S podzimem máme spojené ochlazování, zkracování dne a časté mlhy, což zní celkem pochmurně. My vám ale vlijeme kapku optimismu do žil. Předpovědi letos slibují, že nás čeká krásné babí léto. Zkrátka podzim jako malovaný. A protože nám počasí přeje, s radostí pouštíme do světa již třetí díl našeho cyklo-seriálu s názvem „Karlovarsko kolmo“. Tak do toho šlápněte a poznejte Karlovarský kraj na vlastní pedály!

Karlovou stezkou z hor do lázní

S celkovou délkou 35 km nabízí Karlova stezka královský cyklistický zážitek v sasko-českém západním Krušnohoří. Obtížnost trasy se pohybuje od nejlehčí po těžké, takže si každý přijde na své. Trasy nejsou po celé délce asfaltové, a tudíž se hodí hlavně pro horská a trekkingová kola.

Pokud si chcete užít nezapomenutelnou cestu tam i zpět, doporučujeme následující scénář. Vydejte se vlakem z Karlových Varů do Potůčků po krušnohorském semmeringu z roku 1899. Po čem to? Jde o horskou část druhé nejvýše položené železniční trati v České republice, která vede z Karlových Varů do německého Johanngeorgenstadtu. Právě na úseku z Nejdku do Perninku díky třem tunelům a novohamerské smyčce překonává vlak na patnácti kilometrech výškový rozdíl 365 m.

Z horského střediska Potůčky pak pokračujte po cyklotrase SäM 23 kolem turistické chaty Henneberg k přírodní rezervaci Malé jeřábí jezero, tedy Klainer Kranichsee. Jedná se o typické horské rašeliniště (vrchoviště) částečně porostlé borovicí bažinnou a vtroušeným smrkem. Bezlesé plochy tvoří volné porosty rašeliníku s četnými tůňkami. A jako každé správné rašeliniště má svůj povalový chodníček na jehož konci najdete vyhlídkovou plošinou.

Na hraničním přechodu Jelení/Wildenthal trasa navazuje na páteřní Karlovu stezku spojující Aue s Karlovými Vary. Přírodní park Jelení Vrch připomínající šumavské pláně je protkaný podzemními chodbami a šachtami a okolní horská krajina s bohatou historií montánních památek nabízí dechberoucí panoramata. Zatímco v Nových Hamrech se naučná stezka Ruperta Fuchse zaměřuje na hornictví a historii krušnohorských obcí i zajímavosti horské železniční tratě, v Nejdku se můžete zastavit na křížové cestě, která potěší překrásnými pohledy na historickou část města i do hlubokého údolí Rolavy.

V Porcelánové zastávce (Nová Role) v prostorách porcelánky Thun 1794 se můžete seznámit s těžbou kaolinu a výrobou porcelánu, kdežto v meandrech řeky Rolavy (Stará Role) je skrytá ekologické farma Kozodoj s posezením v chráněném bistru. Odtud je to už co by kamenem dohodil do volnočasového areálu Rolava, kde si můžete dopřát zasloužený odpočinek a občerstvení. A máte hotovo!

Významné body:

Potůčky – Johanngeorgenstadt – Henneberg – Jelení – Nové Hamry – Tisová – Nejdek – Nová Role – Stará Role – Karlovy Vary

 

Parametry trasy:

Cyklotrasa: 2009

Délka: 43 km

Převýšení: 315 m

Obtížnost: 1, vhodné pro turisty

Typ kola: horské

Povrch: asfalt, štěrk

Po stopách krušnohorských horníků

Vyrazte do míst, kde úmorně pracovali středověcí těžaři a o několik století později i političtí vězni. V místní nádherné krajině, která je protkaná důkazy o těžbě stříbra, cínu, železa, uranu a dalších rud, si odpočinete od stresu a spěchu. Ukažte dětem to nejlepší z hornické krajiny Krušnohoří, která právem patří na seznam kulturních památek UNESCO. Cestou prozkoumáte rašeliniště, smrkové lesy, sejpy, doly i šachty.

Výchozím bodem cyklovýletu je Horní Blatná. Od malebného renesančního města s čtvercovým náměstím a kostelem sv. Vavřince se můžete vydat po stopách dobývání cínu, kobaltu a stříbra k Vlčím jámám a Blatenskému příkopu. Jedná se o jedinečnou technickou památku z let 1540 až 1544. Tímto kanálem byla přiváděna voda pro zásobování báňských a hutních provozů v Horní Blatné z povodí říčky Černé u Božího Daru.

Mezi Perninkem a Abertamy se můžete po povalovém chodníčku kochat rašeliništěm, kterých je v Krušnohoří celá řada. Kolem rašeliništního jezírka vede cesta až k vyhlídkovému altánku, kde si určitě udělejte fotku do rodinného alba. Ve Hřebečné, tedy ve štole Kryštof cínového dolu Mauritius, se těžil cín již od 16. století, a to po více než 200 let. Prohlídku fascinujícího komplexu si užijete od května do září a doporučujeme ji domluvit předem, abyste měli jistotu, že se do turistické skupiny vejdete. V Ryžovně byste určitě měli poznat chutě regionu v místním minipivovaru nebo v restauraci Salaš, kde můžete okusit speciality z mléka krav a ovcí, které se pasou na okolních bylinných loukách. Nebudete litovat!

A šlapeme dál. Na Božím Daru najdete vyhlášenou naučnou stezku Ježíškovu cestu či Božídarské rašeliniště, které jezdí obdivovat návštěvníci z celé republiky. Tyto stezky jsou přímo ideální pro rodinný výlet! Uznejte sami, kdo by nechtěl potkat Ježíška? Navíc po cestě potkáte celou řadu jeho pomocníků. V informačním středisku si můžete vyzvednout Ježíškův zápisníček, do kterého s dětmi budete zapisovat jednotlivé úkoly. V infocentru pak děti po odevzdání vyplněného notýsku obdrží Ježíškovo razítko a malou odměnu.

Nejkrásnější výhled do malebného údolí Krušných hor si užijete z Neklidu. Následně v Jáchymově můžete nahlédnout do slavné minulosti horního města, a to buď v Muzeu Královská mincovna, nebo v Latinské knihovně. Parádní výlet můžete zakončit v zámeckém parku v Ostrově, který je součástí komplexu ostrovského zámku a Paláce princů.

 

Významné body:

Horní Blatná – Pernink – Abertamy – Hřebečná – Ryžovna – Myslivny – Boží Dar – Pod Klínovcem – Jáchymov – Ostrov

 

Parametry trasy:

Cyklotrasa: EE, 2000, 2198, 23, 2005

Délka: 38 km

Převýšení: 434 m

Obtížnost: 1, vhodné pro rodiny s dětmi 10+

Typ kola: turistické

Povrch: asfalt, štěrk

Může se hodit

S jízdenkou EgroNet máte přepravu jízdních kol zdarma ve vlacích, autobusech a MHD v regionu Karlovarského kraje a vybraných regionech Bavorska, Durynska a Saska. Více informací najdete zde.

Cyklotrasy Karlovarského kraje si můžete stáhnout do navigace nebo uložit do Moje mapy.

Pro příjemnější cestování doporučujeme využívat ubytovací a stravovací zařízení, kempy a turistické cíle, kde se můžete těšit na perfektní zázemí pro vás i vaše kola. Bližší informace najdete zde.