K létu voda prostě patří! Popadněte pramici, kajak nebo raft a vyrazte za nezapomenutelnými zážitky. Každý vodák potvrdí, že není krásnějšího pohledu. A právě Ohře je zcela právem mezi vodáky jednou z našich nejpopulárnějších řek. Nejen že skýtá plavbu na čisté a proudící vodě, ale navíc protéká historickými městy a míjí bezpočet hradních zřícenin a vyhlídek. Tak sbalte plavky, vestu a hlavně nezapomeňte pádla!

Ze Šabiny do Lokte

Ohři můžete splouvat už z Chebu. Pro první den na rozpádlování doporučujeme zvolit úsek ze Šabiny do Lokte, dlouhý asi 20 kilometrů. Začít tak můžete na hezké písečné pláži vodáckého tábořiště a už za chvíli vás řeka bude unášet směrem k Lokti.

Na prvním jezu u Černého mlýna kvitujeme vodáckou propust, která ušetří přenášení tohoto dříve obávaného jezu. Přestože na tomto úseku budete proplouvat poměrně industriální krajinou, míjet budete například elektrárnu Tisová, tak z řeky maximálně zaznamenáte vrchol komína. Jinak jde až k Sokolovu o přírodně hezký úsek bez větších vodáckých nástrah.

Pod Sokolovem můžete zastavit u tábořiště v Královském Poříčí, kde se nejen skvěle najíte, ale můžete si dopřát krátkou polední siestu. Odtud až do Lokte řeka teče hlubokým lesnatým údolím, kde přítomnost civilizace připomíná jen vysoký oblouk dálničního mostu. V písečném dně se objevují tu a tam první balvany, které předznamenávají mnohem divočejší charakter Ohře, který na vás čeká v následujících dnech.

Když se před vámi ukáže Loket, jsme přesvědčeni, že vás naprosto uchvátí. Protože se Loket nachází v meandru Ohře, město obeplujete kolem dokola. Rozhodně doporučujeme se tady ubytovat a vyrazit na obhlídku hradu a dalších zdejších zajímavostí. Před západem slunce můžete navštívit nedaleké skalní vyhlídky, odkud budete mít město jako na dlani. Loket je skutečnou perlou zdejšího kraje a rozhodně stojí i za vícedenní zastavení.

Z Lokte přes Svatošské skály až do Karlových Varů

Tento úsek patří asi k nejoblíbenějším mezi jednodenními vodáckými výletníky. Je to logické, zhruba patnáct kilometrů pádlování propojuje dvě nejzajímavější města na Ohři. K nástupu je nejvhodnější Vodácké tábořiště Loket na levém břehu řeky Ohře. Zatím vás nečekají žádné velké peřeje, nicméně řeka svižně ubíhá a nese vaše loďky ke Karlovým Varům. Koryto je plné balvanů, kterým se musíte tu a tam vyhnout, z vodáckého hlediska toho po vás zatím řeka jinak moc nechce. Hluboké lesnaté údolí vytváří spoustu zákrut, podél břehů veslují kachny s mláďaty a nad vodu se naklánějí stvoly kvetoucích náprstníků.

První jasnou zastávkou jsou Svatošské skály. Není divu, že se v roce 1933 staly Národní přírodní památkou. Nenechte se zmást a zastavte až za lávkou přímo pod skalami. Nádherné žulové skály (podle pověsti jde o zkamenělý svatební průvod) jsou potěchou pro oko vodáka a výzvou pro horolezce, které můžete pozorovat přímo z terasy restaurace.

Po několika kilometrech od skal se údolí otevírá, začínají se objevovat první domy a následně v dálce spatříte věhlasné Karlovy Vary. Na levém břehu, 300 metrů před silničním mostem, najdete loděnici Karlovy Vary. Na místě je i ubytovna a tábořiště, tak se pořádně najezte, ať máte dost síly na další dobrodružství. Po pádlování přijde procházka jistě vhod, tekutiny doplňte u minerálních pramenů a energii před výstupem na Dianu dobijte lázeňskými oplatkami.

Z Karlových Varů do Kyselky

Pokud jste se ale rozhodli pokračovat dál, zbystřete! Na vodácky nejnáročnější úsek Ohře jste po přestávce určitě dobře připraveni. Asi půl kilometru za loděnicí narazíte na nebezpečný jez. Je kolmý, s kameny pod hladinou, proto jej sjíždějte vlevo, nebo loď přeneste po pravém břehu. Další jez potkáte asi o dva kilometry později, za velké vody se zde tvoří nebezpečný válec. Doporučujeme při vyšší hladině řeky loď raději opět přenést. Po náročném úseku si zasloužíte krátkou přestávku, nemyslíte? Na dvacátém kilometru, na levém břehu, najdete rozsáhlé tábořiště Hubertus a na něm kiosek s občerstvením, suché toalety, cvičnou lezeckou stěnu a cvičnou peřej.

Když budete pokračovat rychle proudícím tokem, vynoří se před vámi restaurace Dubina. Odtud je to do Kyselky coby pádlem dvakrát zabral, takže za dvojicí zatáček se vám naskytne pohled na zdevastované lázeňské domy. Momentálně se vede boj za jejich záchranu, tak se snad v blízké době obnoví jejich zašlá sláva.

Tady určitě navštivte hezkou vyhlídku u kaple sv. Anny, poté Mattoniho vodopád, kde můžete doplnit minerálku, a následně kolem Mattoniho muzea vystoupejte až k rozhledně Bučina. Je to sice 220 metrů nad řekou a k tomu šedesát schodů navrch, ale výhled stojí za to! Otevře se před vámi pohled na hřeben Krušných hor s dominantním Klínovcem, pod sebou uvidíte údolí Ohře a napravo hluboké lesy nepřístupných Doupovských hor. Kdo má víc času, může se vydat po žluté značce k zajímavému geologickému fenoménu zvanému Skalky skřítků.

Kompletní informace k Vodácké stezce Ohři najdete zde nebo se podívejte na pár tipů v našem videu Ahóóój, vodáci! Snad zážitky nebudete promočeni až na kost a užijete si nezapomenutelné léto na Ohři!