Objevte klenot skrytý v nejzápadnějším koutu naší vlasti. Místo, kde se od nepaměti potkávala česká a německá kultura. Místo častých zastávek J.W.Goetha, ale i dlouhé tradice textilního průmyslu. Místo mnoha unikátů, ať už jde o rozsáhlou sbírku rukavic či jedinou sochu Martina Luthera u nás. Nechte se okouzlit pohledy do krajiny z pohádkové kamenné rozhledny postavené na nedalekém vrchu Háj. Vydejte se na výlet po stopách zaniklých pohraničních obcí a zavítejte třeba až k nejzápadnějšímu bodu naší země. Zjistěte, kde začíná Česko.

 

Centrum

Ačkoli město zasáhlo v minulosti hned několik požárů a řada památek lehla popelem, centrum města má stále co nabídnout. Na Husově náměstí například stojí krásná barokní radnice, která byla kvůli požárům několikrát znovu postavena. Nedaleko novorenesančního kostela sv. Mikuláše stojí budova Národopisného a textilního muzea, postavená na místě vyhořelého zámku Zedtwitzů na Mikulášském vrchu. Světově unikátní je sbírka přibližně 25 000 kusů rukavic. Ovšem nadšené cestovatele po Česku bude mnohem víc zajímat druhý obor, jemuž se muzeum věnuje. Jedná se o evidenci kamenných křížů, božích muk, smírčích křížů a kamenů z celé České republiky, spojenou se zmapováním hraničních a mezních kamenů na Ašsku. Smírčích křížů najdete na Ašsku opravdu hodně, také řadu pomníků a památníků. Za vidění stojí i socha církevního reformátora Martina Luthera v životní velikosti odlitá z bronzu, jediná v republice. Další zajímavostí je rovněž kamenný most, který byl postaven v roce 1724 a je tak nejstarší stavbou v Aši. Kdysi spojoval starý a nový hřbitov, dnes je však bohužel nefunkční.

Nakoukněte přes hranice

V Ašském výběžku, asi kilometr nad městem, najdete rozhlednu Háj. 34 metrů vysoká stavba je jednou z nejkrásnějších v kraji a byla slavnostně otevřena roku 1904. Když vystoupáte 122 schodů, naskytne se vám výhled na Krušné hory, Doupovské hory, Český les, Slavkovský les i německé Smrčiny. Nedávno vznikla u Bismarckovy rozhledny nová atrakce pro místní í návštěvníky. Fotopoint z masivního dřeva vybízí k pořízení zajímavých fotografií u ašské dominanty. 

Rozhledna na vrchu Háj rozhodně není v okolí jediná. Ašsko si milovníci rozhleden a vyhlídek zkrátka zamilují. Můžete zde navštívit například vrch Stráž, německý Kapellenberg s místní expozicí, kopec Kornberg v německé části Smrčin, vrch Bismarcksaure – Markneukirchen, rozhlednu Wirtsberg zvanou ježek a východně od Adorfu dřevěnou rozhlednu s přilehlou restaurací.

 

Nejzápadnější bod

Pokud něco při návštěvě nejzápadnějšího města České republiky nemůžete vynechat, je to nejzápadnější bod naší země. Ten leží v odlehlém koutu Přírodního parku Smrčiny, poblíž zaniklé osady Újezd, asi 9 km od Aše. Místo je označeno nejzápadnějším českým hraničním mezníkem z roku 1844. Na místě stojí také pilon s vyznačením GPS tohoto místa a útulný altánek, který nabízí možnost odpočinku.

Pěšky nebo na kole

Ašsko je region, který má jednu z nejhustších sítí značených cyklotras v Karlovarském kraji, nabízí skoro sto padesát kilometrů cyklostezek. Pokud se na některou z nich vydáte, uvidíte okouzlující přírodu Smrčin a některé z památek, které se z minulosti zachovaly.  Region svých přírodních zajímavostí využívá také pro rozvoj turistiky. Aš a jeho okolí jsou protkány turistickými trasami, které jsou značeny čtyřmi barvami – modrou, červenou, zelenou a žlutou. Modrá turistická trasa vede přes oblíbené turistické atrakce, jako je Hrad Seeberg, Goethova skalka či rozhledna na Vrchu Háj. Červená stezka vás přes Zámek Libá zavede na Trojmezí Čech, Bavorska a Saska. Pokud se vydáte po zelené, dojdete až k minerálnímu prameni v Dolních Pasekách, zde se setkává zelená turistická trasa se žlutou, po které se zase můžete vydat například na hraniční přechod Doubrava. Po pořádném výletu se zastavte například v novém Bistru Fichtl, které se nachází v obci Vernéřov. Jednopodlažní dřevostavba s plochou zelenou střechou je umístěna na rozcestí turistických a cyklistických tras, přesně v místě pro příjemnou zastávku na dobrou kávu nebo něco malého k snědku.

Papírny Doubrava

Dalším tipem na výlet je památkově chráněný areál bývalé papírny v městečku Doubrava kousek od Aše. Papírna, která se nachází ve středu obce asi sto metrů jižně od minerálního pramene Doubrava, byla v provozu až do konce 2. světové války a ještě krátce po ní, ale v roce 1950 byla výroba ukončená, opuštěná továrnička byla ponechaná na pospas přírodě a na dlouhá desetiletí upadla do naprostého zapomnění. Objevena byla zcela náhodně v roce 1991 a její odkrývání trvalo několik let. V roce 2015 pak byla slavnostně zpřístupněna. Vzniklo tak místo, které je nejen důstojnou připomínkou tradice výroby papíru na Ašsku, ale i vděčným turistickým cílem a místem, kde se dá velice příjemně strávit pár chvil.

Hurá na hrad! Nebo skoro…

Hrad nebo zámek byste přímo v Aši hledali marně, protože všechny rezidence shořely při četných požárech. Když ale kousek popojedete, na kus historie přece jen narazíte. Ve vesnici Podhradí vzdálené šest kilometrů od Aše najdete zříceniny hradu Neuberg ze 13. století, který patří k nejstarším památkám na Ašsku. Dnes z něj zůstala pouze dvaadvacet metrů vysoká věž. O kousek dál, v centru Hazlova stojí další původně gotický hrad ze 13. století, který byl postupně přestavěný na zámek a nakonec i na barokní kostel. Pokud jste milovníci romantiky, musíte navštívit hrad Vildštejn v městečku Skalná. Patří totiž mezi jedny z nejstarších a nejzachovalejších kamenných vodních hradů v České republice. Mezi významné kulturní památky se počítá i hrad Seeberg někdy označovaný jako Ostroh. Od roku 2007 se můžete projít po naučné stezce s názvem „Okolí hradu Seeberg“, která zahrnuje například okolní mlýn, kostel sv. Wolfganga, kapličku či Kachní rybník. 

Goethova skalka

Jak už jsme však předestřeli, hlavními turistickými lákadly nejsou historické památky, ale zajímavá místa v okolí, kterými se Ašsko pyšní. Tato nejzápadnější oblast se nachází v bývalém zakázaném hraničním pásmu, tudíž byla v celém výběžku zachována nádherná příroda. Na Ašsku se rozkládají dva přírodní parky – Smrčiny a Halštrov, několik chráněných území, evropsky významná lokalita Natura 2000 (Lužní potok), významné krajinné prvky, památné stromy a několik menších, přírodně atraktivních území. Také okolní lesy, které jsou plné hub a lesních plodů, nabízí spoustu možností aktivní i pasivní relaxace. Nedaleko silnice směrem z Aše do Chebu najdete Goethovu skalku a Goethův kámen, ojedinělé skalní útvary mezi Aší a Hazlovem, které mile překvapí a poodhalí krásy neživé přírody. Skály jsou porostlé borovým lesem, roste tu i několik zákonem chráněných rostlin, mezi které patří pověstná kapradina Vratička měsíční, mochna jarní, chráněný zimostrázek alpský a léčivka prvosenka jarní. Za života Johanna Wolfganga Goetha byla právě tato vyhlídka jeho oblíbeným místem, odkud pozoroval údolí Hazlova a Ašska.  

Dětská stezka

Při příležitosti oslav 150 let od založení města pro vás v Aši připravili ještě jednu naučnou stezku, která vás zábavnou formou provede po místech, kde se tvořila bohatá historie obce. Vyrazte na rodinný výlet a poznejte historii a současnost města Aš.

Bližší info o tom kde začíná Česko, se dozvíte na stránkách informačního centra Aš 🙂