Po roce jsme se opět dočkali – Vánoce jsou tady. Situace sice není ideální, ale my si tím náladu zkazit nenecháme. Vánoční atmosféra nevládne jen na adventních trzích, proto jsme pro vás vybrali hned několik míst, kde ji můžete nasát a zkrátit si čekání na Ježíška. 🙂

Ty pravé Vánoce ve Vánočním domě

K posílení té pravé vánoční nálady určitě navštivte Vánoční dům na samém konci Karlových Varů, v městské části Doubí, kde se nevelký zámeček nad řekou Ohří stal branou do jiného světa. Vánoční dům je unikátní výstavou vánočních ozdob a vánočních dekorací. Je prvním a jediným Vánočním domem v České republice, který přináší návštěvníkům vánoční výzdobu v nebývalém rozsahu. Bude vás v něm provázet vůně purpury, třpytivé vánoční ozdoby, postavičky z betlémů, adventní věnce a známé tóny vánoční hudby. Expozice ve Vánočním domě je prodejní, takže si můžete udělat radost a dekorace zakoupit. Pro děti je připravena vánoční vesnička s vláčky, navíc si můžete dopřát vánočku, cukroví, kakao, svařené víno a mnoho dalších dobrot v Andělské kavárně. Vánoční atmosféra a vzpomínky z dětství zde dýchnou i na zapřisáhlé odpůrce prosincových svátků.

Za Ježíškem na Boží Dar

Vánoční nálada prodchne i městečko Boží Dar, které leží hluboko v poetické krajině Krušných hor. Věděli jste, že přímo na Božím Daru bydlí Ježíšek a že tu vyřizuje svou poštu? Ježíškova pošta zde funguje už od roku 1994. Do Ježíškovy speciální poštovní schránky může každý dětský i dospělý návštěvník během celého roku vkládat svá přání. V prosinci pak Ježíšek rozesílá přání adresátům. Pokud už vaše ratolesti dopis Ježíškovi napsaly, můžete se vydat v jeho stopách. Ježíškova cesta, která se vine skrze lesíky a údolí,  je plná zábavy a úkolů pro malé i velké děti, které si mohou vybrat zda se vydají na celý (12,9 km), nebo zkrácený okruh (5,6 km). Na každém okruhu jsou domečky s různými atrakcemi. Děti tak na trase plní rozličné úkoly, které zapisují či zakreslují do kartičky, kterou si předem vyzvedly v Infocentru Boží Dar. Tam také po odevzdání vyplněné kartičky dostanou Ježíškovo razítko a malé dárečky. Po náročném výletu se můžete občerstvit v chaloupce U Červené jámy, kde si můžete vychutnat domácí polévky, koláče, opečené klobásy.

Oživte betlémskou tradici

Jedním ze symbolů krušnohorských Vánoc je bez pochyby betlém neboli „jesličky“, jež znázorňuje Svatou rodinu bezprostředně po Ježíšově narození. Původně byly betlémy stavěny v kostelích, avšak postupem času byl tento, dnes již neodmyslitelný symbol adventu, převzat i do domácností.  Betlémskou tradicí ožilo i město Ostrov, kde se v klášterním kostele Zvěstování Panny Marie koná výstava tvorby a sbírek betlémů ostrovských betlémářů. Spolu s expozicí církevního umění západního Krušnohoří se jedná o skutečně sváteční zážitek. Unikátní výstavu betlémů lze navštívit rovněž v Mariánských lázních. Kromě nich můžete obdivovat sbírku historických vánočních ozdob a dalších dekorací, bez kterých by se žádné Vánoce neobešly.

Těšte se na Vánoce spolu se zvířátky

Utrhnout si šišku těsně pod korunou stromu, zatímco se pod vámi pasou jeleni? To je možné v pohádkové Oboře Svatý Linhart protkané soustavou visutých mostů, které vás zavedou až do šestimetrové výšky, odkud se život v oboře pozoruje jedna báseň. Potěšit se se zvířaty můžete i kousek od Františkových Lázní, kde se rozprostírají rozsáhlé vodní plochy a u nich zoopark Amerika s chovem přátelských mývalů, poníků, lam a vodní zvěře. A rovnou do pohádky o Smolíčkovi vás zavede Obůrka Hvozd nad centrem Mariánských Lázní. Zdejší jeleni a daňci se rádi nechají nakrmit, mají rádi sladké ovoce, ale nepohrdnou ani zeleninou. Přineste jim pod stromeček něco dobrého, třeba se od vás na oplátku nechají pohladit.

Pohádka pro dospělé

Nezapomeňte, že Vánoce jsou čas odpočinku. Vyberte si z bohaté nabídky lázeňských a wellness procedur v lázeňských městech v Jáchymově, Karlových Varech, Mariánských a Františkových Lázních, dopřejte si blahodárné koupele či uvolňující masáže a zregenerujte své tělo po předvánočním shonu.

Zajímají vás vánoční lidové zvyky a obyčeje? Seznamte se s těmi, které se v regionu uchovaly dodnes, i s těmi dávno zmizelými v našem článku. 🙂