Nevíte, co s prodlouženým víkendem? Máme pro vás tip – vyrazte za krásami okresu Karlovy Vary. Připravili jsme vám podrobného třídenního průvodce. Čeká vás odpočinek v lázních, horská túra, několik muzeí a galerií, výlet na rozhlednu, nebo třeba gurmánská zastávka na biofarmě. Tak na nic nečekejte a vyrazte.

 

Den první – Vřídlo, špetka kultury a krásné výhledy v Karlových Varech

Rozhledna Diana v Karlových Varech

Máte před sebou vážně nabitý prodloužený víkend. Jako první vystoupejte na rozhlednu Diana a podívejte se na vše z výšky. Věž tyčící se nad Grandhotelem Pupp byla vystavěna v roce 1914 a měří 25 metrů. Pokud chcete šetřit síly, máme pro vás dobrou zprávu – z centra města vede k rozhledně lanovka. Jestli si netroufáte na 150 schodů vzhůru, můžete se nechat vyvézt výtahem. U rozhledny navíc natrefíte na příjemnou restauraci a minizoo s poníky, kozami a prasátky.

Vřídlo a vřídelní kolonáda, Karlovy Vary

A z rozhledny rovnou k symbolu Karlových Varů. Minerální pramen Vřídlo o teplotě 72°C vydá za minutu asi 2000 litrů vody a vystřikuje až do výšky 12 metrů. Najdete jej v centru lázeňského města, v sousedství Divadelního náměstí. Zajímavá je i exkurze do podzemí Vřídla –  uvidíte proces pokameňování suvenýrů, divoké vývěry vody, vzácné bakterie a řasy či potrubí z počátku minulého století.

Mlýnská kolonáda, Karlovy Vary

Když jste v tak krásném lázeňském městě, byla by škoda minout tu největší kolonádu s pěti minerálními prameny – Skalní, Libuše, Kníže Václav, Mlýnský a Rusalka.

Galerie SUPERMARKET WC, Karlovy Vary

Pokud vás baví mladé a neotřelé umění, vydejte se do galerie SUPERMARKET. Je vybudována z bývalých veřejných záchodků a najdete v ní několik zajímavých výstav, k tomu navíc kavárnu a designový obchod.

Jan Becher muzeum, Karlovy Vary

Karlovy Vary, to nejsou jen minerální prameny. Nedílnou součástí je i známý bylinný likér – Becherovka. Zavítejte do muzea Jan Becher a seznamte se s historií likéru. Těšte se na unikátní potrubí, kterým se Becherovka vedla – tzv. Becherovod a další historické exponáty, film o Becherovce a ochutnávku specialit z muzejního baru.

Den druhý – zábava na biofarmě, doly a lázně

Biofarma Kozodoj, Karlovy Vary

Čeká vás krátký přesun do Jáchymova, cestou se zastavte na farmu Kozodoj ležící kousek od Karlových Varů. Pokud máte děti, jistě budou nadšeny z množství zvířat – na farmě uvidí koně, kozy, ovce, prasátka, krávy, krůty, dokonce i lamu. Vy jistě oceníte možnost nákupu farmářských produktů. Pokud máte v příští dnech možnost uskladnění v chladu, můžete si odvézt mléko, kůzlečí, selečí či jehněčí maso.

Procházka po městě, Jáchymov

Po příjezdu si udělejte čas na procházku Jáchymovem a objevte kouzlo lázeňsko – hornického města.  Šachty, štoly, lázeňský park s romantickým altánkem, jezírkem či novým dětským hřištěm a lázeňské domy, to vše na vás čeká.

Chcete se o historii města dozvědět víc? Vyrazte do muzea! Najdete jej v historické budově mincovny z 16. století. V muzeu se seznámíte s dějinami města, dozvíte se o nerostném bohatství, těžbě stříbra, ražbě jáchymovského tolaru či rozkvětu lázeňství.

Jáchymovské peklo

V Jáchymově a Horním Slavkově bylo kolem roku 1950 zřízeno 18 vězeňských táborů a do roku 1961 v nich bylo umístěno asi 65 tisíc lidí. Na místě proto vznikla 8,5 km dlouhá naučná stezka Jáchymovské peklo, která na 12 zastávkách informuje o uranových dolech a životě v pracovních táborech, ale také o přírodě Krušných hor a ekologii.Stezka začíná u kostela sv. Jáchyma a vede přes doly a tábory až na Šlikův hrad.

 

Den třetí – příroda, hory a Ježíšek

Rozhledna na Klínovci

Dnes vás čeká den v přírodě. Hned ráno vystoupejte na nejvyšší horu Krušných hor – Klínovec. Pokud se na pěší tůru necítíte, využijte lanovku. Tu najdete v Jáchymově, je dlouhá 1630 m a v provozu je po celý rok. Na vrcholku navštivte rozhlednu a užijte si výhled na Krušné hory, Doupovské hory, Slavkovský les, Šumavu a Karlovy Vary.

Božídarská rašeliniště

Za návštěvu stojí také Božídarská rašeliniště. Na naučné stezce dlouhé 3,2 km najdete 12 zastávek, na kterých se dozvíte o prostředí a zvláštnostech rašeliniště, nebo například o historii těžby rašeliny v Krušnohoří. Stezka začíná u infocentra Boží Dar a díky vybudovaným chodníkům je dostupná i vozíčkářům a rodinám s kočárky.

Ježíškova cesta, Boží Dar

Pokud nemáte děti, nebo jste je tentokrát nechali doma, tuto zastávku vynechte. Jestliže cestujete s ratolestmi, Ježíškovu cestu si nesmíte nechat ujít. Každé dítě totiž touží zjistit, kde bydlí Ježíšek. K Ježíškovi můžete dojít dvěma okruhy – na malém okruhu ujdete 5,6 km a okruh velký měří asi 12,9 km. Na každém z nich jsou domečky s různými atrakcemi a soutěžemi pro děti.

Ježíškovu cestu můžete absolvovat celoročně, pěšky, s kočárkem, na kole a v zimě dokonce i na běžkách.