Na řece Ohři, kousek od hranic s Německem, stojí město Cheb. Jde o překrásné historické město plné památek, které ale zároveň nabízí rozsáhlé možnosti turistiky, sportovního vyžití a dalších zážitků pro návštěvníky všech věkových kategorií. Pro výlety rodin s dětmi je Cheb ideální.  

 

Ponořte se do historie

Nejoblíbenější památkou v Chebu je Chebský hrad. Věděli jste, že stojí na starém slovanském pohřebišti nebo že zde sídlil alchymista? Objevte spolu s rodinou krásy, zajímavosti, ale i tajemství středověkého hradu. Jeho historie sahá až do 12. století a od té doby se tu odehrálo hned několik historických událostí, jako například královská svatba nebo vražda pobočníků knížete Albrechta z Valdštejna. Nyní je hrad opředen celou řadou pověstí a legend, podle kterých hrad obývají i jeho duchové. Když budete mít štěstí, tak při vaší návštěvě možná narazíte i na zajímavou událost, které se na hradě často konají. Doporučujeme sledovat webové stránky hradu.

Kromě Chebského hradu najdete v historickém centru města celou řadu dalších památek, například kostel sv. Mikuláše nebo Františkánský klášter. Než si všechny atrakce prohlédnete, určitě vám začne kručet v břiše, a tak bude ten pravý čas se pomalu vydat na oběd. Zamiřte na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad, na kterém se určitě porozhlédněte, jelikož se jedná o jedno z nejkrásnějších náměstí s dominující sochou krále Jiřího. Zastávku také udělejte v historických krovech, v Chebu jedinečně dochovaných dřevěných stavbách. V dolní části pak najdete tzv. Špalíček, bývalé kupecké domy, ve kterých dnes najdete různé menší obchůdky a restaurace. My na oběd doporučujeme právě restauraci a kavárnu Špalíček, kde si za přiměřenou cenu můžete dát vynikající českou klasiku. Pokud vás nebo vaše děti ještě po obědě honí mlsná, hned vedle restaurace Špalíček se nachází zmrzlinárna Gelateria Corso, kde můžete chuť na sladké zahnat nejlepší zmrzlinou široko daleko. Odpočinou ti po obědě můžete v klášterní zahradě. 

 

 

 

Za sportem i za odpočinkem do Krajinky

Na břehu řeky Ohře, přímo pod Chebským hradem můžete navštívit turistickou, odpočinkovou a sportovní oblast Krajinka. Vycházkový bulvár lemují dětská hřiště a cyklostezka, najdete tu areál minigolfu, vodní hrátky pro děti, outdoorové hřiště, crossovou dráhu, hřiště na pétanque, stolní tenis, streetball, lanové centrum, piknikovou louku s několika grily, vyhlídkovou věž u Vávrovy lávky a dvě restaurace s letními terasami. Díky svému bohatému kulturnímu programu v průběhu každé sezóny je velice vyhledávaným místem jak pro chebské občany, tak i pro obyvatele okolních obcí. V minulých letech se zde promítaly filmy a pohádky a také se zde konalo několik koncertů. 

 

 

Oblíbené aktivity v Chebu a okolí

Cheb a jeho okolí je příhodné také pro aktivní dovolenou. Kromě rozsáhlé sítě turistických stezek a cyklostezek zde najdete spoustu míst, která jsou ideální pro malé i větší děti a kde si užijí zábavu i sportovní a kulturní vyžití.

Jen kousek od Chebu se nachází největší a nejmodernější specializovaný závodní motokárový okruh v České republice – Kartarena Ypsilonka  Cheb. Areál nabízí závodní asfaltový okruh pro 34 motokár a 380 m dlouhou offroad trať pro kategorii supermoto a čtyřkolky. Pořádnou dávku adrenalinu nabízí také Paintball arena Cheb, která kromě tří venkovních hřišť nabízí i čtyři kryté haly. Jednotlivá hřiště jsou postavena v různých stylech, takže bez ohledu na počet návštěv, se tady nikdy nebudete nudit. Čekají vás zákopy, dřevěné překážky, přírodní překážky, schodiště, věže, domy, postavené město i s vraky aut či menší tréninkové hřiště na speedball.

Letos také již po devatenácté ožije centrum města setkáním umělců a příznivců umění. Od 10. do 12. června 2021 se totiž bude konat 19. ročník proslulých Chebských dvorků. Od čtvrtka do soboty si budete moci užívat historických krás a zajímavostí spolu s největší výstavou pod širým nebem. Na zdech, plotech i zábradlích, ve vzduchu a na zemi se ocitnou fotografie, malby, grafické práce, kresby, prostorové instalace, plastiky i sochy, připraveny by měly být i divadelní představení, filmové projekce a koncerty a kromě toho se budete moci vy sami zapojit do kreativních workshopů, které jsou zaměřené na různé výtvarné techniky. Nechybí mezi nimi keramická nebo grafická dílna, malířské ateliéry, či dílny představující linorytovou techniku nebo výrobu šperků. Staňte se pod vedením profesionálních výtvarníků na chvíli malířem, obrázek si sebou vezmete na památku.