O tom, že Češi jsou národ turistů a cyklistů, není třeba pochybovat. Máme rozsáhlou síť modře, červeně, žlutě a zeleně vyznačených turistických tras, stejně tak přehledně značené cyklotrasy. Donedávna ale neexistovala žádná ucelená dálková trasa, jako je tomu leckde v cizině. A proto vznikl nekomerční projekt party nadšenců, kteří se spojili s Klubem českých turistů Stezka Českem (dříve Cesta Českem). Stezka Českem nabízí možnost vyrazit na krásnou a zajímavou cestu přes celou naši republiku.

Stezka Českem – 1000 a 1000 kilometrů dlouhý a první oficiální přechod Česka

Severní větev a Jižní větev vedou od nejzápadnějšího po nejvýchodnější bod celou Českou republikou poděl hranic a přes vrcholy většiny našich hor. Stezky prochází malebnou přírodou a míjí mnoho atraktivit.

Pěšky nebo na kole? Stezky jsou vhodné jak pro pěší turistiku, cykloturistiku, tak dokonce pro zimní turistiku na lyžích. Preferujete ubytování v penzionu, horské chatě nebo raději stanujete v přírodě? Každý si najde pro něj to pravé a užije si putování po svém. 

Pokud volíte cestu s přespáváním venku a chtěli byste jít více do detailu, navštivte stránky partnerského projektu Krušnohorské útulny, kde jsou perfektně popsány veškeré přístřešky a zdroje vody v Krušných horách.

Celou trasu si můžete  stáhnout do mobilu. Na základě značení v terénu je Stezka zanesena i na Mapy.cz při standardním zobrazení. Nemusíte nic vyhledávat, uvidíte ji hned. Název „Stezka Českem“ je vždy v barvě značení podle kterého jdete.

Ostatní dobrodruzi vám na Facebookových stránkách Stezka Českem rádi předají více informací – třeba o aktuálním stavu cesty, tipech na přespání nebo ohledně vody.

 

Severní větev – samá nej

Severní větev vede hlavně severními pohraničními horami. Projdete několika pohořími, chráněnými oblastmi, národními parky i velkým množstvím přírodní rezervací a památek. Když trasu zvládnete celou, projdete nejvyšší i nejnižší a nejzápadnější a i nejvýchodnější místa republiky. 

 

Severní větev v Karlovarském kraji

V Karlovarském kraji Severní větev začíná na krásném nejzápadnějším bodě ČR, kde se dá i přespat. Trasa vede převážně pohraničím. V Bublavě se napojuje na hlavní hřeben Krušných hor a končí v jednom z hlavních center tohoto pohoří – Božím Daru. Celkem 110 kilometrů vede krásnou přírodou Krušných hor a nabízí nespočet zajímavých míst, která čekají na vaši návštěvu.

Na Ašsku narazíte například na hrad Neuberg. Název je trochu zavádějící, z hradu se totiž zachovala jen 22 metrů vysoká kruhová věž. Původní hrad v minulosti vyhořel, a kromě věže z něj zůstaly jen zbytky hradních a zámeckých zdí. I tak ale stojí za návštěvu. A další věž se tyčí o kousek dál, na vrchu Háj u Aše. Na 34 metrů vysokou rozhlednu vede přesně 122 schodů a uvidíte z ní přírodu Krušných hor, Doupovských hor, Českého lesa, Slavkovského lesa i německých Smrčin. Krásnou procházku slibuje i nedaleko se nacházející naučná stezka Goethova skalka. Místo se stalo přírodní památkou díky zvláštním křemencovým skalkám, které vznikly vlivem mrazového zvětrávání. Z Aše dojdete k naučné stezce přes Chebský les, nejvyšším místem je vrch, který nese jméno slavného spisovatele. Dále můžete ochutnat pramen Kyselky, obdivovat krásy hradu Vildštejn se středověkou hodovnou, navštívit židovský hřbitov v Lomničce, nechat se ohromit impozantními křemencovými skalami, které jsou součástí Přírodní památky Vysoký kámen. 

Pokud neuhnete z trasy, narazíte na dva přírodní parky Přebuz a Jelení vrch. Přebuz je soustavou vrchovištních rašelinišť u pramene říčky Rolavy, Jelení vrch je naopak silně zalesněnou oblastí, kde se prohánějí jeleni nebo divočáci a ze stromů na ně shlížejí vzácné sovy z rodu kulíšků a sýců. Obojí stojí za vidění. Nedaleko Hřebečné narazíte na trase na bývalý důl Mauritius, ve kterém se těžila ruda po čtyři století. V helmě a holínkách tak můžete prozkoumat nejslavnější cínový důl Krušnohorské hornické krajiny, která byla zapsána na seznam UNESCO. Pokud už jste v okolí Hřebečné, neměli byste vynechat Mrtvý rybník. Z důvodu všudypřítomné rašeliny je zbarven téměř až do černa a je to skutečně unikátní podívaná. Tu ostatně slibuje i Božídarské rašeliniště, které se ve výšce přes 1000 metrů rozkládá na náhorní plošině mezi Božím Darem a Rýžovnou. V její centrální části se vypíná výrazný vrchol Božídarského Špičáku, kolem kterého vede Ježíškova cesta. Pohádková naučná stezka návštěvníky seznámí nejen s Ježíškem a jeho pomocníky, ale i s životem předků, s jejich tradicemi.

A to vše v doprovodu krásné přírody. Sami si můžete zvolit, zda ji projdete celou, po jednotlivých úsecích nebo si ji rozdělíte na víkendy.  Občerstvit se můžete v některém z kiosků či restaurací, které po cestě potkáte a hlavu lze složit v útulnách, kempech či penzionech. Všechno je jen na vás a o tom to je! Stáhněte si podrobný itinerář a vyrazte na cestu.