Na úpatí Krušných hor mezi lázeňskými městy Karlovými Vary a Jáchymovem leží město Ostrov, které za pouhé čtvrtstoletí zásadně změnilo svou tvář a dnes je moderním rezidenčním městem plným zeleně, zrekonstruovaných historických památek i kultury a společenského života. Mozaika architektonických stavebních stylů od gotiky po baroko láká ve staré části města. V té nové dominuje architektura 50. let tzv. socialisticky realismus (SORELA).

Ostrov a jeho historické kouzlo

Historické jádro města tvoří nejstarší stavební památka Ostrova a jedna z nejstarších v kraji – kostel sv. Jakuba Většího, k jehož vysvěcení došlo roku 1226. Architektonickým skvostem je Klášterní areál nazývaný Posvátný okrsek  ležící na západním okraji centra, který učaruje milovníkům sakrálních staveb barokní architektury. K vidění je zde několik kaplí, kostel Zvěstování Panny Marie nebo klášterní zahrada.

Osmým divem světa nazval karlovarský lékař Michael Raphael Schmutzer v 17. století zámecký park v Ostrově, který se vine po obou březích říčky Bystřice a původně byl založen v duchu italských renesančních zahrad. Zdejší plochy oplývaly vodotrysky, fontánami, zahradním divadlem, sochami, labyrinty a bohatou udržovanou zelení. Od té doby prošel park mnoha úpravami, které pokračují dodnes. Více o jeho mnoha historických podobách se dozvíte z naučné stezky Zámecká zastavení.

Co by to bylo za Zámecký park bez zámku?  Ten ostrovský představuje dnes sídlo Městského úřadu a infocentra. Veřejnosti přístupná Dvorana zámku nabízí expozici historického porcelánu kdysi světoznámé porcelánky Pfeiffer & Löwenstein. Expozice v podkroví zámku je věnována slavnému rodu Šliků, který na zámku v 16. století pobýval – Šlikové na ostrovském panství – bohatství a moc. V Sala terreně je pro návštěvníky od roku 2021 připravena expozice Zámecká zahrada v Ostrově v proměnách času. K zámku neodmyslitelně patří Paláci princů, který slouží jako městská knihovna a je v něm uložena městská kronika.

Ozvěny padesátých let

Názory na sociorealistickou architekturu (za hranicemi známou též jako tradicionalismus nebo poválečná moderna) se různí. Ve světě jde však o legitimní styl, jehož budovy se dnes stávají chráněnými památkami. Nejinak je tomu v Ostrově, jehož historické jádro je památkovou zónou, kterému vévodí majestátní Kulturní dům, postavený mezi lety 1954–55.

O poznání temnější podobu 50. let skýtá Rudá věž smrti, zapsaná na seznamu UNESCO. Jak už název napovídá, připomíná tragický osud politických vězňů, kteří za nelidských podmínek pracovali v uranových dolech. Dnes slouží jako pietní místo a přijímá i prohlídky, ideálně domluvené předem.

Výlety do okolí

Asi deset kilometrů za Ostrovem stojí Horní hrad zvaný též Hauenštejn s bohatou historií, sahající až do 13. století. Již několik let se usilovně pracuje na jeho obnově. Navštívit je možné hodovnu v gotickém sklepení, zámeckou kapli nebo třeba Rytířský sál s původním vyřezávaným stropem. Vystoupat lze na hradní věž, odkud se návštěvníkům otevře překrásný pohled do údolí a okolní krajiny. A pokud zamíříte od Ostrova na jih, projeďte se po Radošovském krytém mostě přes Ohři. Stojí tam už od roku 1364.

Zajímá vás novější historie? Zajeďte se podívat do nedaleké obce Kyselka s komplexem bývalých lázeňských budov. Najdete tam i Muzeum Mattoni s unikátní expozicí z historie této firmy. Nezapomeňte při návštěvě zavítat i na skalky skřítků a rozhlednu Bučina.

Jen 7 kilometrů od Ostrova leží Jáchymov. Město, jež je s Ostrovem historicky spjato – třeba právě slavným rodem Šliků, kteří v Ostrově žili a v Jáchymově těžili stříbro. V jáchymovské mincovně vyrazili  první stříbrný jáchymovský tolar – předchůdce amerického dolaru. Přímo z Jáchymova se můžete nechat vyvézt lanovkou na nejvyšší horu Krušných hor Klínovec. Ten je v létě oblíbeným cílem milovníků turistických výšlapů i horských trailů a v zimě láká na upravené sjezdovky a moderní zázemí lyžaře i snowboardisty.

Devatero rybníků

Voní tady lesní dřevo, zvukovou kulisu tvoří šumění klidných vod. Řeč je o soustavě devíti Boreckých rybníků na severním okraji Ostrova, obklopených loukami, pastvinami a přívětivými lesíky. Oblíbené místo pěších i cyklistů zpestřují kachny, labutě nebo i vzácný čolek velký. Díky jedinečnosti zdejší fauny a flóry je soustava Lesopark Borecké rybníky označena jako přírodní památka. Naučná stezka rybníky návštěvníkům prozradí více. Pro relaxaci jsou k dispozici lavičky, venkovní gril, ohniště i altánky a pro sportovní nadšence zde vznikl discgolfový areál.

Komu procházka kolem rybníků nestačí, pro toho je v Ostrově celé Ekocentrum. Sídlí v klášterním areálu a tvoří ho relaxační zahrada spolu se třemi pavilony s výběhem pro zvěř. Centrum pořádá i zájmové kroužky, věnované přírodě.

Filmová tečka

Věděli jste, že Ostrov má svůj vlastní Dětský filmový a televizní festival Oty Hofmana s více než 50ti letou tradicí? Již od roku 1969 usedají v sále, ale i v porotě právě děti. Podzimní filmová přehlídka láká každoročně řadu dětských diváků, ale i filmových profesionálů a odborníků z médií. V rámci festivalu se navíc koná seminář na téma mediální gramotnost pod záštitou Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Telefon: +420 354 224 950
E-mail: ic@ostrov.cz

Nechte se inspirovat

  • Za krásami Ostrova

Za krásami Ostrova

Město Ostrov leží na úpatí západního hřebene Krušných hor mezi dvěma západočeskými lázeňskými městy – Karlovými Vary a ...

7 tipů na svatební místa

Chystáte svatbu? Pak vězte, že výběr toho správného místa je naprosto klíčový. Ačkoli se Karlovarský kraj pyšní ...