Cheb, město tří písmen. Není to zrovna „profláknuté“ výletní místo nebo klasická jáma lvová turistů, protože k jeho (ne)výhodě leží na samém cípu západních Čech a cesta k němu leží ve stínu lázeňského trojúhelníku. Nicméně! Pokud sem zabloudíte, ať už úmyslně či omylem, budete velmi mile překvapeni.

Město na řece Ohři nabízí přebohatou historii, místa pro aktivní vyžití celé rodiny a nově i první gastro vlaštovky pro gurmány na cestách.  Vydejte se s námi na výlet po Chebu a poznejte jeho nejvýraznější historické dominanty. Užijte si kvalitní občerstvení, nechte se pohltit kulturou a vychutnejte si odpoledne pod širým nebem.

V případě, že je vašemu srdci nejbližší poznávání, ideálním výchozím bodem je Kulturní centrum Svoboda (Za Mostní branou 5), kde pohodlně zaparkujete v bezprostřední blízkosti historického centra. Tato multifunkční budova pro pořádání koncertů, festivalů, přednášek či plesů vyrostla v roce 2011 na místě bývalého sálu pěveckého spolku, který byl postaven na přelomu 19. a 20. století na barokních pivovarských sklepech. Odtud se pěšky vydejte přes most a Kamennou ulicí směrem vzhůru na staré město a kochejte se okolím. Po cestě narazíte mimo jiné na Kostel sv. Bartoloměje, bývalý špitální kostel řádu Křížovníků s červenou hvězdou z roku 1414.

Druhým historickým záchytným bodem je Cechovní kašna z roku 1926, která znázorňuje postavy mistra, tovaryše a učedníka od sochaře Adolfa Mayerla. Dekorativní mříž zdobí 33 bronzových cechovních znaků ze zvonařské dílny Lorenze Pistoriuse.

Stačí jen pár kroků a najednou se před vámi otevře náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Hned v jeho ústí doporučujeme návštěvu skvělého Botanik Bistra s minimalistickou zahrádkou a velkorysými výhledy na barevné budovy náměstí. Tato gastro vlaštovka otevřela relativně nedávno. Interiérům mladého podniku dominuje dřevo, tlumeně zelený mobiliář a bohaté osazení pokojovkami. Vaří tu výborně, s mimořádnou péčí a příjemnou dávkou inovace. Kromě snídaní, brunchové nabídky a stálého jídelního lístku stojí za pozornost také neustále obměňované polední menu.

Jakmile zvednete oči od svého talíře, hned naproti bistru uvidíte unikátní blok budov zvaný Špalíček. Jedná se o komplex jedenácti částečně hrázděných domů ze 13. a 14. století, které vznikaly v závislosti na potřebách chebských kupců na místě kramářských bud a masných krámů. Špalíček dělí na dvě samostatné části pitoreskní Kramářská ulička, která je široká pouhých 160 centimetrů.

Pokud vás neparalyzují výšky, rozhodně doporučujeme zamířit na vyhlídkovou věž místního nejstaršího dochovaného kostela – Chrámu sv. Mikuláše a sv. Alžběty. Jen se musíte připravit na 133 schodů ke zvonici a dalších 37 stupínků na vyhlídku. Sice je to trochu makačka, ale každý schod stojí rozhodně za to. Budete mít Cheb jako na dlani!

Milovníci výtvarného umění by neměli minout zdejší Galerii výtvarného umění (GAVU) a sousední (skutečně záživné) Retromuseum Cheb, které otevřelo v roce 2016 v budově Schillerova domu. Na vlastní oči tak můžete vidět, jak se dříve žilo Československu, zejména v 60. až 80. letech minulého století, a kromě stálé expozice plné retro objektů a kulturních výjevů (které si mnozí z nás stále pamatují), můžete navštívit také tematické výstavy.

Horní část náměstí Krále Jiřího z Poděbrad volně přechází v pěší zónu, kterou uvádí obří monolit Brána času. Devítimetrovou ocelovou konstrukci s nápisem „1061 – první písemná zmínka o městě“ můžete pohodlně otáčet kolem středové osy. Od artefaktu se po chebském bulváru vine časová osa města, na které najdete informace o nejdůležitějších milnících Chebu v češtině, němčině a angličtině. Dozvíte se tak bližší informace o městě zábavnou a interaktivní formou. Komenský by měl jistě radost!

Procházkou kolem městské knihovny a Západočeského divadla dojdete do volnočasového megakomplexu Krajinka, jenž se rozprostírá pod Chebským hradem na obou březích Ohře. Kolem centrální vycházkové promenády a cyklostezky potkáte amfiteátr, rozmáchlé květinové záhony, atletický stadion, lanové centrum, crossovou dráhu, outdoorovou posilovnu, dětská hřiště, hřiště na pétanque či minigolf nebo také piknikovou louku s několika grily.

Zpět do centra vystoupáte přes Chebský hrad. Tato románská falc byla postavená pro císaře Fridricha Barbarossu kolem roku 1180. Do dnešních dnů se dochovalo torzo paláce, obranná Černá věž a především unikátní dvojitá románsko-gotická kaple sv. Martina, Erharda a Uršuly. Křivolakými a výrazně malebnými uličkami městských domků se romantickou procházkou dostanete zpátky do centra, kde na vás čeká tahoun místního gastro průmyslu – restaurace Hvězda s vlastním pivovarem Pivní Skaut. Jde o podnik, který i za masivního provozu šlape jako hodinky a vaří osvědčené a znamenitě provedené klasiky.

Je toho opravdu víc než dost, co můžete v Chebu podniknout, vidět a zažít. Příjemným bonusem navrch je fakt, že se nebudete prodírat otravnými davy turistů a užijete si parádní den v parádním městě. Tak zapadněte na západ a poznejte Cheb zblízka!