Víte, kde je nejvyšší koncentrace minerálních pramenů na světě? No přece v Karlových Varech!

Od Karla IV. po Beethovena

Pověst praví, že za založením lázní stojí Karel IV. Ten kolem roku 1350 projížděl se svou družinou karlovarskými lesy a náhodou narazil na horký pramen, který mu zhojil poraněnou nohu. Léčivými účinky byl panovník tak očarován, že kolem pramene nechal vybudovat město. Lázně se však proslavily až v 18. století, kdy si je oblíbila bohatá šlechta, například car Petr Veliký. Postupně se staly místem setkávání nejvýznamnějších umělců, vědců či politiků. Léčivou sílu minerálních pramenů tak na vlastní kůži pocítili skladatelé Beethoven, Chopin a Mozart, ruský prozaik Gogol, biolog Purkyně, zakladatel psychoanalýzy Freud a mnoho dalších.

Léčebné procedury a pitná kůra

Léčba nemocí nebyla ještě nikdy tak příjemná. V lázních si budete připadat jako na dovolené. Čekají vás bylinné, perličkové, slatinné a další  koupele, které pomáhají uvolnit svalstvo, zlepšit krevní oběh, odbourat bolest, hojit rány a léčit onemocnění kůže. Dále pak tepelné a chladové procedury, zábaly, masáže, fyzikální terapie, lekce zdravého životního stylu, či cvičení v bazénu. Nejdůležitější součástí léčby je však pitná kůra – pacienti vypijí za den asi půl litru minerální vody. Každý pramen má jiné složení a účinky, je proto nutné řídit se pokyny lékaře.

Kouzlo pramenů

A v čem spočívá kouzlo pramenů? Dešťová voda z okolních lesů se vsakuje hluboko pod zem, kde přetrvává dlouhá léta, ohřívá se od zemského magmatu, čerpá oxid uhličitý i minerální látky a stává se léčivou. Vyvěrá zde 80 termálních pramenů a 15 z nich je vedeno do lázeňských váz. Liší se od sebe nejen teplotou, ale i množstvím oxidu uhličitého. Minerální vodou se jezdí léčit pacienti s nemocemi pohybového ústrojí, poruchami látkové výměny, onkologickými nemocemi a poruchami trávícího ústrojí u dětí – Karlovy Vary jsou jediné české lázně specializující se právě na dětské trávící ústrojí.

Pohyb léčí

Významnou součástí léčby je také pohybová aktivita – lázně samotné jsou nádherné a neméně zajímavé je i jejich okolí, máte se proto na co těšit. Procházejte se Mlýnskou kolonádou – je tou největší a vyvěrá z ní pět pramenů, objevte Tržní kolonádu s třemi prameny, kochejte se Sadovou kolonádou navrženou vídeňskými architekty, navštivte také funkcionalistickou Vřídelní kolonádu, nebo si odpočiňte v jednom z altánů.

„ Myslím si, že bez zeleně, lesů a parků si nejde lázeňské město vůbec představit. Karlovy Vary mají rozsáhlý a dobře zmapovaný systém cest a stezek s různými stupni obtížnosti, které jsou využívány k takzvaným terénním kúrám. Jde i o psychologický efekt zeleně lázeňských parků ve smyslu relaxace pacientů. Pravidelné procházky po těchto parcích navazují na samotnou pitnou léčbu,“ vysvětluje jeden z lázeňských lékařů, MUDr. Vladimír Vurm.

K vidění je toho opravdu mnoho, tak popadněte lázeňský pohárek a vyrazte!