I když letošní zima nic moc neukázala, dlouhých zimních večerů bylo víc než dost. Přestože je teprve začátek března a místy se ještě mohou objevovat mrazíky, ve vzduchu je už cítit nádech jara. A toho je třeba využít! Nalaďte se s námi na spring vlnu a vydejte se na jarní trip po Karlovarském kraji. Vezmeme vás na místa, ze kterých budete paf. Obzvlášť na jaře!

Doupovské hory: Skalky skřítků

Začneme pěkně zlehka. Nedaleko Karlových Varů u obce Dubina se skrývá úžasný přírodní výtvor s poetickým názvem Skalky skřítků. A že je těch skřítků rovnou celá tlupa! Ve vrcholové stěně kóty Schwedelberg totiž najdete zhruba 60 válcovitých dutin o průměru od několika centimetrů až po 1,5 metru, přičemž hloubka otvorů dosahuje místy až 5 metrů. Sem by se schovala i celá rodina.

Zajímá vás, jak tyto fascinující „jeskyňky“ vznikly?  Na svědomí je má mít sopečná erupce před miliony lety. Tzv. sopečný bahnotok zalil stromy, které po desítkách let v lávě vyhnily, a proto v dutinách skály zůstaly tyto „jeskyňky“. Legendy však praví, že zde žili mírumilovní skřítci, kteří v Doupovských horách střežili vzácný poklad. Která verze se vám líbí víc? Ke Skalkám skřítků se dostanete nejlépe ze vsi Dubiny (asi 2 km) po červené a žluté odbočce, nebo z Kyselky po červené značce (23,5 km), u Hájovny pak uvidíte žlutou odbočkou (1km).

Hlinky: Čedičové varhany

Ve Slavkovském lese ještě zůstaneme. Je těžké si dnes představit, že kdysi v klidné vesnici Hlinky obklopené pastvinami, se valila láva z nedaleké sopky na vrchu Hůrka. Rozpálený čedič ztuhl a na dlouhé miliony let zůstal skrytý pod zemí. Až koncem 19. století přišli lidé a začali na kopci těžit kameny. Dnes je toto místo právem chráněno coby přírodní památka. Čedičové varhany u Hlinek patří k nejhezčím ukázkám čedičového geologického jevu u nás. A to i díky činnosti člověka. Zaprvé, že s těžbou vůbec začal, ale hlavně, že s ní, naštěstí pro nás, včas přestal. Lomová stěna s obnaženým profilem je vysoká až 20 a dlouhá zhruba 60 metrů. Další místo, kde nezůstanete jen u jedné fotky.

Františkovy Lázně: sopka Komorní hůrka a rezervace Soos

Nenápadného zalesněného vršku Komorní hůrka si na první pohled všimne jen málokdo. Přitom se jedná o nejmladší sopku na našem území. Na prokázání sopečného původu Komorní hůrky má největší zásluhu básník a přírodovědec Johann Wolfgang Goethe. Kromě toho, že je nejmladší, tak je sopka zároveň i nejprobádanější. Dnes v jejím místě naleznete štolu, díky které je možné po domluvě s odborníky nahlédnout do nitra a také naučnou stezku.

Je libo český Yellowstone, který nemá ve střední Evropě obdoby? Právě tak se Soos zapsal do povědomí veřejnosti. Rezervací vede naučná stezka dlouhá přibližně dva kilometry. Kdo se po ní vydá, dozví se z informačních panelů mnoho zajímavostí. Popisují totiž nejen geologické výjimečnosti této lokality, ale třeba také unikátní faunu a chráněné živočichy, kteří tu žijí. Soos rozhodně není nudné místo. Na jaře vás překvapí svou pestrostí a barevností.

Tak které místo vás láká nejvíc? Všechna jsou krásná, však se o tom sami přesvědčte a poskládejte si svou #mozaiukuzazitků v Karlovarském kraji!