Karlovarský region se může pochlubit výrobou porcelánu, který proslavil Českou republiku po celém světě.  Pro někoho je porcelán všední výrobek, pro jiného umělecké dílo s nekonečnými designérskými možnostmi. Jako jeden z mála produktů dokáže vyjasnit složité vztahy mezi uměním a užitnou hodnotou. To vše se zrodilo jako tradice v prostředí Slavkovského lesa, Krušnohoří a podél řeky Ohře. Právě tady naleznete porcelánový svět Česka. 

Unikátní cesta po stopách porcelánové tradice

Mezinárodní oblíbená turistická 800 km dlouhá trasa s názvem „Cesta porcelánu“ Porzellanstrasse spojuje česká a německá města se vztahem k výrobě tohoto „bílého zlata“, jak byl porcelán v minulosti nazýván. Na německé straně prochází Porzellanstrasse městy Bamberg, Coburg, Kronach, Hof, Selb, Weiden a Bayreuth. Na území Karlovarského kraje vstupuje trasa ze sousedního Bavorska ze Selbu, hlavního evropského města porcelánu a dále prochází přes Františkovy Lázně, Cheb, Kynšperk nad Ohří a Sokolov a dále pokračuje do Horního Slavkova, Lokte, Nového Sedla – Louček přes Chodov a Novou Roli do Karlových varů a prozatím končí v Ostrově. Porcelánová cesta prochází místy, kde se porcelán vyráběl dříve než před 220 lety. Seznamuje s historií a současností výroby porcelánu, lidskými osudy a s krásným a zajímavým prostředím, které je s výrobou porcelánu spojeno.

Nová Role

Porcelán vyrobený v Karlovarském kraji má ve světě stejný věhlas jako například české sklo či plzeňské pivo a mimo jiných se o to zasloužil největší český výrobce porcelánu společnost Thun 1794 a.s. Porcelánka v Nové Roli disponuje uceleným Návštěvnickým centrem, turistickou trasou i programem pro děti. V autentickém prostředím největší české porcelánové industrie se seznámíte s tradičními postupy výroby porcelánu. Na vlastní oči uvidíte, jak výrobky vznikají. Úvodní expozice je pojata jako příběh porcelánu od surovin až po hotový výrobek. Celá trasa je zpestřena filmovou prezentací výroby. Rodiny s dětmi ocení Porcelánovou školičku, kde si děti mohou vlastnoručně ozdobit dekorativními obtisky svůj hrníček nebo talířek a zažít práci skutečných dekoratérů.

Karlovy Vary

Pojem „Karlovarský porcelán“ znamená nejen dlouholetou tradici, ale také kvalitu a světový věhlas. Vzhledem k tomu, že základní surovina – kaolin – je v karlovarském regionu jednou z nejkvalitnějších na světě a jeho zpracování na tak vysoké úrovni, je zdejší porcelán velmi žádaným artiklem. Porcelánové pohárky v různých barvách, tvarech i s pestrým zdobením patří ke Karlovým Varům stejně neodmyslitelně jako jejich léčivé prameny. Vyrazte na průzkum historických kolonád a za ochutnávkou minerálních pramenů vybaveni lázeňským pohárkem.

Přímo v Karlových Varech najdete jednu z největších porcelánek v Čechách G. Benedikt, která se zaměřuje především na výrobu kvalitního a odolného hotelového porcelánu. Výroba začala před více než 140 lety a díky profesionálnímu přístupu i pečlivě vybraným lokálním surovinám těženým v Čechách se proslavila po celém světě. V podnikové prodejně ve Dvorech v Karlových Varech si aktuálně vyberete ze 13 souprav a několika dekorů.

Ostrov

K tradici výroby porcelánu se hrdě hlásí i město Ostrov, které je součástí Cesty porcelánu. Ve Dvoraně ostrovského zámku si můžete prohlédnou expozici produkce ostrovské porcelánky Pfeifer Löwenstein, která byla a dodnes je pojmem především pro svou vysokou kvalitu. Výroba skončila těsně po druhé světové válce a již nikdy nebyla obnovena. V 90. letech 20. století začalo město Ostrov shromažďovat dnes již rozsáhlou sbírku pro Ostrov typického porcelánu, která v současnosti obsahuje na 700 předmětů a jde tak o nejucelenější sbírku ostrovského porcelánu v České republice. K nejvzácnějším kouskům sbírky patří servis CALAIS, který získal v roce 1925 ocenění v Paříži. Stejným typem servisu byl vybaven i salónní vůz prezidenta Tomáše G. Masaryka. V podkroví Letohrádku najdete expozici věnovanou produkci ostatních porcelánek i ukázky světové tvorby.

Historii místního porcelánového průmyslu nabízí také městské muzeum v Horním Slavkově či krajské muzeum v sokolovském zámku. V Loučkách můžete každou středu nahlédnout do továrny na porcelán Rudolf Kämpf a unikátní porcelánové exponáty vystavuje i románsko-gotická dominanta Karlovarského kraje, hrad Loket.

Porcelánové slavnosti v Karlových Varech

Na začátku září pravidelně pořádá akciová společnost Thun 1794 a.s. ve spolupráci se sklárnou Moser Podzimní porcelánové slavnosti. V prostorách karlovarského Grandhotelu Pupp je připravena skvostná výstava Prostřené stoly, kde si návštěvníci mohou prohlédnout současnou porcelánovou produkci porcelánky Thun 1794, vhodně doplněnou kolekcemi uměleckého skla z karlovarské sklárny Moser. Na prostranství před Grandhotelem Pupp je možné zakoupit porcelán regionálních značek a sklo Moser za výhodné ceny. Po celý víkend je připraven doprovodný program v podobě živé hudby, bohatého občerstvení a Porcelánové školičky, kde si mohou děti ozdobit svůj vlastní hrneček. Ten bude na místě vypálen, druhý den si ho mohou vyzvednout a odnést domů.