Máte volný den a nevíte, jak s ním naložit? Zajeďte si do Jáchymova. Kromě dolů a šachet vás čekají i krásné lázně, výlet lanovkou či věž s perfektním výhledem.

Muzeum Jáchymov

Abyste si o městě udělali obrázek, hned na úvod zamiřte do muzea. Seznámíte se s historií města, dozvíte se o těžbě stříbra, nerostném bohatství, jáchymovském tolaru a také o dějinách lázeňství. Muzeum najdete v historické budově mincovny z 16. století, otevřeno je od října do dubna od středy do neděle, od května do září pak od úterý do neděle vždy mezi 9 – 17. Dospělý zaplatí 100 a dítě, student a senior 60 korun.

Štola č. 1

Ve štole č. 1 si užijí všichni milovníci hornictví. V roce 1952 byla vyražena Jáchymovskými doly kvůli ověření uranového zrudnění. V roce 2008 byla štola zpřístupněna veřejnosti a nyní už jen připomíná způsob dobývání nerostů v historii, ale také utrpení politických vězňů, kteří v ní byli nuceni pracovat.

Ve 260 metrů dlouhé štole uvidíte různé druhy výdřev, důlních vozíků nebo ručních dobývacích technik. Otevřeno je každý den od 10 do 16 hodin.

Důl Svornost

Věděli jste, že Svornost je nestarším uranovým f dolem na světě? Byl založen již roku 1518 pod názvem Konstantin. Až do 19. století se v něm těžily stříbrné, kobaltové a uranové rudy a také radium. Od roku 1964 důl slouží jáchymovským lázním, těží pro ně radonové vody.

Jáchymovské peklo

Kolem roku 1950 bylo v Jáchymově a Horním Slavkově zřízeno 18 vězeňských táborů v kterých bylo celkem umístěno až 65 tisíc lidí. Smutnou historii připomíná 8,5 km dlouhá naučná stezka, která vás provede doly a tábory. Na 12 zastávkách se dozvíte zajímavé informace nejen o uranových dolech, životě v pracovních táborech, ale také o přírodě Krušných hor.

Lázně Jáchymov

Už máte hornictví nad hlavu? Zajděte si do lázní. Ty v Jáchymově vznikly roku 1906 a svého času patřily k nejproslulejším v Evropě. Na kolonádě se procházel J. W. Goethe, Alois Jirásek, Max Švabinsky či Richard Strauss.

V lázních Jáchymov se léčí radonovou vodou, která nemá účinky chemické ale energetické. Patří dokonce k vodám s nejvyšší léčebnou aktivitou radonu na světě. Stačí si jen vybrat proceduru a oddat se blažené relaxaci.

Výlet lanovkou na Klínovec

Města už bylo dost, vyrazte do přírody. Vždyť z Jáchymova vede lanovka až na samý vrchol Krušných hor a cesta trvá jen osm až čtrnáct minut. Jedna z nejmodernějších lanovek v Česku jezdí od června do září každý den od 9 do 18 hodin, v říjnu jen o víkendech mezi 9-17 a od ledna do března opět každý den od 9 do 16 hodin. V létě navíc přepravuje zdarma kola, v zimě je hojně využívána lyžaři a snowboardisty. Jednotlivá jízda vás vyjde na 150 korun pro dospělého a 90 pro děti, dá se však zakoupit i zvýhodněné rodinné vstupné.