Kam se dá jít kdykoliv během celého roku? Přece do muzea! Máme pro vás tipy na zajímavá muzea v Karlovarském kraji, kde se nudit rozhodně nebudete. Vybrali jsme pro vás originální a unikátní expozice ze všech možných oborů. Vybrat si můžete expozice, kde si lze na exponáty i sáhnout, kde si mohou vaše děti hrát a něco zajímavého se dozvědět.

Hornické muzeum Krásno

Oblast Krušných hor je významná jako jedno z nejbohatších nalezišť nerostných surovin na světě a také jako technologické a vědecké centrum, odkud se vynálezy a inovace v hornictví šířily do dalších těžebních oblastí po celém světě. Byly to například techniky čerpání důlních vod a hutního zpracování rud (především stříbra, cínu, kobaltu, železa a naposledy uranu), vznikly zde první geologické mapy a vyšly první důležité příručky a učebnice hornictví a hutnictví. Zdejší technické památky připomínají vynalézavost a um našich předků. O jejich dovednostech se můžete přesvědčit v hornickém muzeu v Krásně, které je unikátním svědkem místní hornické kultury. 

Muzeum najdete v areálu dolu Vilém. Na rozloze 8,5 kilometrů čtverečních zde stojí 13 budov, například budova úpravny, těžní věž, strojovna, vrátnice či trafostanice. V samotném muzeu se pak dozvíte spoustu zajímavostí o raně novověkém hornictví, historii těžby rud a uhlí, geologii a mineralogii. Hlavním exponátem je pak těžní parní stroj z dolu Marie, jehož historie sahá až do roku 1897. Muzeum doplňuje řada pozůstatků po těžbě, které jsou postupně zpřístupňovány a propojovány v rámci naučných stezek a chodníků. Otevřeno je od března do listopadu od středy do neděle, vždy od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin. A od května do října se zde svezete důlním vláčkem. Za  vstup zaplatí dospělí 50 korun a děti polovinu.

Mattoniho muzeum

Přestože je někdejší sláva městských Lázní Kyselka u Karlových Varů dávno minulostí, lokalita je proslavená oblíbenou minerální vodou Mattoni, ale i dalšími funkční minerální prameny, které můžete ochutnat. Rozhodně se nemusíte bát, že zde není nic k vidění. Rozhodnete-li se Kyselku navštívit, neměli byste minout romantický park, kde se příjemně občerstvíte v místní venkovní kavárně, navštívit tajemné Skalky skřítků, projít Stezku skřítků nebo Mattoniho stezku, vystoupat na rozhlednu Bučinu s nádherným výhledem do okolí nebo prozkoumat Radošovský most, jeden z nejstarších dřevěných mostů ve střední Evropě. Třešničkou na dortu pak bude návštěva Mattoniho muzea, které vás nechá nahlédnout do historie slavné značky Mattoni a jejího zakladatele. 

Prohlédnout si můžete historické dokumenty a dobové fotografie nebo si přečtete obchodní korespondence. Expozice dále nabízí rozsáhlou sbírku lahví, do kterých se kdysi stáčívala minerální voda, sbírku etiket a několik soch z původního areálu lázní Kyselka. V muzeu najdete i interaktivní exponáty, animované projekce a historické reklamy, díky kterým bude expozice bavit i vaše ratolesti. Po prohlídce si můžete dát něco na zub a k tomu třeba kávu či minerální vodu v kavárně Mattoniho muzea. Expozice je otevřená od dubna do listopadu každý všední den od 9:00 do 17:00. Základní vstupenka stojí na 80 Kč, snížené vstupné pro studenty, děti a seniory stojí 60 Kč, děti do 2 let mají vstupné zdarma.

Retro museum

Vraťte se zpátky v čase – v chebském Retromuseu to jde snadno. Můžete se těšit na hračky, knihy, obrazy, nádobí a spoustu dalších předmětů denní potřeby. Kromě toho vás čeká výstava každodenního života v 60. až 80. letech minulého století. V reálných pokojíčcích si můžete otevřít skříně, posadit se do křesla, v televizi sledovat historický program, nebo si mezi jednotlivými byty zavolat z dobových telefonů. Výstava se však věnuje i tehdejší architektuře, hudbě či umění ve veřejném prostoru.

Retromuseum, které je součástí Galerie výtvarného umění, najdete v Schillerově domě na chebském náměstí. Expozici můžete navštívit od úterý do neděle od 10 do 17 hodin. Vstupenku do obou pořídíte za 80 korun pro dospělého, 50 korun pro seniory a studenty středních či vysokých školy a za 10 korun pro žáky základních škol.

Vánoční dům

V Karlových Varech si můžete pravou vánoční náladu navodit v kterékoli roční době a za každého počasí, postačí, když navštívíte Vánoční dům, který bývá rovněž nazýván Zámeček Doubí. Možná si říkáte, že do Vánoc je ještě daleko, ale ani se nenadějete a budete shánět dárky. 

Vánoční dům je naprostou raritou, jedná se o první a jediný dům svého druhu v republice. Je otevřen celoročně a umožňuje tak všem návštěvníkům zavzpomínat si na vánoční období a užít si sváteční atmosféru, kdykoliv se jim zachce. Jen projdete bránou, ocitnete se v jiném světě. Na nádvoří vás uvítá betlém a ať je léto nebo zima, v zámku voní cukroví, purpura a františek. Uvidíte šestimetrový bohatě nazdobený vánoční strom, ručně malované ozdoby, sněhuláky, anděly i spoustu svíček. Expozice ve Vánočním domě je prodejní, takže si můžete udělat radost a dekorace zakoupit. Pro děti je navíc připravena vánoční vesnička s vláčky a výstava medvídků. Otevřeno je od ledna do října od úterý do neděle od 13 do 18 hodin, v listopadu a prosinci můžete zámeček navštívit během celého týdne od 10 do 20 hodin. Kromě expozice vás čeká i útulná kavárna, která se každý rok snaží překvapit a mění výzdobu i téma. Děti do 3 let mají vstup zdarma, starší děti do 15 let zaplatí 60 korun, dospělí jednou tolik.