Zdraví, odpočinek a kultura. Za tím a mnoha dalšími kratochvílemi jezdí lidé do lázeňského trojúhelníku už odnepaměti. Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně jsou spolu s dalšími osmi městy ze sedmi evropských zemí zapsány na seznam světového dědictví UNESCO v rámci iniciativy Great Spa Towns of Europe. Tato města se podílela na formování lázeňského fenoménu, který utvářel obraz a dějiny Evropy a kterého využívala široká veřejnost, mocní vladaři, proslulí umělci i vědci. Ozvuky slavných dob jsou zde v podobě okouzlující architektury a prověřených lázeňských metod patrné dodnes.

Karlovy Vary

Slavné lázeňské město se zrodilo už ve 14. století, nejvýrazněji se na něm ale podepsalo období Belle Époque na přelomu 19. a 20. století. Tato jedinečná atmosféra se zde odráží v pěti honosných kolonádách a lázeňských budovách stavěných světovými architekty v duchu renesance a antiky, ale i empíru a později též funkcionalismu či brutalismu reprezentovaného hotelem Thermal. Za návštěvu stojí především Mlýnská kolonáda podle návrhu Josefa Zítka s alegorickými sochami, Vřídelní kolonáda s oblíbeným pavilonem Vřídelního pramene a Tržní kolonáda s obrazem o založení města Karlem IV.

Město v údolí řek Teplé a Ohře je obklopeno lesnatou krajinou plnou stezek vybízejících k procházkám v čerstvém, léčivém mikroklimatu. Karlovarská léčivá vřídla jsou vyhledávaná lidmi ze všech kontinentů a svého času přilákala velikány jako Franz Josef I., Johann Wolfgang Goethe, Nicolo Paganini, Sigmund Freud a mnoho dalších. Staletí zdokonalovaná lázeňská péče, založená na jedinečných přírodních zdrojích ve formě termálních pramenů, přírodního plynu a peloidů, dnes dosahuje nejvyšší úrovně. Vřídelní voda, formovaná 2500 metrů pod zemí, se používá k pitné kúře, koupelím, inhalacím a výplachům. Léčí nemoci trávicího ústrojí, metabolismu, pohybového aparátu, dýchacího i oběhového ústrojí, ale taky duševní nepohodu nebo přepjaté nervy a desítky dalších neduhů.

O slavné návštěvníky nemá město nouzi ani dnes, což je mimo jiné zásluha i kultury, v jejímž čele stojí Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, kam se každoročně sjíždí filmové hvězdy. Zážitky ale skýtá i návštěva Karlovarského symfonického orchestru koncertujícího od roku 1835, městského divadla s bohatým programem a vnitřní výzdobou od slavných malířů Gustava a Ernsta Klimta, městského muzea zaměřeného na historii, lázeňství a tradiční řemesla nebo Galerie umění s expozicemi českého a slovenského moderního umění.

Aktivnější zábava vás čeká na golfovém hřišti nebo dostihovém závodišti, případně na mnoha výletech do okolí – třeba ke Svatošským skalám, do Bečova nad Teplou nebo hradu Loket. Návštěva Karlových Varů není kompletní bez prohlídky rozhledny Diany, slavné sklárny Moser, porcelánky Thun a muzea Jana Bechera s ochutnávkou slavného třináctého pramene Karlových Varů, Becherovky.

Mariánské Lázně

Město na okraji Slavkovského lesa okouzluje návštěvníky historickou atmosférou ve stínu Hlavní kolonády, empírové stavby pavilonu Křížového pramene a dalších klasicistních domů, pavilonů a kolonád, ale i unikátními přírodními zdroji k léčbě celé řady onemocnění od pohybového aparátu přes onemocnění ledvin nebo dýchacích cest až po metabolické problémy. Lázeňská tradice sahá na úplný počátek 19. století, zlatý věk město zažívalo na přelomu 19. a 20. století, což je znát na architektuře lázeňských budov, ale i kostelů nebo parků a romantických vyhlídek. Atmosféru dotváří Zpívající fontána, která hraje skladby světových klasiků, ale i hity z pop music nebo filmových soundtracků.

Některé ze zdejších léčebných procedur založených na využití přírodního kysličníku uhličitého jsou světově unikátní. Proslavený je například léčivý plyn z Mariina pramene, ale také rašelina a slatina nebo samotné ovzduší, kterého se můžete nadýchat dosyta na výletě do Slavkovského lesa. Ve městě i jeho okolí také vyvěrají studené hypotonické kyselky, které se používají k pitné kúře, inhalacím a k přípravě uhličitých a minerálních koupelí. Zdejší léčbu si svého času dopřávaly osobnosti jako britský král Eduard VII., skladatel Fryderyk Chopin nebo básník a vědec Johann Wolfgang Goethe. Mezinárodní klientelu si město udrželo dodnes.

A co kultura? Podobně jako Karlovy Vary mají i Mariánské Lázně pravidelně koncertující orchestr, založený již v roce 1821. Městské divadlo nabízí ve svém tradičně nabitém programu kromě divadelních her i výstavy nebo koncerty, městské muzeum s Galerií Goethe zase upoutá stálými expozicemi lázeňství nebo slavných návštěvníků i tematickými výstavami. Royal Golf Club byl založen králem Eduardem VII. v roce 1905 a dlouhá golfová tradice byla korunována královským titulem.

Františkovy Lázně

Jako cesta do jiné doby na vás bude působit návštěva klasicistních Františkových Lázní obklopených rozsáhlými parky a lesoparky v anglickém stylu. Malebné městečko Františkovy Lázně poctili svého času návštěvou i císařové František I., Karel I. nebo František Josef II. Část svého díla zde napsala Božena Němcová a Johann Wolfgang Goethe zkoumal sopku jménem Komorní hůrka kousek za městem, které jako celek leží ve významné vulkanické oblasti.

Františkovy Lázně jsou pověstné léčbou neplodnosti, symbolizovanou soškou Františka. Tradiční františkolázeňská kúra ale dokáže ulevit i od bolesti kloubů a pomoci se srdečními, cévními nebo kožními problémy. Léčí se zde i nemoci pohybového ústrojí, onkologická, nervová i další onemocnění. Základem jsou studené minerální prameny, suchý zřídelní plyn a sirnoželezitá slatina.

Při procházce městem můžete obdivovat klasicistní pavilony s léčivými prameny, historické lázeňské budovy a upravené parky plné svěží zeleně. Kulturní program nabízí Divadlo Boženy Němcové a doplňuje jej městské muzeum. Na výlet se můžete vypravit třeba na Chebský hrad, hrad Seeberg nebo do Národní přírodní rezervace SOOS, přezdívané český Yellowstone

Čtěte více o Great Spa Towns of Europe

Nechte se inspirovat

Skočte do nového roku po hlavě

Z průzkumů vyplývá, že měsíce leden a únor nepatří k těm nejvíc oblíbeným. Vánoce jsou pryč, den je pořád ...