Opomíjená historická perla, která vystupuje ze stínů svých lázeňských sousedů. Protože leží téměř na hranicích s Německem a cesta k němu vede přes věhlasný lázeňský trojúhelník Karlovy Vary – Mariánské Lázně – Františkovy Lázně, nejde o vyhledávané výletní místo či turistický hot spot. Jakmile ale budete procházet křivolakými uličkami a vynoří se před vámi pověstný Špalíček, atmosféra si vás okamžitě získá. Vydejte se do starého města s moderní duší. Vítejte v Chebu!

Město na řece Ohři nabízí přebohatou historii, místa pro aktivní vyžití celé rodiny a také gastro vlaštovky pro gurmány na cestách.  Připravili jsme pro vás tzv. tour guide po Chebu, ať máte po ruce všechny tipy, kam směřovat kroky a kde se dobře najíst.

Na rozdíl od poklidných kolonád můžete v Chebu očekávat daleko kosmopolitnější program, protože jeho podoba není určována potřebami tradiční česko-německé a často postarší klientely sousedních lázeňských center. Vyrazte s námi na výlet po Chebu a poznejte jeho přednosti. Nechte se okouzlit bohatou historií, vychutnejte si gastronomický zážitek srovnatelný s velkými městy a užijte si pohodové odpoledne pod širým nebem.

Po stopách minulosti

V případě, že je vašemu srdci nejbližší poznávání, ideálním výchozím bodem je Kulturní centrum Svoboda (Za Mostní branou 5), kde pohodlně zaparkujete v bezprostřední blízkosti historického centra. Odtud se pěšky vydejte přes most a Kamennou ulicí směrem vzhůru na staré město a kochejte se okolím. Po cestě narazíte mimo jiné na Kostel sv. Bartoloměje, bývalý špitální kostel řádu Křížovníků s červenou hvězdou z roku 1414. Druhým historickým záchytným bodem je Cechovní kašna z roku 1926, která znázorňuje postavy mistra, tovaryše a učedníka od sochaře Adolfa Mayerla. Dekorativní mříž zdobí 33 bronzových cechovních znaků ze zvonařské dílny Lorenze Pistoriuse.

Stačí jen pár kroků a najednou se před vámi otevře náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Náměstí nekraluje kostel, ale soubor historických kupeckých staveb zvaných Špalíček. Ten je právem hlavním symbolem chebské architektury. Jde o unikátní komplex jedenácti kupeckých domů, který začal vznikat už ve 13. století a postupně se pak rozrůstal téměř dvě stě let. Podle nejstaršího zobrazení z roku 1472 je půdorys komplexu zachován do současné doby. Svůj středověký půvab si ale budovy zachovaly dodnes díky barevným fasádám, křivým hrázděným zdem a uzounké křivolaké uličce.

Raritní chebské krovy

Právě kvůli nedostatku místa a malým parcelám stavby vyrostly do výšek. Stísněnost Špalíčku ukazuje i Kramářská ulička, která je široká jen 160 centimetrů. Mnohapatrové jsou také některé střechy. Jejich výška měla dávat najevo bohatství jednotlivých kupců. Čím více pater měl, tím víc prostoru kupec potřeboval pro své zboží, a tím vypadal bohatší. A protože jsou chebské krovy takovým unikátem, turistické infocentrum města Chebu v nich připravilo nevídanou prohlídkovou trasu, která vás provede po půdách těchto městských domů. Máte tak jedinečnou možnost prozkoumat tuto historickou památku zblízka.

Objev historických krovů byl vlastně náhoda. Původně se měly na vysokých půdách stavět byty, a proto radnice zadala stavebně historický průzkum. Pracovníci památkové péče městského úřadu v Chebu začali s průzkumem a to, co objevili, zcela předčilo jejich očekávání.

Na malé ploše si tak prohlédnete krovy gotické, barokní i renesanční. Můžeme vám zaručit, že podobný komplex jinde v republice (a vlastně i ve střední Evropě) nenajdete. Lidé z celého světa sem jezdí zkoumat a hlavně obdivovat um tehdejších stavitelů, kteří často práci odvedli bez jediného železného spoje. Kompletní informace o prohlídkové trase najdete zde.

Brána času a tradice

Po skvělém jídle jistě přijde vhod procházka třeba po pěší zóně v horní část náměstí. Tu nemáte šanci minout, neboť ji uvádí obří monolit Brána času. Devítimetrovou ocelovou konstrukci s nápisem „1061 – první písemná zmínka o městě“ můžete pohodlně otáčet kolem středové osy. Od artefaktu se po chebském bulváru vine časová osa města, na které najdete informace o nejdůležitějších milnících Chebu v češtině, němčině a angličtině. Dozvíte se tak zajímavé info o městě zábavnou a interaktivní formou.

Chcete zažít něco opravdu netradičního? V sobotu 10. února se ve městě uskuteční 18. masopustní průvod masek.  Sraz účastníků je plánovaný ve 13.45 hodin před chebským divadlem a ve 14 hodin průvod vyrazí směrem k radnici.Odsud bude pokračovat do Březinovy, Dlouhé a Jateční ulice, následně se vrátí zpět na náměstí a tady se pohřbí Masopust. Všichni účastníci jsou zváni do muzea, kde se můžete těšit na hudbu, občerstvení a také pohádkové představení pro děti. Vezměte děti a celou rodinu, přibalte dobrou náladu a zapojte se i vy do masopustního průvodu! Pro všechny zúčastněné masky je připravena odměna.

Zatopený most Všeboř

Dalším vyhledávaným místem je bezpochyby němý svědek starých časů. Tak by se dal nazvat zatopený most, který skrývá Jesenická přehrada. Místní přehradu rozdělují na „velkou a malou vodní plochu“. Symbolem takzvané malé Jesenice je běžně zatopený obloukový betonový most, jenž kdysi spojoval dvě části obce Všeboř. Po vzniku přehrady v 60. letech ale ztratil svůj význam.

Pokud je hladina vody nižší (což je k vidění v těchto dnech), vystoupí z vody celý most a také zbytek cesty. Pro řadu návštěvníků se most, ze kterého je jindy viditelný pouze betonový oblouk, stal vděčným objektem pro působivé fotky. Tak popadněte foťák a přijeďte si pořídit ten nejkrásnější záběr, než ho opět pohltí voda…

Jak jste si mohli všimnout, je toho opravdu víc než dost, co můžete v Chebu podniknout. Je jen na vás, jak si svou #mozaikuzazitku poskládáte. Užijte si nezapomenutelné chvíle ve starém městě s moderní duší!