Máte pocit, že už jste prošli Karlovarský kraj skrz na skrz a stále stejné trasy už vás omrzely? Tak to je nejvyšší čas začít objevovat i jiná místa. Zamysleli jsme se, kam rádi jezdíme my a sepsali jsme pro vás několik našich oblíbených míst napříč krajem, o která se s vámi rádi podělíme. 

 

Seifertova ferrata Nové Hamry

Obec Nové Hamry leží v Krušných horách, asi 20 km severně od Karlových Varů. A právě zde parta nadšenců navrtala skálu a osadila čtyři zajištěné cesty, jinak známé také jako via ferraty. Celek nese název Seifertova ferrata, což však nesouvisí se jménem známého poety, ale odráží se v ní název hotelu, za jehož humny se nachází. I tak na ní však můžete zažít dobrodružství jedna báseň. 

Skalky jsou skryté na kraji vzrostlého smrkového lesa, což je na české poměry docela unikát. Zatímco jinde se hledají cesty s výhledy, tady můžete cestou sbírat houby a přelézat padlé stromy. 🙂 Nečekejte však žádné velké kolmé stěny. Spíše jde o skupinu skalisek a obřích balvanů, stoupajících po strmém úbočí. Celkem jsou tu čtyři trasy s obtížností A, B, C a D, přičemž ty první dvě jsou určené spíše pro děti či úplné začátečníky. Trasy C a D už vytahají ruce i zkušenějším lezcům. Pod ferratou je připravené zázemí, kde si můžete odpočinout a občerstvit se a vybavení potřebné ke zdolání skal je možné si vypůjčit v blízkém hotelu Seifert.

 

 

Krušnohorský Semmering

Jaro si přímo říká o výlety za poznáním. Auto nechte doma a za dobrodružstvím vyrazte pěkně postaru – vlakem. Pod názvem Krušnohorský Semmering se skrývá část druhé nejvýše položené železniční tratě u nás, konkrétně úsek mezi Nejdkem a Perninkem. Vlak tu v rozmezí 15 km překonává výškový rozdíl 365 metrů. Cestou potkáte tři tunely, impozantní kamenný viadukt a novohamerskou smyčku, na které se vlak otáčí do protisměru a stoupá do nadmořské výšky 915 metrů. Vlak zastavuje na mnoha zajímavých místech, cestou tak můžete navštívit třeba krásný historický kostel, hradní věž, ferraty, rozhlednu nebo naučnou stezku.

Výlet můžete započít v Nových Hamrech, po tom, co zdoláte místní ferraty, nebo si popojeďte až do Nejdku a užijte si dobrodružství pěkně od začátku. Nejdek láká na románsko-gotickou hradní věž. Ta je pozůstatkem hradu vystavěném v roce 1250, není sice veřejnosti přístupná, i zvenčí však jde o úchvatnou podívanou. Za návštěvu stojí i Tisová. Vystoupejte na Tisovský vrch a pokud by vám výhled nestačil, můžete se vydat na rozhlednu stojící na vrcholku. 24 metrů vysoká věž nabízí panoramata Krušných hor, výhled na Nejdek, vrch Dyleň a Třebouňský vrch. Nakonec dojedete do Horní Blatné, kde je lákadel víc než dost. Třeba kostel sv. Vavřince, Blatenský vrch s rozhlednou nebo Naučná stezka Vlčí jámy.

 

 

Lesopark s naučnou stezkou Pernink

V obci Pernink najdete obnovený lesopark, významnou přírodní památku, která v daném místě vznikla původně v období mezi světovými válkami. Tato oblast Krušných hor patří bezesporu mezi turisticky atraktivní místa Karlovarského kraje. Nejen díky tomu, ale i díky nově vybudované naučné stezce s informačními panely, bývá cílem výletů nejen místních, ale i návštěvníků ze vzdálenějších lokalit. 

Další z řady zajímavostí je netradiční forma křížové cesty. Tvoří ji třináct zastavení v podobě pro Krušnohoří typických Javorů klenů. Tyto odolné stromy, které se na podzim červeně zabarvují a dosahují úctyhodné výšky, mají na svých kmenech umístěny obrázky křížové cesty. V lesoparku vznikl i umělý kopec osázený rostlinou Barvínek, na cestách do lesoparku přibyly vstupní portály a kochat se přírodou můžete třeba na odpočívadle doplněném pramínkem.

 

Perninské rašeliniště

Jako další cíl výletu jsme vybrali Perninské, někdy též Abertamské rašeliniště, které se nachází se mezi obcemi Pernink a Abertamy. Celé rašeliniště staré dvanáct tisíc let prošlo v nedávné době revitalizací. V letech 1956 až 2000 se zde totiž těžila rašelina často nešetrným frézováním. Z původního rašeliniště se zachovalo jen asi 20 procent. Lokalitou vede naučná stezka s povalovým chodníkem, vyhlídkovou věží a pozorovacím molem nad vodní hladinou tůně. Území dominuje jezírko, kolem kterého se můžete projít až k vyhlídkovému altánku. Rašeliniště je unikátním ostrůvkem severské přírody ve střední Evropě. Potoky pramenící v živých rašeliništích ani za největšího sucha nevysychají. Celé území sice zatím není příliš zarostlé, připomíná spíš takovou měsíční krajinu, ale všudypřítomné přehrázky a valy dávají tušit, že tak za pár let to tu bude pěkně zarostlé typickými rostlinami. K vidění jsou tu také vzácné druhy motýlů, zejména vymírající žluťásek borůvkový. Celý okruh je fyzicky nenáročný a lze jej pohodlně absolvovat i s malými dětmi nebo projet s kočárkem.