Karlovarsko je pro děti kraj jako stvořený. Ať už máte doma neúnavné rošťáky, hloubavé malé vědce nebo nadšence do zvířátek, nemůžete sáhnout vedle. Věřte nebo ne, i v dnešní prazvláštní době je možné najít zábavný program pro vás i vaše ratolesti. Chce to jen trochu fištrónu a samozřejmě opatrnosti. Příroda Karlovarského kraje toho nabízí opravdu hodně – protáhnete si tak nohy, nadýcháte se čerstvého vzduchu (ano, a to bez i bez filtru z nanovláken) a příjemně zabavíte své nevybouřené ratolesti.  

 

Za zvířátky

Zabořit prsty do hebké srsti je ten nejlepší lék na špatnou náladu. Vděčný zvířecí pohled zase vykouzlí úsměv na rtech i těm největším protivům. 

 

OBORA SVATÝ LINHART

Utrhnout si šišku těsně pod korunou stromu, zatímco se pod vámi pasou jeleni? To je možné jedině v pohádkové Oboře Svatý Linhart, protkané soustavou visutých mostů, které vás zavedou až do šestimetrové výšky, odkud se život v oboře pozoruje jedna báseň. Pokud by vám to bylo málo, vyzkoušejte stezku ve stromech s pozorovacími domky až 15 metrů nad zemí. Pro dobrodružné povahy místo jako stvořené.

Můžete také pomoc lesu a zvěři. Lázeňské lesy Karlovy Vary zvou ke sběru plodů lesních dřevin nejen žáky a jejich učitele, ale i rodiče a prarodiče, kteří zůstávají s dětmi v době koronavirových zákazů doma. Plody je možné doručit v minimálním množství 1 kg na sběrné místo v informačním středisku na Sv. Linhartu denně v čase mezi 11. a 16. hod. Více informací zde.

 

 

MALÝ ZOOPARK AMERIKA

Kousek od Františkových Lázní se rozprostírají rozsáhlé vodní plochy a u nich zoopark Amerika s chovem přátelských mývalů, poníků, lam a vodní zvěře. Park je volně přístupný a vhodný jak pro pohyb, tak pro relaxaci.

 

OBŮRKA HVOZD

Rovnou do pohádky o Smolíčkovi vás zavede obora nad centrem Mariánských Lázní. Malá obora Hvozd je ideálním cílem procházek. Zdejší jeleni a daňci se rádi nechají nakrmit, mají rádi sladké ovoce, ale nepohrdnou ani zeleninou. Případně je můžete jen obdivovat z vyhlídky. 

 

 

Za zábavou a poznáním

Zábava a poznání se neukrývá jen v zábavních parcích, na hradech a zámcích, či v muzeích. Stačí prostě vyrazit ven na jedno z našich naučných míst, kde se stejným dílem zabaví děti i dospělí.

 

ZA POZNÁNÍM S RUDOU A KAROLÍNOU

V Mariánských Lázních jistě oceníte hned několik naučných stezek. Jako první můžete vyrazit na dětskou trasu s mariánskolázeňskými veverkami. Veverek je v lázeňských parcích spousta, ale dvě z nich – Karolína a Ruda – byly povýšeny na dětské průvodce. Veverka Karolína si přichystala hned několik úkolů, při kterých se předškolní děti seznámí s městem, jeho historií a zajímavostmi. Procházka je dlouhá asi 2 km a zvládnou ji i ti nejmenší. Po odevzdání pracovního listu čeká na děti malé odměna. Rudolf si připravil tajnou misi plnou šifer a tajných kódů pro děti z prvního stupně. I ony se rozhodně nudit nebudou a jako tajní agenti si na konci stezky vyslouží odměnu. A kdyby vám to nestačilo, můžete vyzkoušet i Pramencovou stezku s Ferdou Pramencem či Stezku spisovatelů.

 

 

MATTONIHO STEZKA PO STOPÁCH SKŘÍTKŮ

Vydejte se údolím Ohře po stopách tajuplných ochránců minerálních pramenů, skalních skřítků. Naučná stezka vás provede trasou dávných promenádních cest z dob Heinricha Mattoniho, představí vám historii obce Kyselka a zastávku po zastávce před vámi komiksovou formou rozvine poutavý příběh o obyvatelích nedaleké Skalky skřítků. Kdo ví, třeba po cestě i na nějakého narazíte, stačí se jen pozorně dívat.

 

JEŽÍŠKOVA CESTA

Hluboko v poetické krajině Krušných hor leží městečko Boží Dar a z něj se skrze lesíky a údolí vine pověstná Ježíškova cesta. Vede přes třináct zastávek u domečků Ježíškových pomocníků, kde na děti čekají zajímavé a napínavé úkoly. Na závěr cesty pak každý účastník dostane za odměnu malé dárky. A to i tehdy, když některý z úkolů nevyřeší správně. Ježíšek totiž není žádný nelida.

 

 

STEZKA KRUŠNOHORSKÝCH POVĚSTÍ

Mýtická stezka krušnohorským krajem vás vezme z pohádky do pohádky a ještě mnohem dál. Příběhy starousedlíků, kouzelných dědečků nebo babiček a dalších krušnohorských bytostí vás budou provázet po celou trasu a probudí nejednu dětskou fantazii. Strážit vaše kroky budou dřevěné sochy roztodivných bytostí, takže potkat cestou permoníka nebo hejkala nebude žádná vzácnost.

 

STEZKA SOVY ROZÁRKY

Vydejte se vzhůru za pověstí po stezce sovy Rozárky! Pestrý terén údolím řeky Střely, úžasné výhledy do krajiny a dřevěné sochy podél cesty s úkoly pro děti zpestří každý rodinný výlet. Vaším průvodcem bude moudrá sova Rozárka.

 

 

POUŠTĚNÍ DRAKŮ

Každý podzim zdobí nebe papíroví draci. Vyslat k obloze na provázku upevněný barevný papír zpevněný dřevěnými laťkami patří v našich končinách k dlouholetým tradicím a nejinak tomu bude v nadcházejících dnech. Nejlepší na této aktivitě je, že ji můžete dělat kdekoli, kde zafouká vítr a kde budete mít dostatek prostoru. Tak hurá na draka!