V našem kraji najdete celou řadu pozůstatků středověkých hradů v podobě méně či více zachovalých zřícenin. My jsme pro vás vybrali 3 nejlepší, která podle nás mají nejsilnější genium loci a stojí za vaše prozkoumání. Zkuste si tedy třeba naplánovat jednu z vašich příštích turistických tras nebo procházek se zastávkou právě na těchto místech. S trochou fantazie tam na vás dýchne atmosféra minulosti a budete si připadat jako na výletu do minulosti.

Andělská hora

Zřícenina gotického hradu zvaného Andělská hora se, jak jméno napovídá, nachází na kopci, což znamená, že si za ní budete muset pár výškových metrů vyšplhat. Na druhou stranu se vám pak ale kromě šance prohlédnout si tuto jedinečnou zříceninu také dostane nádherného výhledu, a to už za tu námahu rozhodně stojí. Andělskou horu naleznete nedaleko hlavního města našeho kraje, Karlových Varů, a původně zde stála rýzumbrská stavba ze 14. – 15. století, ze které se bohužel nic nedochovalo.  Dnešní zřícenina je pozůstatkem, ač to tak možná na první pohled nevypadá, rozsáhlého hradního komplexu gotického stylu, pocházejícího z přelomu 15. – 16. století. Osud tomuto hradu byl zpečetěn 30letou válkou, kdy nájezdy Švédů zapříčinily na hradě velké škody a hrad nikdy nebyl pořádně opraven. Posledním hřebíčkem do rakve pak byl požár v roce 1718, kdy hrad kompletně vyhořel. V současnosti probíhají rekonstrukční práce s cílem zachránit alespoň to, co z této zříceniny zbylo.

Hartenberg

Nedaleko obce Josefov na Sokolovsku najdete objekt Hartenberg, původně románský až raně gotický hrad z 12. století, který během své historie zakusil krutý osud plný plenění a dobývání. Z raně gotického až románského hradu stihl být přestaven na barokní zámek, ale po roce 1945 začal chátrat a při několika úmyslně založených požárech byl téměř úplně zničen. Na přelomu tisíciletí však byla odstartována rekonstrukce s cílem hrad zachránit a pokud možno obnovit jeho funkci. Hrad Hartenberg bude otevřen veřejnosti počátkem května a za vstup do jeho areálu zaplatíte 50 Kč za dospělého, snížené vstupné 30 Kč potom platí pro děti a seniory.

Hrad Neuberg

Hraud Neuberg měl kdysi, konkrétně ve 13. století, velmi důležitou funkci: byl vystavěn s cílem střežit významnou cestu z Aše do Elsteru v Sasku. Podle pověsti stál v hradním areálu také zámek a pivovar, to však není potvrzené. Zároveň byl také hlavní rezidencí panství Zedwitzů na Ašsku. Ačkoliv byl během své historie více než jednou poškozen, vždy se dočkal i své opravy, než byl zničen požárem v roce 1610. Od té doby postupně chátral až do dnešní zříceniny. Dochovala se však původní, raně gotická věž, podle které jej snadno poznáte už z dálky. Pozůstatky tohoto hradu najdete na skále nad Ašským potokem v obci Podhradí, pokud se tedy nacházíte v okolí, nezapomeňte se na zřícenině zastavit a prozkoumat ji.

Zdroj: Zero pixel