Rodiště radonové léčby a místo, kde se začal razit prapředek dolaru. Jáchymov je sice malé městečko v horách, jeho význam je ale nedocenitelný. Když se před vámi poprvé vynoří majestátní budova lázní Jáchymov na pozadí zalesněných hor, dýchne na vás genius loci a až do odjezdu nepustí.

Příběh radonové léčby

Možná jste to nevěděli, ale dějiny moderního využití radia odstartovaly právě díky jáchymovskému smolinci, v němž Marie Curie-Skłodowská se svým manželem poprvé tento radioaktivní prvek objevili.

Slavná vědkyně pak Jáchymov navštívila ještě v roce 1925, aby se seznámila se zdejšími způsoby jeho léčebného využití. Zavítala mimo jiné i do zdejších prvních radonových lázní na světě, kde se dodnes pomocí radonové vody léčí klouby, nervový systém, pooperační stavy a mnoho dalšího.

Už jste někdy slyšeli o saunovém dolu? V lázních Jáchymov můžete navštívit saunový důl Agricola a při průchodu jeho štolou se zastavit třeba v parní, bylinkové nebo finské sauně. V komplexu je i whirlpool a tmavá odpočívárna s krbem a vyhřívanými lavicemi.

Ke kořenům dolaru

Historie Jáchymova sahá ale mnohem dál. Nejlepším důkazem je Muzeum Královská mincovna s expozicí ražby mincí a renesanční kultury. Bohatá sbírka mincí od dávných věků až do současnosti vás provede po jednotlivých etapách vývoje mincovnictví v Jáchymově a na území Česka. Mimo jiné se také dozvíte, jak se ze zdejšího tolaru stal v průběhu staletí po světě hojně používaný dolar.

Zajímají vás spíše staré spisy a tisky? V Latinské knihovně si prolistujte zachovalé dokumenty především z doby rozmachu těžby stříbra v 16. století, ale třeba taky Starý zákon z 13. století nebo renesanční zpěvník.

Při procházce Jáchymovem se zastavte i u zříceniny Šlikovského hrádku z roku 1517, v kostele svatého Jáchyma s nástěnnými malbami z 16. století, nebo třeba v idylickém Údolí mlýnků, kde na malém horském potůčku poklidně klape asi 60 miniatur mlýnů různých tvarů a barev.

Do srdce Krušných hor

Pokud toužíte spíše po pohybu, užijete si ho v okolí Jáchymova až až. Sportovní areál Eduard kousek nad městem nabízí perfektní propojení divoké přírody a sportovního zážitku. Pro únik z víru města jako dělaný. Vyzkoušejte si třeba lukostřelbu, nordic walking, kolo nebo lezeckou stěnu a na konci se nechte dát do pořádku zkušeným masérem v lázních Jáchymov.

Lyžaři by pak měli zavítat na nedaleký Skiareál Klínovec. Jde o největší areál tohoto typu v Krušných horách s nejvyšším bodem ve výšce 1244 m n. m. Využít lze sjezdovky všech obtížností, moderní sedačkové lanovky, posuvné pásy pro děti i snowpark s mnoha skoky a atrakcemi.

Telefon: +420 353 811 379
E-mail:ic-jachymov@volny.cz

Nechte se inspirovat

Jáchymov

V krušnohorských kopcích, kousek od hranic s Německem, stojí městečko Jáchymov. Rozlohou sice patří k menším, ale bohatou ...

  • Po stopách jáchymovského tolaru

Po stopách jáchymovského tolaru

Jáchymovský šlikovský tolar, stříbrná mince, která dala jméno dnešní nejznámější měně na světě, patří mezi nejvýznamnější české mince ...

  • Jáchymovské peklo

Jáchymovské peklo

Kruté pracovní podmínky, týrání vězňů, zima, hlad a smrt. I taková je historie jáchymovských dolů. Koncem 50. let ...