V jednom z minulých článků jsme vám představovali barokní skvosty našeho kraje a dnes budeme v seriálu pokračovat ukázkou těch v románském slohu. I tentokrát si jen krátce připomeneme, že tento sloh byl oblíbený ve středověku, konkrétně v 10. – 13. století, než ho nahradil jeho nástupce – sloh gotický. Kromě architektury se styl prosadil také v malířství nebo sochařství, ale nalézt jej můžete pouze v západní, jižní nebo střední Evropě, jelikož ve východní se místo něj rozvíjel styl byzantský.

Hrad Vildštejn

Pokud se nacházíte v okolí Františkových Lázní, pak určitě navštivte tento románský hrad už z počátku 13. století ve Skalné. Díky mnoha rozsáhlým renovacím je celý hrad přístupný návštěvníkům a vy si tak můžete udělat výlet zpět v čase až do středověku. Kromě prohlídky hradního muzea, vězení nebo třeba kovárny můžete navíc svůj výlet v čase posunout na vyšší úroveň občerstvením se ve středověké hodovně, kde pro vás hradní kuchyně připraví vynikající pokrmy doplněný o vybrané víno z hradní vinotéky.

Hrad Cheb

Klášter jako takový je kombinací hned několika architektonických stylů. V jeho areále najdete jak románskou kapli, tak presbytář klášterního kostela v gotickém stylu. Barokní styl však v klášteře jednoznačně přebývá a nejlépe ho představuje budova konventu a prelatury, uvnitř zdobená štuky. Interiér je doplněn o malby Maura Fuchse, které jsou, ač z počátku 19. století, také barokního stylu. Při návštěvě se rozhodně podívejte do klášterní knihovny, která se svým počtem svazků řadí na druhé místo mezi historickými knihovnami v Čechách a také byla postavena ve stejnojmenném stylu. Klášter premonstrátů v Teplé můžete navštívit téměř celý rok, od února až do konce prosince.

Kostel sv. Mikuláše pod Krudumem

Při procházce nebo jízdě na kole nádhernou krajinou Slavkovského lesa můžete potkat pozůstatky románského Kostela sv. Mikuláše. Zajímavé je, že kostel byl předmětem pouhých legend až do roku 2002, kdy byly v rámci archeologických prací nadšených studentů objeveny jeho pozůstatky u bájného vrcholu Krudum. Podle legend býval monumentálním kostelem, který sloužil všem procházejícím i nedaleko pracujícím horníkům, ale s postupnou ztrátou zájmu o těžbu i kostel postupně téměř zmizel. Legenda ještě praví o obrovském bohatství, které kostel ukrýval i o duších horníků, které se v kostele scházejí na mši, to však už ale archeologické průzkumy samozřejmě nepotvrdily.

FOTO: Wikipedia 

Hrad a zámek Bečov

Jestli si říkáte, že jak hrad, tak zámek Bečov nevypadají na památky románského slohu, tak máte pravdu – jedná se totiž o gotický hrad a barokní zámek. Románský poklad naleznete až uvnitř, a sice jedinečný relikviář sv. Maura. Ten byl vyroben už ve 13. století v Belgii k uložení ostatků sv. Maura, sv. Timoteje, sv. Jana Křtitele a sv. Jana Apolináře. Později našel své sídlo právě v Bečově, kde byl ale po skončení II. světové války ještě 40 let ukrytý pod podlahou hradní kaple. Až v roce 1985 byl objeven a okamžitě proklamován jednou z nejvýznamnějších památek na našem území. Jeho náročná restaurace trvala 11 let a při vaší návštěvě hradu a zámku Bečov bude zaslouženě hrát hlavní roli.