Patříte mezi milovníky návštěv hradů a zámků? Bývalo zvykem, že s koncem října zaklaply zámky a své brány zamkly na sedm západů. I když turistická sezóna na hradech a zámcích s nástupem zimy oficiálně stále končí, můžete vybírat z pestré nabídky památek, které jsou návštěvníkům k dispozici celoročně. Tak kam to bude?

Už dávno neplatí, že památky můžete navštívit jen od jara do podzimu. Jakási zažitá „návštěvní doba“ je jen přežitým stereotypem. Stále více historických objektů totiž plánuje právě na zimu řadu lákavých akcí. Ruku na to, že i v třeskuté zimě budete ze své návštěvy nadšení.

Téměř každý ví, že po celý rok je otevřen Pražský hrad, Hluboká nebo třeba brněnský Špilberk. Připravili jsme pro vás přehled hradů a zámků, které v zimních měsících můžete navštívit v Karlovarském kraji.

Hrad Loket

Člověk až žasne, co byli naši předci schopni postavit bez těžké techniky. Hrad, který přechází ve skálu a skála, na které vyrůstá hrad. Středověký hrad, obklopený ze tří stran řekou Ohří, je srdcem malebného městečka. Díky vysoké hradní věži si můžete všechno pěkně prohlédnout z ptačí perspektivy, včetně náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historických měšťanských domů a zbytků hradeb.

Hrad je otevřen i přes zimní sezónu každý den od 9 do 16 hodin. Prostory jsou upraveny přesně tak, jak vypadaly mezi lety 1822-1948, kdy tato část hradu sloužila jako vězení. Pohybující se figuríny v životní velikosti předvádí několik způsobů mučení spolu s nervy drásajícím zvukovým doprovodem.

Kromě toho se na hradě nachází dětská dílna s názvem Umění brku, která dětské návštěvníky přenese v čase do středověké písárny – skriptoria, kde to voní barvami a inkoustem a každý zdatný dětský psavec si může na památku zkusit vytvořit iluminovaný rukopis.

Hrad Loket si lze prohlédnout s průvodcem, nebo si jej můžete projít od sklepů až po půdu sami. V několika patrech naleznete expozici útrpného práva. Tato část prohlídkového okruhu patří k nejatraktivnějším na celém hradě.  Sestupte do ponurých vězeňských kobek a podívejte se, jak dopadli lumpové a hanebníci, kteří se provinili proti svým právům. V ostatních místnostech hradu se nachází ukázky chladných i palných zbraní a v prvním patře markrabství také křehká výstava porcelánu z produkce místních továren.

Zámek Valeč

Valeč. Historické městečko na úpatí Doupovských hor poblíž Karlových Varů. Rozlohou ani počtem obyvatel rozhodně nevyniká, zato množství zachovalých památek je až úctyhodné. Při vjezdu do Valče člověk neví, kam se dřív podívat! V jeden okamžik vás vítá zámecký kostel a sloup Nejsvětější Trojice, brána do zámecké zahrady a věhlasný skleník. Barokní zámek Valeč je už několikátou „mimosezónu“ otevřený svým návštěvníkům i v zimě. A to vždy v pátek a v sobotu od 11 do 23 hodin a v neděli od 11 do 18 hodin.

Věděli jste, že na zámku najdete druhý největší soubor soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna v Čechách? Víc jich potkáte jedině v Kuksu! A to je, ruku na srdce, už opravdová konkurence. Originály Braunových soch byly po ničivém požáru v roce 1976 přemístěny do lapidária kláštera v Kladrubech, nyní se však opět nacházejí ve Valči. V objektu bývalé kovárny se tak tváří v tvář můžete setkat s originály všech 28 soch, které se po dlouhých 43 letech vrátily zpět „domů“.

Zato v zahradách si prohlédněte výjimečný nově zrekonstruovaný theatron, což je hradní stupňovitý pahorek, který sloužil k divadelním a hudebním představením pod širým nebem. Jižní část pahorku majitelé panství nechali odkopat, aby uvolnil místo hlavní barokní pohledové ose vedoucí od zámku na vrcholek se zříceninou Neuhaus. Každé patro theatronu je zděno jiným způsobem, zazděné jsou zde například kamenné sochy, terakotové prvky i drahé kameny.

Můžete si půjčit průvodcovský text a s ním si sami procházet zámek libovolně dlouhou dobu. Protože v pátek a sobotu je zámek otevřen až do pozdních nočních hodin, můžete si k prohlídce zapůjčit lucernu, což zážitek ještě umocní.

Hrad Cheb

Otisky historie jsou na Chebském hradu cítit doslova na každém kroku. Vždyť se zde taky odehrála královská svatba nebo vražda pobočníků knížete Albrechta z Valdštejna. Jde o jedinou štaufskou císařskou falc na našem území. Z paláce a románské pevnosti vojevůdce Fridricha Barbarossy se však kvůli válce v 18. století dochovalo jen torzo s mocnou obrannou Černou věží a unikátní románsko-gotickou kaplí.

Od listopadu do konce března funguje Chebský hrad v zimním režimu, v němž je hradní areál otevřený jen o víkendech, vždy od 10 do 15 hodin. Přístupná zůstává za vhodných klimatických podmínek hradní dominanta Černá věž, z níž se příchozím nabízí neopakovatelný pohled na celé město. Navíc s jízdenkou EgroNet máte na vstup 50% slevu.

Zámek Ostrov

Ostrovský zámek je rozsáhlý komplex budov, jehož základem byl původně městský hrad, který plnil obrannou funkci. Hrad nechal na přelomu 15. a 16. století přestavět Kašpar Šlik na renesanční zámek. Zámek se tak stal na více než sto let rodovou rezidencí ostrovské větve hrabat Šliků.

Současná podoba zámeckého areálu je výsledkem úprav a přestaveb, prováděných velkovévody Toskánskými v průběhu 19. a 20. století. Znak císařského orla v kartuši, umístěný ve frontonu hlavního vstupu, pochází z doby, kdy majiteli byli právě velkovévodové Toskánští. Vstupní portál dokončený roku 1690 je dílem ostrovského sochaře Martina Möckela.

Zámek tvoří soubor několika budov – Šlikovský zámek, Lauenburský zámek a Palác princů. Jižně od zámku se rozprostírá zámecký park s barokní stavbou Letohrádku. Ostrovská zámecká zahrada neměla v českých zemích svého času obdoby! Vycházela z těch nejlepších vzorů a pro svou mimořádnost byla inspirací pro slavné zahrady nejen v Čechách, ale i v zahraničí. Dodnes patří k největším kulturně historickým atraktivitám města.

V zámku dnes sídlí Městský úřad Ostrov a turistům je přístupná Dvorana s expozicí o historii zámku, expozicí ostrovského porcelánu, občerstvením a podatelnou. V zadní části zámeckého traktu se nachází informační centrum s expozicemi v podkroví a sala terreně. Ostrovský zámek můžete navštívit během zimní sezóny od úterý do neděle od 8.30 do 16 hodin.

Zámek Sokolov

Sokolov nabízí nejen pohled do (hornické) minulosti, ale také spoustu zajímavých míst pro milovníky přírody či kultury. Dominantní architektonická perla, zámek Sokolov, představuje jen špičku ledovce, co město ve skutečnosti skýtá. Pokud hledáte kombinaci historie, přírody a autentického českého kouzla, Sokolov je tím správným místem pro vaši další cestovatelskou expedici.

S historií města se nejlépe seznámíte v Muzeu Sokolov, které najdete v renesančně-barokním zámku Sokolov. Ten se nachází ve středu města, jen kousek od náměstí, na místě původní vodní tvrze ze 13. století a pozdně gotického hrádku. V současné době zámek tvoří čtyřkřídlá budova s uzavřeným nádvořím a čtyřmi nárožními věžemi a také zahrada ve francouzském stylu. Stálé expozice se kromě dějin regionu zaměřují na hornictví, sklářský průmysl či přírodu a naleznete tu i atraktivní modely dobových hornických strojů a zařízení dolů. Zámek Sokolov si můžete v zimním období prohlédnout od středy do neděle od 9 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin.

A to není vše. Součástí Muzea Sokolov jsou rovněž tři pobočky, a to Důl Jeroným, Hornické muzeum Krásno a Štolu č. 1 Jáchymov. Pokud vás fascinuje podzemí, je jasné, kam by vaše kroky měly v letní sezóně směřovat.

Statek Bernard

Jakmile projdete branami, rázem se ocitnete na statku jako z pohádky. Statek Bernard najdete uprostřed krajiny bývalých povrchových dolů a hnědého uhlí v Královském Poříčí na Sokolovsku. Při vstupu na Statek vás přivítá malebné nádvoří, kde nechybí potůčky s mlýnky, rybníčky, nejrůznější druhy okrasných květin a samozřejmě bylinky, které dokreslují starosvětský ráz celého komplexu. Kromě idylické oázy klidu tady najdete i nápaditý program a chytrou zábavu pro celou rodinu! Kdo hledá nejen venkovskou idylu, odpočinek, ale i poznání a lehkou dávku dobrodružství, je na správném místě. Brána statku je pro výletníky otevřená každý den a vstup do areálu je zdarma.

Tip na závěr

Kdo šetří, má za tři. S Karlovy VARY REGION CARD můžete navštívit spoustu památek zdarma, anebo s výraznou slevou. Zcela zdarma tak můžete navštívit například zámek ve Valči, Sokolově či Chebský hrad a další turisticky oblíbená místa (muzeum Becherovky, muzeum Moser, porcelánku Thun 1794 aj.). Vybrat si můžete kartu s platností dva, čtyři nebo sedm dní. Zajímají vás další místa? Kompletní seznam památek, kde s kartou můžete uplatnit volný vstup, najdete tady.

Návštěva hradů a zámků v zimním období přináší celou řadu výhod. Díky nižší návštěvnosti si užijete pravou a nezaměnitelnou atmosféru místa. Zasněžené hradby a věže už jen dokreslí pohádkovou kulisu, která těmto památkám dodává ještě více kouzla. Poskládejte si svou #mozaikuzazitku v Karlovarském kraji!