Tak jsme se konečně dočkali. Rtuť teploměru stoupá vzhůru, příroda se začíná zelenat a ve vzduchu je cítit jaro, období pro výlety jako stvořené. Kam, ptáte se? Připravili jsme pro vás průvodce s tipy, kde a jak si v lázeňských městech užít prosluněné dny.

Karlovy Vary

Jaké lázeňské město patří mezi nejkrásnější v Evropě? No přece Karlovy Vary, a na jaře to platí dvojnásob. Jarní Vary voní svěžestí a novotou, do ulic se po šeré zimě vrací sluníčko, upravují se veřejná prostranství a parky začínají pomalu rozkvétat. Startuje lázeňská sezóna a slavnostně se světí prameny, kolem kterých začíná být pomalu rušno. Zkrátka radost pohledět. Až se dostatečně pokocháte místní architekturou a ochutnáte všechny karlovarské prameny, vyrazte na procházku do jednoho z místních parků, najdete je tu totiž na každém kroku. Tak například hned na začátku lázeňské zóny narazíte na Dvořákovy sady, jež nesou jméno slavného českého hudebního skladatele – Antonína Dvořáka, který je zde také zvěčněn v podobě sochy. Písečné cestičky v parku mohou sloužit nejen k procházkám, ale také třeba pro hru petanque. Na upravených trávnících si stejně dobře jako odpočinout můžete zaházet třeba s frisbee. Příjemnou atmosféru anglického parku doplňuje několik dalších soch a malé jezírko. A na chodníku, lemujícímu park, můžete převážně v letní sezóně vidět pouliční umělce. 

Jaro na vás jednoznačně dýchne také u nově odhalené sochy zakladatele města, krále a císaře Karla IV.. Unikátní dílo akademického sochaře Michala Gabriela, jež nově zdobí Divadelní náměstí, totiž obklopují nádherné rozkvetlé sakury. 

Kromě rozličných parků pak v Karlových Varech můžete vidět také méně tradiční zeleň. V roce 1998 byla v Karlových Varech vybudována zenová zahrada podle návrhu slavného japonského zahradního architekta Kanji Nomury. Je postavena z kamenů, v kruhovém půdorysu symbolizujícím principy jin a jang. Světlý štěrk představuje moře mezi Evropou a Asií. Zahrada je určena k meditaci, tak se na chvíli zastavte, zklidněte mysl a jen tak rozjímejte.Víte jaké české město je při pohledu z vesmíru nejzelenější? Světe div se, ale jsou to Karlovy Vary. Kromě parků se na tom podílejí také husté lázeňské lesy, které město obklopují. Vydejte se třeba po Sovově stezce, po které dojdete až k oboře Linhart, kde můžete sledovat daňky nebo divoká prasata. Jako na dlani budete mít Karlovy Vary z rozhledny Diany. Vystoupat můžete také k romantické Goethově vyhlídce nebo vyhlídce Tři kříže. Při návštěvě Karlových Varů byste určitě neměli vynechat ani výlet na gotický hrad Loket.

Po procházce si dejte něco dobrého v jedné z místních kaváren či restaurací nebo se nechte rozmazlovat ve wellness centru některého z hotelů. Navštívit můžete také Vřídlo, po šesti letech totiž opět otevřel hlavní sál Vřídelní kolonády, a nejznámější karlovarský minerální pramen se tak vrátil na původní místo. 

Mariánské lázně

Město parků, kolonád, půvabných pavilonů, Zpívající fontány a vycházkových cest si stále zachovalo kouzlo starých časů. Svojí návštěvu tedy nemůžete odstartovat ničím jiným než prozkoumáním půvabného centra města a jeho lázeňských kolonád. Začněte u  Hlavní lázeňské kolonády, která spolu s pavilonem Křížového pramene a pavilonem Rudolfova a Karolinina pramene tvoří hlavní lázeňskou promenádu, jejíž součástí je i jedno z největších turistických lákadel – slavná Zpívající fontána. V lázeňské sezóně si tak můžete zpestřit vycházku po promenádě právě poslechem některé z desítek skladeb, které fontána hraje každou lichou hodinu, například Smetanovu Vltavu či Beethovenovu pátou symfonii. U poslechu můžete ochutnat již zmíněné prameny, ale pozor, Křížový pramen má lehce projímavý účinek!

Druhé největší české lázně dostaly do vínku nejen nevyčerpatelné zdroje minerálních pramenů, ale také bohatství přírodních krás. Zveme vás proto na procházku do přilehlých Skalníkových sadů. Ne nadarmo jde o návštěvníky i místními nejvyhledávanější park. Obklopeni stromy, zelení a jezírky si vychutnejte kouzelnou lázeňskou atmosféru, která tu panuje, zvláště pak za hezkého počasí.

Stejně jako Karlovy Vary, i Mariánky jsou městem parků. Nabízejí hned několik vycházkových okruhů nesoucích jména známých osobností, které sem rády jezdily. Tak třeba Královská cesta následuje stopy saského krále Friedricha Augusta II., Edwardova cesta jde za anglickým králem na golfové hřiště, Goethova cesta objeví přírodní scenérie slavného německého básníka a k vývěrům pramenů vás zavede Metternichova cesta.

Mimo areál lázní pak určitě stojí za návštěvu naučná stezka Kladská, rozhledna Hamelika, ze které dohlédnete až na Český les, nebo třeba park Boheminium, v němž si můžete prohlédnout šedesát miniatur českých památek, například hrad Karlštejn, kamenný most v Písku, věž na Ještědu nebo zámek Kynžvart. Z města se sem dostanete pěšky pěknou procházkou z kolonády, lanovkou nebo autobusem.

Po dni plném zážitků si můžete odpočinout například v jedné z příjemných kaváren, anebo třeba Římských lázních, které byly postaveny roku 1896. Zde si vychutnáte historickou atmosféru, doplněnou novodobými wellness procedurami. 

Františkovy Lázně

Nedaleko Chebu stojí město proslulé minerálními prameny s léčivými účinky – Františkovy Lázně. Vedle síly léčivých pramenů a procedur pro podporu zdraví a imunity si ve Františkových Lázních můžete vychutnat také procházky, jejichž atmosféru ještě umocní místní architektura, pestrou gastronomii, která potěší vaše chuťové buňky, i spoustu aktivit a zábavy, které osloví všechny generace.

Františkovy Lázně jsou malebné město s šachovnicovým půdorysem a řadou empírových a klasicistních budov, umístěné uprostřed krásných parků a lesoparků. Svoji návštěvu proto určitě odstartuje prozkoumáním centra města v podobě lázeňských kolonád. Nejznámější jsou Františkův a Luisin pramen; oba lázeňské pavilony, v nichž prameny vyvěrají, patří mezi nejkrásnější stavby a zároveň symboly Františkových Lázní. Zdejší atmosféra okouzlila nejednoho slavného návštěvníka a doplnit energii sem jezdili i habsburští panovníci. 

Do vašeho programu se rozhodně vyplatí zařadit i výlety po okolí, z nichž si odnesete nezapomenutelné zážitky. Vybrat si můžete jednu z takzvaných „srdíčkových tras“, které vás zavedou třeba k rybníku s lesoparkem Amerika, který přímo navazuje na františkolázeňské parky, k rozhledně Salingburg nebo k nejmladší sopce Komorní hůrka. Nebo objevte nedalekou národní přírodní rezervaci Soos, která je v Evropě zcela unikátní. Těmto rozlehlým rašeliništím s řadou minerálních pramenů se totiž právem přezdívá český Yellowstone park.

K příjemným zážitkům v jakémkoli ročním období patří bezesporu i dobré jídlo a pití. Zpříjemněte si i čas v krásných Františkových Lázních něčím, co potěší vaše chuťové buňky