Slunečné dny a příjemné jarní teploty přímo vyzývají k tomu vyrazit na pořádný výlet. Chcete mít jedinečný zážitek, ale nemáte teď zrovna čas nebo prostředky na cestu do nějaké evropské metropole? Z krásou a odpočinkem nemusíte, nikam daleko. Uprostřed Slavkovského lesa, asi třicet kilometrů od Chebu, leží nejmladší z proslulého trojúhelníku lázeňských měst, Mariánské Lázně. Pokud chcete udělat něco pro své zdraví a ještě se pokochat krásným městem, popadněte pohárek a vyrazte!

Mariánské Lázně jsou druhým největším lázeňským městem u nás, takže pokud máte na prozkoumání jeho krás jediný den, budete se vám jistě hodit tento 24hodinový itinerář, který vám poradí, jak z vašeho času stráveného v Mariánkách vytěžit co nejvíce.

DOPOLEDNE

Svojí návštěvu odstartujte prozkoumáním centra města v podobě lázeňských kolonád. První zastávkou nemůže být nic jiného, než Hlavní lázeňská kolonáda nebo také Kolonáda Maxima Gorkého. Ta je bezpochyby dominantou lázeňského centra už jen pro svoji délku 180 metrů, díky které je nejdelší kolonádou u nás. Je vzácným příkladem dobových staveb, jaké bývaly v minulosti v našich i zahraničních lázních a postupně byly likvidovány nebo modernizovány.

Kolonáda spolu s pavilonem Křížového pramene a pavilonem Rudolfova a Karolinina pramene tvoří hlavní lázeňskou promenádu jejíž součástí je i jedno z největších turistických lákadel – slavná Zpívající fontána. V lázeňské sezóně si tak můžete zpestřit vycházku po promenádě právě poslechem některé z desítek skladeb, které fontána hraje každou lichou hodinu, například Smetanovu Vltavu či Beethovenovu pátou symfonii.

Než vyrazíte dál, rozhodně ochutnejte již zmíněné prameny. Křížový pramen, který pomáhá s nemocemi zažívacího ústrojí (ale pozor, má lehce projímavý účinek!), Rudolfův pramen, který léčí choroby ledvin a močových cest a když popojdete k pavilónu pod kostelem Nanebevzetí Panny Marie, tak narazíte na Karolinin pramen, který je vhodný k léčbě urologických onemocnění a ledvinových kamenů. Zkrátka, po návštěvě Mariánských Lázní budete zdraví jako řípa.

Před obědem můžete ještě zavítat na nedaleké Goethovo náměstí, kde se nachází městské muzeum. Muzeum je umístěno v nejstarším dochovaném domě historické části města. Naleznete zde expozice věnované historii města a regionu, J. W. Goethemu, slavným návštěvníkům města, ale také je zde každý měsíc k vidění nová výstava. Muzeum otevírá v 9:30, dopolední návštěvou se vyhnete turistům, a tak s trochou štěstí budete mít exponáty sami pro sebe. Než si muzeum celé projdete, určitě vám začne kručet v břiše, a tak bude ten pravý čas se pomalu vydat na oběd. Zamiřte do 5 minut vzdálené České hospůdky, kde si za přiměřenou cenu můžete dát vynikající českou klasiku.

ODPOLEDNE

Pokud vás nebo vaše děti ještě po obědě honí mlsná, kupte si pár tradičních křehkých lázeňských oplatek a nechte si vytrávit v přilehlých Skalníkových sadech. Ne nadarmo jde o návštěvníky i místními nejvyhledávanější park. Obklopeni stromy, zelení a jezírky si vychutnejte kouzelnou lázeňskou atmosféru, která tu panuje, zvláště pak za hezkého počasí.

Dost již ale bylo vysedávání. Odpočati a posilněni obědem se vydejte na další zastávku v našem programu. Je jí Pramencová stezka, kterou ocení především rodiče s dětmi. Jde totiž o naučnou stezku, která vás zábavnou a jednoduchou formou seznámí s jedenácti nejznámějšími mariánskolázeňskými prameny a jejich využitím. A letos navíc na stezce najdete zašifrované indicie k ukrytému pokladu. 🙂

Pokud vám zbude odpoledne ještě čas a energie, vydejte se do parku Boheminium. Z města se tam dostanete pěšky přibližně 2 km z kolonády, lanovkou nebo autobusem. Přijet samozřejmě můžete i vlastním autem, ale řekněte, není lanovka dobrodružnější? Boheminium je čtvrtý největší park miniatur v Evropě. Čeká tam na vás na 60 českých památek, třeba hrad Karlštejn, liberecký Ještěd, letohrádek Hvězda a mnoho dalších.  Od Hluboké ke Kokořínu je to 10 kroků a návštěvník tu tak na jednom místě najde vše, co chce v Čechách vidět.

VEČER

Je nám jasné, že po takovém dni plném zážitků a poznávání si budete chtít večer hlavně odpočinout. Skvělým místem pro odpočinek jsou například Římské lázně, postavené roku 1896, kde si vychutnáte historickou atmosféru, doplněnou novodobými wellness procedurami. A pokud byste v sobě přece jen našli ještě trochu síly, můžete si po lahodné večeři v centru města zajít na koncert. V krásných Mariánkách, které byly útočištěm světoznámých hudebních skladatelů, totiž hudba ožívá dodnes, a to v podání nejstaršího symfonického orchestru v českých zemích. Západočeský symfonický orchestr během letní sezóny vystupuje na kolonádě pravidelně, a tak stačí jen poslouchat a užívat si všudypřítomnou romantiku v tomto lázeňském městě.

Jak vidíte, Mariánské Lázně mají hodně co nabídnout. Nejsou to jen prameny, kterých je v okolí města více než stovka, jsou to také nádherné lázeňské parky, romantické kolonády, půvabné pavilony, příjemné kavárny a útulné hotely. A na své si přijdou také milovníci přírody, volnočasových aktivit nebo kultury. Toho všeho si můžete v Mariánských Lázních užívat plnými doušky, stejně tak, jako místních pramenů, ale o tom až někdy příště.