Západočeský lázeňský trojúhelník: Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně vstupuje do nové epochy. Společně s dalšími osmi evropskými lázeňskými městy totiž lázně Karlovarského kraje úspěšně završily dlouholeté úsilí o zápis na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Mezi „Slavná lázeňská města Evropy“ se kromě našich českých klenotů řadí také německá města Baden-Baden, Bad Ems a Bad Kissingen, rakouské Baden u Vídně, belgické Spa, francouzské Vichy, italské Montecatini Terme a britské City of Bath. Všech jedenáct výjimečných lázeňských měst ze sedmi zemí představuje jednu položku na Seznamu světového dědictví a najdete je pod názvem Great Spa Towns of Europe.

V čem tkví kouzlo evropského lázeňství

Všech jedenáct výjimečných lázeňských měst má společné to, že se rozvíjela v blízkosti přírodních minerálních pramenů a společně podávají svědectví o fenoménu evropského lázeňství, které vzkvétalo zejména od počátku 18. století do první třetiny 20. století.

Charakteristickým rysem tohoto fenoménu je kombinace léčebných procedur s pestrou nabídkou možností k trávení volného času, což se odrazilo i ve specifické podobě lázeňských měst a jejich unikátní architektuře. Soubory lázeňských budov zahrnující lázeňské domy, zřídelní pavilony, pitné haly či kolonády doplňují společenské domy, kasina, divadla a další kulturní zařízení a vše je začleněno do krajinného prostředí s vývěry minerálních pramenů, s parky, zahradami, promenádami a sportovišti. Okolní malebná krajina se využívá k pohybovým aktivitám v rámci léčebné terapie, pro relaxaci a zábavu.

Spojení všech těchto faktorů ovlivnilo vývoj intelektuální, umělecké, sociální i politické úrovně celé evropské společnosti. Lázeňská města byla v Evropě jedinými místy, která kulturně konkurovala velkým metropolím a která se stala zdrojem intelektuální, umělecké, sociální a politické inspirace. Konala se zde důležitá politická setkání a lázeňské prostředí podněcovalo významné umělce v jejich tvorbě, která je dodnes v lázeňských městech přítomna. Lázeňské procedury, ovlivňující tělo, mysl i ducha tak zajišťují neustálý přínos evropské kultuře, mentalitě, zdraví i zvykům.

Ty pravé české klenoty

Západočeský lázeňský trojúhelník se pyšní největším výskytem minerálních pramenů na světě. I díky tomu nemohl v mezinárodní sériové nominaci Slavná lázeňská města Evropy chybět. Zápis na seznam UNESCO si zasloužil kromě léčebných procedur a celostnímu přístupu ke zdraví i za neobyčejnou architekturu, zcela mimořádný výskyt přírodních léčivých zdrojů a bohaté společenské vyžití, které ho řadí mezi významná evropská kulturní centra.

Historické kolonády, minerální prameny a příroda na jednom místě – to jsou Karlovy Vary

Prvním z měst lázeňského trojúhelníku je malebné město Karlovy Vary. To se řadí mezi nejkrásnější lázeňská města v celé Evropě. A po právu. Pobyt v lázních vám uleví od mnohých onemocnění. Zavítat byste sem měli, zvláště pokud trpíte onemocněním trávicího ústrojí nebo poruchami látkové výměny. Srdcem všech karlovarských pramenů je Vřídlo, které je s teplotou 73,4°C také nejteplejším termálním pramenem u nás. V podzemí Vřídelní kolonády můžete navštívit zajímavou exkurzní trasu, kde se dozvíte zajímavosti o Vřídelní kolonádě a seznámíte se s výrobou tradičních karlovarských suvenýrů, tzv. „kamenných růží“.
Ve městě je nespočet lázeňských parků a v jeho bezprostředním okolí se nacházejí rozsáhlé lázeňské lesy se spoustou zajímavých cílů. Zdejší stezky přímo vyzývají ke zdravotním procházkám i turistickým aktivitám. Možná vás netrápí zdravotní neduhy, ale prostě si chcete užít pár dní plných odpočinku a romantiky. I v takovém případě mají Karlovy Vary, co nabídnout.

Mariánské lázně – nádherné parky a 40 léčivých pramenů

Dalším, neméně zajímavým, městem jsou Mariánské Lázně. Přímo ve městě vyvěrá zhruba 40 léčivých pramenů, v jeho okolí pak přibližně dalších 100. Jedním z nejznámějších je tzv. Ferdinandův pramen, kterému se v minulosti říkalo „slaná kyselka“. Dnes už víme, že prameny obsahují tzv. Glauberovu sůl, která má skvělé využití při uhličitých koupelích. Ty jsou dobré ke zlepšení prokrvení celého těla, při léčbě vysokého tlaku, žilní nedostatečnosti nebo po prodělaném infarktu. V Mariánských Lázních je však více zajímavých pramenů a každý z nich je vhodný při léčbě jiných neduhů. Obecně se doporučuje toto nádherné město navštívit, pokud trpíte onemocněním ledvin, dýchacího ústrojí, pohybového aparátu i při onkologických onemocněních. Po procedurách se vydejte na procházku po lázeňských parcích. Vychutnávat si jedinečnou atmosféru města za jemných tónu Zpívající fontány je nezapomenutelný zážitek. Pokud vás netrápí žádné zdravotní obtíže, ale toužíte po troše odpočinku, vyrazte na wellness víkend. V čase mezi zábaly a masážemi si můžete posedět v jedné ze stylových restaurací nebo kaváren, kterých je v Mariánských Lázních nepřeberné množství.

Do Františkových Lázní za léčbou neplodnosti i na český Island

Posledním článkem Lázeňského trojúhelníku jsou Františkovy Lázně, město plné parků a svěží zeleně. Zde se léčí například srdeční a cévní choroby, pohybový aparát, a především gynekologická onemocnění včetně léčby neplodnosti. Právě s neplodností je spojená také socha malého chlapce Františka a pověra, že pacientka, která pohladí tuto sošku na správném místě, do roka otěhotní. Co je na tom pravdy, to nevíme. Víme ale, že ve Františkových Lázních se nachází přes 20 léčivých pramenů s vysokým obsahem oxidu uhličitého a různých minerálů. Díky jedinečným přírodním zdrojům působí pobyt v lázních blahodárně na tělo a díky příjemné atmosféře města také na duši. Kromě pozitivních zdravotních účinků vám Františkovy Lázně mohou nabídnout klidné prostředí, ve kterém se zbavíte všedního stresu i únavy z každodenního shonu a načerpáte čerstvou energii. Pokud se pohybujete ve Františkových Lázních a okolí, určitě nepropásněte možnost navštívit přírodní rezervaci Soos, přezdívanou český Island, ve které najdete přírodní rašeliniště, a hlavně bublající bahenní sopky, tzv. mofety. Jestliže vás spíše lákají památky, můžete vyrazit na výlet přes lesopark Amerika a navštívit hrad Seeberg.

Veškeré informace o statku na seznamu UNESCO najdete na The Great Spa Towns of Europe (greatspatownsofeurope.eu)