Město uprostřed zeleně Slavkovského lesa. Město se světovým ohlasem. Město, kde voda léčí i zpívá. I když se Mariánské Lázně nachází uprostřed lesa, nečekejte, že tu lišky dávají dobrou noc. To by byla chyba lávky! Mariánské Lázně mají velmi specifické a ojedinělé kouzlo, které vás příjemně pohltí. Zkrátka nezaměnitelné genius loci. Nechte se unést líbivými tóny i léčivými účinky minerálních pramenů. Vydejte se po stopách krále!

Město se světovým přesahem

Věděli jste, že z proslulého trojúhelníku západočeských lázeňských měst jsou Mariánské Lázně nejmladší? Navíc od roku 2021 jsou na seznamu Světového dědictví UNESCO v rámci kategorie Slavná lázeňská města Evropy. Pečlivě upravené parky, nádherná architektura a krása okolní přírody z nich dělají uznávané kulturní a společenské centrum.

Není divu, že to sem táhlo i světové osobnosti. Například britský král Edward VII. si město zamiloval natolik, že se sem vydal rovnou devětkrát. Za odpočinkem přijížděli i hudební skladatelé Antonín Dvořák, Richard Wagner a Frederyk Chopin, operní pěvkyně Ema Destinová, spisovatelé J. W. Goethe, Franz Kafka a Mark Twain nebo vynálezce Thomas Alva Edison.

Z bažiny do lázní

Je to až těžko uvěřitelné. Tam, kde dnes stojí elegantní lázeňské domy a upravené parky, byl dávno pradávno jen divoký prales s bažinami a nebezpečnými roklemi. Prameny ale plynuly až proplynuly do doby, kdy jejich léčivou sílu objevili mniši z kláštera v nedaleké Teplé. Z počátku používali odpařenou sůl jako projímadlo, později však přišli na kloub léčivým účinkům místní vody. S nadsázkou můžeme říct, že se zrodily lázně. K pramenům se totiž začali sjíždět první nemocní.

Největší zásluhu na vzniku lázní nese lékař Johan Josef Nehr. Právě on přesvědčil mnichy, aby se podrobili lázeňské kúře. Poté, co se mnichům zlepšilo trávení i spánek, se lékař rozhodl vystavět první lázeňský dům. Roku 1805 byl tak slavnostně otevřen lázeňský dům U Zlaté koule. O třináct let později vznikla samostatná obec Mariánské Lázně a počet hostů strmě rostl. Velkou zásluhu na rozvoji města nese klášterní opat Karel Kašpar Reitenberger, který do lázní investoval a sehnal pro ně talentovaného zahradního architekta Václava Skalníka. Ten nechal zasypat rokle, vysušit bažiny a navrhl překrásné parky, které se zachovaly dodnes.

Blahodárné prameny

Není vám zrovna do skoku? Vydejte se do Mariánek za léčivou silou přírody! Díky chemické rozmanitosti místních pramenů jsou Mariánské Lázně vhodné k léčbě velkého spektra nemocí. Pro svou pestrost tvoří zdejší minerální vody základ lázeňské péče. V nejbližším okolí vyvěrá přes 100 minerálních pramenů, ve městě samotném kolem 40.

Hned vedle kolonády natrefíte na asi nejznámější Křížový pramen, který je silně mineralizovaný s projímavým účinkem. Proto pomáhá při léčbě celého zažívacího ústrojí. Rudolfův pramen vyniká obsahem vápníku a léčí onemocnění ledvin a močových cest. V pavilónu pod kostelem Nanebevzetí Panny Marie narazíte na Karolinin pramen, který je díky obsahu hořčíku vhodný k léčbě urologických onemocnění a ledvinových kamenů. Lesní pramen zase alkalizuje obsah žaludku a pomáhá léčit nemoci trávicího ústrojí, Ambrožův pramen má vysoké množství železa a pomáhá lidem s chudokrevností. A třeba takový nejstarší doložený Ferdinandův pramen léčí nemoci zažívacího ústrojí a metabolismu. Po návštěvě Mariánských Lázní a absolvování pitné kúry se budete cítit zase na dvacet!

Zpívající fontána a další lákadla

I když jsou Mariánské Lázně proslavené především díky léčivým pramenům, město toho nabízí mnohem víc. Neodmyslitelným symbolem Mariánek je Zpívající fontána, která každý den od 7 do 19 hodin každou lichou hodinu hraje ty nejznámější melodie. Ve 21 a 22 hodin fontána zpívá dokonce s doprovodem projekce a barevného osvětlení. Slavnostní zahájení se každoročně koná 30. dubna ve 21 hodin a k ukončení provozu dochází 31. října ve 20 hodin. Kompletní hudební rozpis najdete zde.

Také Hlavní lázeňská kolonáda, nebo chcete-li Kolonáda Maxima Gorkého, neodmyslitelně patří k dominantám Mariánských Lázní. Kolonáda je historickou památkou českého lázeňství. Je vzácným příkladem dobových staveb v našich i zahraničních lázních, které byly postupně likvidovány nebo modernizovány. Zdejší kolonáda ale naštěstí přežila v celé své jedinečné kráse.

Pokud si chcete město prohlédnout z výšky, vydejte se na rozhlednu Hamelika. Kromě Mariánských Lázní zahlédnete i Slavkovský les či Zelenou horu. Na dvacet metrů vysokou rozhlednu vede 100 schodů. S klidným svědomím můžeme říct, že za ten výhled každý schod stojí. Rozhledna je otevřena nonstop a vstup je zdarma.

Jestliže se vám ale nikam šlapat nechce, nebo nemůžete, rozhlednu Hamelika si ve zmenšené podobě můžete prohlédnout v parku Boheminium. Ten je unikátní nejen svým jedinečným zasazením do přírody, ale i širokou nabídkou do detailu propracovaných modelů českých památek v měřítku 1:25. Čtvrtý největší park miniatur v Evropě najdete kousek od centra města. Na dosah ruky tak máte Karlštejn, Ještěd, zámek Červená Lhota, letohrádek Hvězda či zámek Český Krumlov. Nicméně to je jen krátký výčet z více jak sedmi desítek dokonalých miniatur významných stavebních a technických památek z celé České republiky.

Nejde o žádné klišé. V Mariánských Lázních voda skutečně léčí i zpívá. Věříme, že návštěva tohoto úžasného města vás okouzlí jako britského krále a budete se sem rádi vracet stejně jako on.