...

Lázeňský trojúhelník je v UNESCO

Západočeský lázeňský trojúhelník: Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně vstupuje do nové epochy. Společně s dalšími osmi ...