Do nového roku vstupujeme plní očekávání. A proto si řada lidí dává nesmyslná předsevzetí, která nemají šanci dodržet. Co jít na to ale od lesa? Není snad nic krásnějšího než nastartovat nový rok výletem do zimní přírody! Nenechte se odradit chladem, větrem a sněhem, s našimi tipy se můžete těšit na nezapomenutelné novoroční dobrodružství.

Nejzdravějším pohybem je chůze

Vezměte celou rodinu a vydejte se na novoroční procházku. Pokud vás nebo vaše děti nebaví chodit jen tak bez cíle, vyrazte na naučnou stezku. To je vždy sázka na jistotu. Jednak se projdete na čerstvém vzduchu a navíc se zábavnou formou dozvíte spoustu zajímavých informací. Kousek od Lázní Kynžvart a Mariánských Lázní, uprostřed Slavkovského lesa, najdete národní přírodní rezervaci Kladské rašeliny. Jednou z nejstarších a nejcennějších rezervací v Karlovarském kraji prochází 1,6 km dlouhá naučná stezka. Trasa se line po kouzelných dřevěných chodníčcích kolem Kladského rybníka v části zvané Tajga. Dozvíte se spoustu zajímavých informací o místní fauně a flóře, minerálních pramenech, ochraně přírody, těžbě cínu či rašeliništích s bonusem parádních výhledů jako z pohádky.

Pokud chcete vypotit zbytky vánočního obžerství, neváhejte se vydat na výlet do tajemných Vlčích jam u Horní Blatné. Připravte se ale na středně̌ náročnou trasu se znatelným převýšením. Tato přírodní památka se skládá z Vlčí a Ledové jámy.  I když jsou pro sesuv půdy od roku 2019 obě nepřístupné, tyto skryté jeskyně, zabořené v krajině plné lesů a zeleně, nabízejí nebývalý pohled do hlubin země. K Vlčí i Ledové jámě se dostanete po červené turistické značce z Horní Blatné směrem na Blatenský vrch, kde stojí 21 metrů vysoká rozhledna.

Zdatnějším turistům doporučujeme naučnou stezku Vladař. Asi čtyři kilometry východně od Žlutic ční k obloze mohutná čedičová stolová hora Vladař, která vévodí celému kraji a plně si zaslouží své jméno. Jestliže chcete zdolat Vladaře, namažte si pod kolena, protože jde o fyzicky náročný terén. Díky umístěným panelům se během své cesty se seznámíte s historií, přírodou i s památkami v okolí Vladaře. Stezka je na trase červené turistické značky Vladořice – Záhořice, doplněná značkou místního okruhu, který vede kolem Vladaře (žluto-bílý čtverec).

Vyhlížejte lepší zítřky shora

Nesporným plusem je, že v Karlovarském kraji najdete rozhledny na každém kroku. Proto vyhlížet lepší zítřky nebude vůbec žádný problém. Kde jinde si vychutnat krásy zimní přírody než z nejvyšší rozhledny v kraji? Bingo! Rozhledna na Klínovci odkrývá nádherný kruhový výhled na hřebeny Krušných hor, Podkrušnohorskou hnědouhelnou pánev, Doupovské hory i Slavkovský les. Za mimořádně dobré viditelnosti bývá dokonce vidět Šumava, Děčínský Sněžník, Lužické hory, Ještěd, Milešovka či Říp!

Zato k nejkrásnějším rozhlednám u nás rozhodně patří Krásenský vrch. Rozhlednu najdete uprostřed Slavkovského lesa. Měří 25 metrů a nahoru vede 120 schodů vinoucích se po vnějším obvodu, což je opravdový unikát. Z věže je úžasný výhled na Krušné hory s Klínovcem, Blatenským vrchem a Špičákem, také na Doupovské hory a na vrcholky Slavkovského lesa. Rozhledna Krásenský vrch je otevřena neomezeně a vstupné se neplatí.

Láká vás to na západ? V Ašském výběžku, asi kilometr nad městem, najdete rozhlednu na vrchu Háj. 34 metrů vysoká stavba byla slavnostně otevřena již roku 1904 a je pojmenována po říšském kancléři Ottovi von Bismarckovi. Když vystoupáte 122 schodů, naskytne se vám výhled na Krušné hory, Doupovské hory, Český les, Slavkovský les i německé Smrčiny. Nedávno tady vznikla nová atrakce pro místní i návštěvníky, a to fotopoint z masivního dřeva, který vybízí k pořízení zajímavých fotografií u této ašské dominanty.

Další netradiční rozhledna ční na Šibeničním vrchu nedaleko Sokolova. Rozhledna Cibulka, která byla vztyčena v létě roku 2014, vás zaujme svým nápaditým designem. Štíhlá ocelová konstrukce, vysoká bezmála 30 metrů, nese cibulovitou kupoli s vyhlídkovou plošinou. Díky ní dohlédnete až na vrcholky Krušných hor a pod nimi rozprostřenou Sokolovskou pánev vroubenou hřebeny Slavkovského lesa.

Načerpejte energii v srdci přírody

Utrhnout si šišku těsně pod korunou stromu, zatímco se pod vámi pasou jeleni? To je možné v pohádkové Oboře Svatý Linhart protkané soustavou visutých mostů, které vás zavedou až do šestimetrové výšky. Odtud se život v oboře pozoruje jedna radost.

A rovnou do pohádky o Smolíčkovi vás zavede obora nad centrem Mariánských Lázní. Obůrka Hvozd je ideálním cílem procházek. Zdejší jeleni a daňci se rádi nechají nakrmit, mají rádi sladké ovoce, ale nepohrdnou ani zeleninou. Pokud si radši držíte odstup, můžete je obdivovat z vyhlídky.

Nastal čas vytáhnout ze sklepa brusle

Pojďme se vydat z lesa k ledu, respektive na led. Nemusíte jezdit do zámoří, abyste si užili „Winter Classic“. Pokud naplno udeří mrazy, dopřejte si luxusu zabruslit si pod širým nebem. Bezpečnost nade vše! Předtím než začnete bruslit, prověřte tloušťku ledu. Ideální bezpečná tloušťka ledu vhodná pro bruslení je 15 centimetrů, minimálně však 10 centimetrů. Napovědět vám může také počasí. Je-li 5 dní za sebou alespoň 5 stupňů pod nulou, led nabude síly 10 cm. Pokud si nejste jisti, že je led dostatečně silný, zbytečně neriskujte.

Bruslení na přírodním ledu si užijete třeba na františkolázeňském rybníku Amerika, Blažejském rybníku u Toužimi, údrčských rybnících či na Boreckých rybnících v Ostrově, kterých je dokonce devět na jednom místě. Nejlepší bruslení v regionu je ale podle místních na Novorolském rybníku nedaleko Karlových Varů. Svou plochou dvaceti hektarů patří kromě přehrad mezi větší plochy, na kterých se za příznivé zimy prohánějí desítky bruslařů.

Pokud ale dáváte přednost spíše zimáku, ani zde se meze nekladou. Zimní stadiony v Karlovarském kraji lákají zájemce na veřejné bruslení již od října, kdy začíná sezona. Pokud vlastní vybavení nemáte, nezoufejte. Na většině míst je možné zapůjčení. Pravidelně se bruslí v karlovarské KV Areně, ale i na zimních stadionech v Ostrově, Chebu, Sokolově, Nejdku a Mariánských Lázních. Tak nabrousit nože a směle do toho.

Karlovarsko je plné kontrastů. Najdete tu jak odpočinek, tak i dobrodružství. Nezáleží na tom, zda preferujete historii, přírodu nebo adrenalinové sporty. V tomto regionu si každý najde své oblíbené místo. Tak proč nezačít rok 2024 nezapomenutelným dobrodružstvím v Karlovarském kraji? Poskládejte si svou #mozaikuzazitku!