Pokud byste si měli v Karlovarském kraji měli vybrat jen tři města k návštěvě, vsaďte na tato. Nádherná architektura, galerie, muzea a uzdravující minerální prameny jako bonus.

Karlovy Vary

Nejzásadnějším městem Karlovarského kraje jsou bez pochyby Karlovy Vary. Hned ze startu vyrazte na kolonády. Projděte se vyřezávanou Tržní kolonádou a ochutnejte Pramen Tržní, Pramen Karla IV. a Dolní zámecký pramen. Korzujte největší Mlýnskou kolonádou, která v sobě ukrývá pět minerálních pramenů a navštivte také Sadovou kolonádu s třemi minerálními prameny. Pokud se o minerálních pramenech chcete dozvědět víc, navštivte podzemí Vřídla. Vstupte pod podlahu kolonády a sledujte, jak funguje rozvod, čerpání a tepelná regulace minerální vody.

A kam dál? Za kulturou! Navštivte Galerii umění, čeká na vás cenná sbírka umění. Za vidění stojí i Jan Becher muzeum. Spatříte zde proslulý Becherovod – původní skleněný rozvod, kterým putoval likér do okolí, laboratoř Dr. Frobriga, staré sudy, lahve a další historické exponáty.

A na závěr krásná vyhlídka. Stačí, když v centru města nasednete na lanovku, která vás vyveze k rozhledně Diana. Zdolejte 150 schodů, nebo se nechte vyvézt výtahem a kochejte se výhledy na celé město, Krušné hory a Slavkovský les. Kromě rozhledny najdete v areálu i mini zoo s prasátky, kozami a poníky a také motýlí dům – tropickou zahradu s exotickými motýly z celého světa.

Cheb

I v Chebu najdete krásné historické památky, muzea a galerie. K symbolům města patří chebský hrad, který se vypíná nad městem. Do dneška se zachovalo torzo kdysi honosného paláce, Černá věž, která sloužila k obraně hradu nebo již zmíněná románsko-gotická kaple sv. Martina, Erharda a Uršuly. V Chebu stojí již od 12. století a ve srovnání s dalšími českými a evropskými hrady patří k unikátům. K nejzásadnějším památkám města patří i Špalíček – komplex jedenácti měšťanských domů ze 13. století.

A teď zase špetka umění. Na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad, v budově Nového radničního paláce, najdete Galerii výtvarného umění v Chebu. Ta se orientuje na umění 19. a 20. století a na gotické umění z historického regionu Chebska. Součástí Galerie výtvarného umění je i Retromuseum Cheb, které sídlí ve vedlejším Schillerově domě. V muzeu se jako mávnutím proutku přenesete do šedesátých až osmdesátých let. Čekají vás reálné interiéry, knihy, obrazy, nádobí a spousta dalších památek. V reálných pokojíčcích si můžete otevřít skříně, posadit se do křesla, v televizi sledovat historický program, nebo si mezi jednotlivými byty zavolat z dobových telefonů. A nakonec Galerie 4 – nejstarší fotografická galerie v Česku.

Loket

V ohybu řeky Ohře, vysoko na skalách, najdete krásné historické město Loket. Hlavním lákadlem je majestátní hrad ze 12. století. Na prohlídku si vyhraďte dostatek času, stojí to za to. Navštívíte markrabství, několikapatrové vězení v původní podobě, hradní rotundu, slavnostní sál a hejtmanství s unikátními nástěnnými malbami. Čeká vás také expozice historických zbraní a výstava vzácného porcelánu. Nezapomeňte vystoupat na Černou věž, pokochat se výhledem do okolí a navštívit expozici historických řemesel.

Když už jste ve městě, podívejte se také do Muzea tajných spolků, které patří k jediným sedmi na světě. Čekají vás rituální předměty, zbraně, uniformy, obřadní oděvy, cenné knihy, tajné dokumenty, diplomy a certifikáty svobodných zednářů a iluminátů. K loketským zajímavostem patří i místo zapsané v knize rekordů – Muzeum lázeňských pohárků. Vystavuje více než 1800 kusů pohárků, ten nejstarší pochází z roku 1780. Vynechat byste neměli ani muzeum Včerejší svět, které mapuje historii kočárků a jízdních kol až do roku 1820. Dětská drezína, kočárek tažený koňmi, kočárek se stahovací střechou, vysoké kolo a mnoho dalšího.