Podzim. Sluníčko slábne, začínáme se chumlat do teplých svršků a příroda doslova čaruje. Někdo ho miluje, jiný nenávidí. Kdo by byl také nadšený ze sychravých plískanic?! Ale když se mraky rozestoupí a zavládne to pravé babí léto, jistě nám dáte za pravdu, že není krásnějšího pohledu než do podzimní krajiny, která hraje všemi barvami. A co teprve, když se na ty magické scenerie podíváte pěkně z výšky!

Češi se na svět rádi dívají s nadhledem, lépe řečeno z výšky. Ve vodách internetu se dokonce dočteme, že Česko prochází jakýmsi rozhlednovým obrozením. Každý rok někde vyroste nová rozhledna a staré dostávají nový kabát. Zatímco ještě před 15 lety jich bylo na našem území asi 250, dnes se jejich počet téměř zdvojnásobil. A to je už slušné číslo. Celou řadu jich také najdete v Karlovarském kraji. Které to například jsou?

Cibulka na Šibeničním vrchu 

Začneme tak trochu netradičně, protože rozhledna Cibulka netradiční nepochybně je. Rozhledna na Šibeničním vrchu nedaleko Sokolova byla vztyčena v létě roku 2014. Nejde o druhotně využívanou telekomunikační věž, ale o stavbu určenou výhradně pro turistický ruch. Štíhlá ocelová konstrukce, vysoká bezmála 30 metrů, nese cibulovitou kupoli s vyhlídkovou plošinou umožňující nádherný pohled na vrcholky Krušných hor a pod nimi Sokolovskou pánev vroubenou hřebeny Slavkovského lesa.

Věž patří k nejhezčím moderním rozhlednám u nás, a proto je tak oblíbená. Ročně ji navštíví tisíce lidí. A proč Cibulka? Své jméno nese podle horní části ve tvaru cibule, která je zastřešená. Nejsnazší přístup k Cibulce je po lesní cestě odbočující ze silnice z Krajkové do Horního Studence asi kilometr za osadou Libnov.

Rozhledna však není jediné, co můžete v okolí Kraslic obdivovat. Zatímco v ostatních městech Karlovarského kraje se to hemží historickými pamětihodnostmi, lázněmi a minerálními prameny, Kraslice jsou proslulé pro dost neobvyklé památky. Narazíte tady třeba na netradiční řemeslný pivovar Krušnohor. Asi 10 kilometrů od Kraslic najdete další zajímavost, a to národní přírodní památku Rotavské varhany. Místem vede 6 km dlouhá naučná stezka, která začíná i končí před budovou městského úřadu v Rotavě. Rotavské varhany patří k nejkrásnějším českým geologickým útvarům, mohutná skalní stěna se skládá z 12 metrů vysokých vějířovitých hranolů.

Rozhledna Háj

Nakoukněte přes hranice. V Ašském výběžku, asi kilometr nad městem, najdete rozhlednu Háj. 34 metrů vysoká stavba je jednou z nejkrásnějších v kraji a byla slavnostně otevřena již roku 1904. Když vystoupáte 122 schodů, naskytne se vám výhled na Krušné hory, Doupovské hory, Český les, Slavkovský les i německé Smrčiny. Nedávno vznikla u Bismarckovy rozhledny nová atrakce pro místní í návštěvníky –  fotopoint z masivního dřeva, který vybízí k pořízení zajímavých fotografií u této ašské dominanty.

Rozhledna na vrchu Háj rozhodně není v okolí jediná. Ašsko si milovníci rozhleden a vyhlídek zkrátka zamilují. Můžete zde navštívit například vrch Stráž, německý Kapellenberg s místní expozicí, kopec Kornberg v německé části Smrčin, vrch Bismarcksaure – Markneukirchen, rozhlednu Wirtsberg zvanou ježek a východně od Adorfu dřevěnou rozhlednu s přilehlou restaurací.

Mattoniho rozhledna na Bučině

Kdo by neznal Heinricha Mattoniho. Pojďte se rozhlédnout do míst, kde vyrůstal. Nad lázněmi Kyselka pod vrchem Bučina se vypíná vyhlídková věž, kterou nechal postavit právě věhlasný rodák. Kamenná válcová rozhledna dosahuje celkové výšky 13 metrů. Z vyhlídkové plošiny se vám naskytne pohled do údolí řeky Ohře s obcemi Kyselka a Radošov s částí hraničního pohoří Krušné hory s Klínovcem a na část Doupovských hor. Pravda, cesta nahoru je náročnější kvůli velkému převýšení, ale slibujeme, že to stojí za to! Za náročný výšlap budete odměněni skvostným výhledem.

Přestože je někdejší sláva městských lázní Kyselka u Karlových Varů dávno minulostí, lokalita má stále co nabídnout. Kdo navštíví Kyselku, neměl by minout Mattoniho muzeum, které vás nechá nahlédnout do historie slavné značky Mattoni a jejího zakladatele. Vynechat byste neměli také Mattoniho vodopád s uměle vytvořenou jeskyní, v níž je ve skále usazené pítko. A pokud byste toho stále neměli dost, vydejte se na Mattoniho stezku, která vás seznámí s historií Kyselky a představí vám budovy bývalých lázní, jež postupně prochází stavební obnovou. Trasa naučné stezky je vedena z velké části po původních promenádních cestách z dávných dob Mattoniho, kdy byly ještě hojně využívány tehdejšími turisty a jsou i v dnešní době průchozí. V průběhu trasy stezka upozorňuje na téměř zaniklá odpočinková místa, vyhlídky, parky, altány a podává podrobnější informace o přilehlých stavbách.

Hrad Hartenštejn u Bochova

Nad městem Bochov, zhruba mezi Karlovými Vary a Toužimí, najdete velmi pozoruhodné místo. Jde o pozůstatky pozdně gotického hradu Hartenštejn z 15. století. Krom zříceniny jako takové se zde nachází také opravená vyhlídková věž, zvaná Karlovarská.

Historie hradu nebyla příliš dlouhá. Již v 16. století je uváděn jako opuštěný a koncem 18. století jako zbořený. Zánik hradu výrazně podpořil prodej bochovskému poštmistrovi Beerovi, který Hartenštejn rozprodal na stavební kámen pro výstavbu domů ve městě. Celý Bochov je tak v podstatě vystavěn na základech tohoto hradu.

V roce 1927 odkoupilo hrad město Bochov, které začalo s jeho obnovou. Práce však přerušila 2. světová válka. Další rekonstrukce se Hartenštejn dočkal až roku 2006, kdy byla opravena Karlovarská věž, která od roku 2011 slouží právě jako rozhledna. Areál hradu je přístupný po celý rok, Karlovarská věž pouze od dubna do října. Tak si pospěšte, ať ještě stihnete výhledy na Bochov, Doupovské hory, Krušné hory s Klínovcem, Špičákem a Plešivcem, vysílač Krašov, Třebouňský vrch, elektrárnu Vřesová a při dobré viditelnosti i Plzeňskou pánev.

Goethova vyhlídka

Z lesů rovnou do města. Nejkrásnější ze čtyř karlovarských rozhleden byla vystavěna asi dva kilometry východně nad městem na Výšině věčného života. Rozhledna pojmenovaná Goethova vyhlídka stojí uprostřed karlovarských lázeňských lesů a vede k ní hned několik značených stezek a přístupná je i po silnici. Pod rozhlednou se dokonce nachází autobusová zastávka pravidelné městské linky. Goethova vyhlídka je tak skvělým místem, kam si můžete udělat výlet, ať už jste v jakékoliv fyzické kondici.

Romantická vyhlídková věž stojí nad Karlovými Vary už od roku 1889. Impuls pro výstavbu rozhledny prý dala princezna Stefanie, manželka korunního prince Rudolfa Habsburského, která si toto místo zamilovala. Na její počest byla také věž původně pojmenovaná jejím jménem. Během následujících let ale vystřídala i mnoho dalších názvů: Vyhlídka Adalberta Stiftera, Štefánikova nebo Stalinova vyhlídka. Goethova se nazývá až od roku 1957. A to už nikomu nevadí.

Novogotická cihlová stavba nápadně připomíná zámeček nebo hrádek s válcovitou věží. V jejím přízemí se nachází výletní kavárna. Když se budete chtít rozhlédnout do krajiny z nejvyššího místa v Karlových Varech, budete muset vystoupat po točitém schodišti až na vyhlídkovou terasu. Celková výška věže je 42 metrů. Vstup na rozhlednu je zdarma a otevírací doba se mění v závislosti na sezóně.

 

Rozhledna Diana

Procházky po karlovarské promenádě si můžete zpestřit hraním na zvonkohru, která je tu nainstalovaná. Pokud chcete mít Karlovy Vary jako na dlani, zamiřte na rozhlednu Diana, kam vede cesta od Grandhotelu Pupp. Říká se, že kdo nebyl na Dianě, neviděl Karlovy Vary.

Nahoru si můžete buď vyšlápnout pěkně po svých, nebo se vyvézt lanovkou, která odtud vyjela poprvé v roce 1912. Po pár minutách dorazíte k rozhledně. I tady máte na výběr, jestli na její vrchol půjdete po schodech, nebo pojedete výtahem. Pokud se rozhodnete pro první variantu, čeká vás 150 schodů, než budete odměněni vyhlídkou do kraje. I tady je vstup zdarma.

Z rozhledny Diana uvidíte jak samotné město Karlovy Vary, nad kterým se rozhledna tyčí, tak například také Slavkovský les, Doupovské hory nebo třeba okolí Chebu. Název Diana vznikl podle bohyně lovu. Dřívější pojmenování tohoto místa uprostřed lázeňských lesů byl Výšina přátelství, který se dochoval do dnešních dnů.

Rozhledna na Krásenském Vrchu

Byl by hřích naše rozhledové toulky nezakončit jinak než krásně, tedy v Krásnu. Pár kilometrů od obce Krásno, uprostřed Slavkovského lesa, stojí jedna z nejpozoruhodnějších rozhleden u nás. Unikátní tvar pětadvacetimetrové věže, jejíž spirálovité schodiště se neobvykle vine po vnějším obvodu, může připomínat babylonský zikkurat. A právě toto venkovní schodiště dělá stavbu tak unikátní.

I když rozhledna vypadá pohádkově, vznikla v meziválečném období. Slavnostně otevřena pak byla v červnu 1935. Celé těleso je postaveno z přírodního kamene z blízkého kamenolomu. Rozhledna byla v průběhu času nazývána různě – Krásenka, Krásno, nebo třeba také Hitlerka či Strážní věž Adolfa Hitlera. V roce 2011 zvítězila stavba dokonce v anketě o nejhezčí rozhlednu České republiky a neunikla ani pozornosti filmařů.

Už cesta nahoru bude pro vás zážitkem. Můžete z každého schodového stupně sledovat krajinu. Z horní plošiny se pak rozhlédnete do nádherné chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Spatříte však také Klínovec i další vrcholy Krušných hor, Doupovské hory, vzdálenou stolovou horu Vladař nebo vysílač Krašov. Ochoz je na všechny strany osázen porcelánovými destičkami, které vám pomohou při orientaci v krajině, protože popisují celý kruhový rozhled. Je třeba zmínit, že u rozhledny nenajdete žádné občerstvení, proto doporučujeme si vzít s sebou nějakou svačinu.

Ať už vaše kroky budou směřovat kamkoliv, vždy vám bude odměnou nezapomenutelný výhled a vždy budete mít ten správný nadhled!