Na úvod krátké opakování z dějepisu: baroko je umělecký směr, který ovlivnil rovnou několik kulturních oblastí. Ať už se jednalo o malířství, sochařství, architekturu nebo třeba literaturu, baroko v 17. a 18. století v Evropě zkrátka vládlo. Co se týče právě architektury, barokní stavby poznáte na první dobrou. Většinou se jedná o velkolepé, mohutně zdobené stavby, které se různými rozvlněnými prvky snaží bojovat proti statice. Záměrem je naopak působit dynamicky a monumentálně.

Kostel sv. Máří Magdalény

Přímo v centru krajského hlavního města, tedy v Karlových Varech, najdete Kostel sv. Máří Magdalény. Jeho autorem není nikdo jiný než syn výše zmiňovaného Kryštofa Dientzenhofera – Kilián Ignác Dientzenhofer. Ten se, stejně jako jeho otec, stal velmi slavným barokním stavitelem a je autorem mnoha barokních památek i v Praze. Vraťme se však zpátky k tomuto baroknímu kostelu, který je dokonce zapsán na seznamu národních kulturních památek. V 18. století nahradil původní gotický kostel a uvnitř, kromě nádherného barokního oltáře, najdete i podzemní kryptu s kosterními pozůstatky. Pro prohlídku kostela jako takového můžete využít pravidelně pořádaných bohoslužeb, pro prohlídku krypty je nutné domluvit předem exkurzi pro minimálně 5 osob. Při procházce po Vřídelní kolonádě si však kostel nezapomeňte prohlédnout alespoň zvenku!

Klášter premonstrátů v Teplé

Za touto barokní památkou z roku 1725 stojí architekt a stavitel Kryštof Dientzenhofer, který má na svědomí hned několik barokních staveb. Klášter premonstrátů má za sebou složitou historii, kdy dlouhá léta sloužil premonstrátům, ale po nástupu komunistického režimu byl uzavřen a fungoval jako kasárna. Po pádu režimu byl navrácen do rukou premonstrátů a začala jeho nezbytná renovace.

Klášter jako takový je kombinací hned několika architektonických stylů. V jeho areále najdete jak románskou kapli, tak presbytář klášterního kostela v gotickém stylu. Barokní styl však v klášteře jednoznačně přebývá a nejlépe ho představuje budova konventu a prelatury, uvnitř zdobená štuky. Interiér je doplněn o malby Maura Fuchse, které jsou, ač z počátku 19. století, také barokního stylu. Při návštěvě se rozhodně podívejte do klášterní knihovny, která se svým počtem svazků řadí na druhé místo mezi historickými knihovnami v Čechách a také byla postavena ve stejnojmenném stylu. Klášter premonstrátů v Teplé můžete navštívit téměř celý rok, od února až do konce prosince.

 

Zámek Valeč

Barokní stavby rozhodně nejsou jen církevní památky, ale také zámky. Další v pořadí si tedy představíme Zámek Valeč, který byl v minulosti za účasti italského architekta Bianna Rossiho přestaven z původního gotického hradu na dnešní barokní perlu. Při návštěvě rozhodně nesmíte vynechat procházku okolního zámeckého parku, kde najdete kopie původních barokních soch slavného sochaře Matyáše Brauna. Barokní hattrick tohoto místa doplňuje Kostel Nejsvětější Trojice s barokním mobiliářem, který byl nedávno rekonstruován. Dobrou zprávou na závěr je, že zámek je otevřený návštěvníkům celoročně.