Píše se rok 1895 a Císařské lázně se staly chloubou Karlových Varů. Stop. Píše se rok 2024 a Císařské lázně jsou zase chloubou Karlových Varů. Monumentální historická budova od slavných vídeňských architektů Fellnera a Helmera se po desetiletích chátrání konečně ukazuje ve své plné kráse. A zájem je vskutku obrovský! Jen od července loňského roku sem zavítalo přes 40 tisíc návštěvníků, což je za pouhý půlrok úctyhodné číslo. Nemyslíte?

Bylinné kořeny Císařských lázní

Když se řekne rodina Becherů, okamžitě máme před očima rodinou likérku – karlovarskou Becherovkou s celosvětovým ohlasem. Věděli jste ale, že kromě věhlasného nápoje Becherové ovlivnili i společenský život v Karlových Varech? Málokdo totiž ví, že mají prsty i ve výstavbě budovy Císařských lázní.

Když si mladší bratr Gustava Bechera, tehdejšího majitele rodinné likérky Becherů, prohlížel těsné okolí rozestavěného Grandhotelu Pupp, přišly mu pozemky s bývalým městským pivovarem absolutně nevyužité. Naštěstí Karl Moriz Becher zároveň zasedal v městské radě, a tak s jeho přičiněním město koncem roku 1892 rozhodlo, že na místě vzniknou nové, moderní a reprezentativní lázně, které tehdy Karlovy Vary potřebovaly jako sůl.

Na řadu se tak dostal renomovaný ateliér vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermana Helmera, který stál za zrodem karlovarského městského divadla. A už v květnu 1895 se Císařské lázně staly chloubou Karlových Varů jako zástupce historizujícího slohu francouzské novorenesance.

Podkovitý půdorys a majestátní vzhled měl evokovat stavby antického Říma a také tak trochu konkurovat zmiňovanému Grandhotelu Pupp, který další významná karlovarská rodina Pupp dokončila chvíli před tím, než se otevřely Císařské lázně. A konkurence to byla vskutku důstojná. Ve své době šlo o nejmodernější lázeňský dům světa. Císařské lázně tehdy nabízely nejmodernější technologické vymoženosti a také luxus a komfort na prvotřídní úrovni.

Jednotlivé koupelny, kterých bylo více než sto, byly vybavené odpočívárnou a vanami pro slatinné koupele a balneoléčbu s minerální vodou. Samozřejmostí byly sprchy, elektrické osvětlení, parní vytápění i ohřívače prádla. Císařské lázně si připsaly také jedno světové prvenství, a to díky systému zavážení van s rašelinou pod podlahou, tedy bez nutnosti vstupovat do lázeňské kabinky. Za jeden den lázně obsloužily bezmála dva tisíce osob.

Lázně dostaly své jméno po rakouském císaři a českém králi Františku Josefovi I. Panovník navštívil „své“ lázně jen jednou, a to během návštěvy Karlových Varů v srpnu 1904. Budovu si prohlédl, ale v lázních a v koupelně, které nesou jeho jméno, se nikdy nekoupal. Po vzniku Československa bylo zákonem zakázáno připomínat habsburské panovníky a monarchii, a proto se v roce 1922 Císařské lázně přejmenovaly na Lázně I.

V roce 1958 se budova lázní z rozhodnutí ministerstva kultury stala součástí seznamu kulturních památek. To ale budově příliš nepomohlo a její chátrání dále pokračovalo. S rostoucími náklady na údržbu přišlo v roce 1988 rozhodnutí o ukončení lázeňského provozu a od konce 80. let byla budova využívána jako kasino. Následně byla již jen příležitostně využívána pro různé společenské a kulturní akce a postupně chátrala až do roku 2019. Tehdy Karlovarský kraj zahájil celkovou rekonstrukci Císařských lázní, což budovu prakticky zachránilo. Během téměř čtyřleté obnovy byla budově vrácena její historická podoba a do lázní se opět vrátil život. Juch!

Na co se tedy můžete těšit?

Karlovarské Císařské lázně se staly nejnavštěvovanější památkou v krajském městě. Od jejího otevření na konci června loňského sem zamířily už desítky tisíc lidí. Můžete si vybrat ze dvou klasických prohlídek. Jedna vás provede Skrz naskrz Císařskými lázněmi, druhá představuje Císařskou koupelnu. Lázněmi nepravidelně provádí také herec Viktor Braunreiter, který k historickému výkladu přidává i vtipné postřehy a osobitým způsobem domýšlí různé historické souvislosti. Vstupenky si můžete koupit na pokladně nebo online.

Okruh I – Skrz naskrz Císařskými lázněmi

Národní kulturní památka Císařské lázně vypráví příběh o zlaté epoše evropského lázeňství. Svou zdobností a bohatou uměleckou výzdobou ukazují význam a bohatství Karlových Varů na přelomu 19. a 20. století. Poznejte zblízka budovu, která byla dokonalým spojením krásy a moderních technologií své doby.

Během hodinové prohlídky se seznámíte s původní technologií provozu lázní, poznáte historické čekárny, odpočívárny i luxusní prostor Zanderova sálu, kde stávaly tělocvičné stroje. Navštívíte ale i moderní koncertní sál v Atriu a dozvíte se zajímavosti spojené s historií objektu. Pojďte si připomenout dobu, kdy evropské lázně lákaly světovou elitu a lázeňství spojovalo luxus i moderní technologie.

Okruh II – Císařská koupelna: příběh luxusu

Klenotem sama o sobě je pak Císařská koupelna, která byla věnovaná císaři Františku Josefovi I. Jak již bylo řečeno, nikdy se v ní nekoupal. Luxusní prostor se liší od všeho ostatního v budově. Zatímco všude jinde se jedná o nápodobu, tak v Císařské koupelně uvidíte pravý mahagon, pravé hedvábí či pravý brokát. Tady se opravdu na ničem nešetřilo.

V rámci půlhodinové prohlídky poznáte nejen slavné hosty Karlových Varů, ale také si projdete prostory koupelny, která byla vybudována pro nejnáročnější klientelu. Drahý nábytek a cenné vybavení vám připomenou dobu, kdy byly evropské lázně symbolem luxusu a okázalosti. Pojďte se podívat na lázeň, ve které se koupali nejmocnější lidé své doby.

Multifunkční sál jako umělecké dílo

Jedna z ikon karlovarského lázeňství během oprav prošla i proměnou charakteru – nově zde vznikl multifunkční sál. Červená dominantní stavba od architekta Petra Hájka navíc vznikla v rekordním čase.

Zajímavé je, že vestavěná konstrukce se důsledně vyhýbá jakémukoliv přímému kontaktu s historickou budovou i s původními litinovými sloupy při obvodových stěnách. Jednotlivé díly do ní byly dosazeny skrze otevírací střechu a až na místě složeny v kompaktní celek.

Moderní sál stojící na šesti ocelových nohách připomíná červeného kraba nebo transformera a slouží například Karlovarskému symfonickému orchestru, filmovým produkcím, divadelním představením, plesům nebo konferencím.

Další lákadla se začnou objevovat postupně během následujících měsíců. Do budoucna se můžete těšit například na unikátní muzejní expozici s názvem Historie lázeňství. Její otevření je plánováno na zahájení letošní lázeňské sezony, která už pomalu klepe na dveře. Veškeré informace o Císařských lázních, včetně časů prohlídek či plánovaných akcí, najdete zde. Jsme přesvědčeni, že z návštěvy budete nadšení! Tak na nic nečekejte a poskládejte si svou #mozaikuzazitků v Karlovarském kraji.