Nedaleko Chebu stojí město proslulé minerálními prameny s léčivými účinky – Františkovy Lázně. Jedinečná architektura, krásná příroda a hlavně léčivá síla pramenů – to jsou důvody, proč byste se měli do západočeských Františkových Lázní vypravit na letní výlet i vy.

Lázně císaře Františka

Minerální prameny Františkových Lázní byly objeveny již ve středověku. Nosičky vody tehdy donášely kyselku jako stolní vodu do Chebu. Díky léčivým účinkům byl pramen vyhlášen nejléčivějším v Evropě a v keramických lahvích jej místní exportovali do všech větších měst. V roce 1793 byla založena ves císaře Františka, v roce 1807 přejmenována na Lázně císaře Františka a roku 1865 byly Františkovy Lázně povýšeny na město.

Františkovy Lázně si oblíbilo mnoho historicky známých osobností. Jezdil se sem léčit už Karel I., dokonce se zde, v lázeňském domě Imperial, seznámil se svou budoucí ženou Zitou. Na kolonádě jste se v dobách dávno minulých mohli potkat také s Beethovenem, Boženou Němcovou, Franzem Kafkou či s Johanem Wolfgangem Goethem. Ten byl ve Františkových Lázních jako doma, vyhovovalo mu rodinné prostředí – všichni se tehdy potkávali ve Společenském domě u prostřené tabule a také při procházkách u pramenů. Goethe tehdy napsal své ženě: „Musím zde být daleko společenštější než v Karlových Varech. Je to jedno z nejkrásnějších míst v srdci Evropy.“

Voda, plyn i slatina

Postupně se kolem historického centra vystavělo mnoho anglických parků. Všechny nové ulice pak byly obklopeny zelení a vytvořily jedno z nejkrásnějších měst  v Evropě – lázně v srdci parků a lesoparků. V roce 1992 se staly Františkovy Lázně městskou památkovou rezervací.

A jak je to s prameny?  Na území města jich najdeme celkem 20. Ten nejznámější, Františkův, vyvěrá v dolní části hlavní promenády. V pavilonu u Labutího jezírka pak najdete mírně projímavé Glabauerovy prameny I., které patří také k nejproslulejším.

Lázeňští pacienti jsou kromě vody léčeni i přírodní slatinou s vysokým obsahem minerálních látek a huminových kyselin a také přírodním plynem separovaným z františkolázeňských minerálních vod.

18 procedur týdně

Do lázní zavítejte, pokud vás trápí nemoci pohybového ústrojí. Ozdravné kúry pomohou s bolestmi zad, páteře a kloubů, osteoporózou či artritidou. Pomohou i lidem s gynekologickými obtížemi a s léčbou neplodnosti, s nemocemi srdce a mnoha dalšími onemocněními.

A jaké procedury vás v lázních čekají? Léčebný plán obvykle obsahuje 18 léčebných procedur týdně. Můžete se těšit na slatinné koupele a zábaly, inhalaci a léčbu plynem pro zlepšení dýchání, pitné kůry, léčbu zvukem a teplem, dietoterapii, fototerapii, fyzioterapii, masáže a wellness, které sice přímo neléčí, ale slouží k relaxaci, zkrášlení a pročištění těla.