Na úpatí Krušných hor mezi lázeňskými městy Karlovými Vary a Jáchymovem leží Ostrov, které za pouhé čtvrtstoletí zásadně změnilo svou tvář a dnes je moderním rezidenčním městem plným zeleně, zrekonstruovaných historických památek i kultury a společenského života. Mozaika architektonických stavebních stylů od gotiky po baroko láká ve staré části města. Novou částí města dominuje architektura 50. let XX. století tzv. socialistický realismus (zkr. SORELA)

Ostrov a jeho historické kouzlo

Historické jádro města tvoří nejstarší stavební památka v Ostrova a zároveň jedna z nejstarších v Karlovarském kraji – kostel sv. Jakuba Většího, k jehož vysvěcení došlo roku 1226. Architektonickým skvostem je Klášterní areál nazývaný Posvátný okrsek, který leží na západním okraji centra a učaruje milovníkům sakrálních staveb barokní architektury. K vidění je zde několik kaplí, kostel Zvěstování Panny Marie nebo klášterní zahrada.

Osmým divem světa byl označován ostrovský Zámecký park v 17. století, který se rozprostírá po obou březích říčky Bystřice. Zámecký park – kdysi zámecká zahrada byla původně založena v duchu italských renesančních zahrad. Plochy zahrady oplývaly vodotrysky, fontánami, zahradním divadlem, sochami, menažerií s exotickou zvěří, různými labyrinty a bohatou udržovanou zelení. Od té doby prošla zahrada mnoha úpravami, v částech u Letohrádku a u Paláce princů jsou obnoveny barokní partnery, ale z velké části má dnešní Zámecký park přírodně krajinářský ráz. Více se o jeho mnoha historických podobách dozvíte z panelů naučné stezky Zámecká zastavení. Atmosféru dokáže připomenout i projekt Znovuoživené Krušnohoří rovněž situovaný ve staré části města.

Co by to bylo za Zámecký park bez zámku? Ostrovský zámek představuje dnes sídlo Městského úřadu a infocentra. Veřejnosti přístupná Dvorana zámku nabízí prohlídku expozice historického porcelánu kdysi světoznámé porcelánky Pfeiffer & Löwenstein. V podkroví zámku je instalovaná expozice věnována slavnému rodu Šliků, který na zámku v 16. století pobýval – Šlikové na ostrovském panství – bohatství a moc. V sala terreně zámku je od září roku 2021 připravena pro návštěvníky expozice Zámecká zahrada v Ostrově v proměnách času. K ostrovskému zámku neodmyslitelně patří Palác princů, v němž po jeho rekonstrukci našla sídlo městská knihovna a kronika města. I zde jsou však návštěvníci Ostrova zváni k prohlídce těchto prostor.

Ozvěny padesátých let

Názory na sociorealistickou architekturu (za hranicemi známou též jako tradicionalismus nebo poválečná moderna) se různí. Ve světě jde však o legitimní styl, jehož budovy se dnes stávají chráněnými památkami. Nejinak je tomu v Ostrově, jehož historické jádro je památkovou zónou, kterému vévodí majestátní Kulturní dům, postavený mezi lety 1954–1955.

O poznání temnější podobu 50. let skýtá Rudá věž smrti, zapsaná na seznamu UNESCO. Jak už název napovídá, připomíná tragický osud politických vězňů, kteří za nelidských podmínek pracovali v uranových dolech. Dnes slouží jako pietní místo a přijímá i prohlídky, ideálně domluvené předem.

Výlety do okolí

Asi deset kilometrů za Ostrovem stojí Horní hrad zvaný též Hauenštejn s bohatou historií, sahající až do 13. století. Již několik let se usilovně pracuje na jeho obnově, a tak je hrad i svou nabídkou pro návštěvníky stále atraktivnější. Navštívit je možné hodovnu v gotickém sklepení, zámeckou kapli nebo třeba Rytířský sál s původním vyřezávaným stropem. Vystoupat lze na hradní věž, odkud se návštěvníkům otevře překrásný pohled do údolí a okolní krajiny. A pokud zamíříte od Ostrova na jih, projeďte se po Radošovském krytém mostě přes Ohři. Stojí tam už od roku 1364.

Zajímá vás novější historie? Zajeďte se podívat do nedaleké obce Kyselka s komplexem bývalých lázeňských budov. Najdete tam i Muzeum Mattoni s unikátní expozicí z historie této firmy. Nezapomeňte při návštěvě zavítat i na skalky skřítků a rozhlednu Bučina. 7 km od Ostrova leží Jáchymov. Město, jež je s Ostrovem historicky spjato – třeba právě slavným rodem Šliků, kteří v Ostrově žili a v Jáchymově těžili stříbro. V jáchymovské mincovně vyrazili i první stříbrný jáchymovský tolar – předchůdce amerického dolaru.

Devatero rybníků

Voní tady lesní dřevo, zvukovou kulisu tvoří šumění klidných vod a ptáků. Řeč je o soustavě devíti Boreckých rybníků na severním okraji Ostrova, obklopených loukami, pastvinami a přívětivými lesíky. Oblíbené místo pěších i cyklistů zpestřuje fauna i flóra, díky jejíž jedinečnosti je právě soustava Lesopark Borecké rybníky označena jako přírodní památka.  Naučná stezka rybníky návštěvníkům prozradí více. Pro relaxaci jsou k dispozici lavičky, venkovní gril, ohniště a altány. Pro sportovní nadšence zde vznikl discgolfový areál.

Komu procházka kolem rybníků nestačí, pro toho je v Ostrově celé Ekocentrum. Sídlí v klášterním areálu a tvoří ho relaxační zahrada spolu se třemi pavilony s výběhem pro zvěř. Centrum pořádá i zájmové kroužky a příměstské tábory věnované přírodě.

Filmová tečka

Věděli jste, že Ostrov má svůj vlastní filmový festival? Nese jméno spisovatele a scenáristy Oty Hofmana a je věnován především tvorbě pro děti. Koná se vždy na podzim už od roku 1969.

Telefon: +420 354 224 950
E-mail: ic@ostrov.cz

Přejít na web města

Nechte se inspirovat

Památky, které v zimě nespí

Patříte mezi milovníky návštěv hradů a zámků? Bývalo zvykem, že s koncem října zaklaply zámky a své brány ...

Ostrov uprostřed rybníků

Nechcete absolvovat dlouhý let na ostrov do Karibiku? Tak prozkoumejte Ostrov, který máte na dosah ruky. Malebné ...

9 tipů na svatební místa

Chystáte svatbu? Pak vězte, že výběr toho správného místa je naprosto klíčový. Ačkoli se Karlovarský kraj pyšní ...

Naskočte na vlnu léta

Letní prázdniny jsou v plném proudu! Děti tleskají, ovšem rodiče už tolik nejásají. Dvouměsíční prázdniny jim totiž ...

Co musíte vidět v Teplé

Teplá leží v západních Čechách asi 15 kilometrů od Mariánských Lázní. Město se rozkládá u východního okraje chráněné ...