Krušné hory, to není jen úžasná příroda a široké sportovní vyžití. Kromě již zmíněného je oblast výjimečně bohatá na nerosty a montánní památky. Nachází se tam stříbro, železo, cín, olovo, nikl, wolfram, kobalt, uran i černé uhlí, hornická historie tam sahá až do 12. století a na místě se navíc zachovalo mnoho montánních památek. Není divu, že byl Montanregion Krušné hory nominován na Seznam světového dědictví UNESCO. A co byste rozhodně neměli minout?


Štola Johannes na Božím Daru

Asi 8 kilometrů od Božího Daru, kousek od německých hranic, najdete významnou hornickou památku – štolu Johannes. Jedná se o mimořádně zachovalý komplex důlních děl a obrovských podzemních komor. Vybrat si můžete buď malý okruh, kde prohlídka trvá asi dvě hodiny, nebo velkou prohlídku trvající dvě a půl až čtyři hodiny. Čeká vás prohlídka velké komory, malé a velké dobývky, labyrint chodeb a komůrek, stoupání po žebřících a také dobrovolné plazení nízkou chodbou. Sezóna startuje 28. dubna a důl je otevřen denně. Vstupné pro dospělého činí 350 nebo 490 korun za malý či velký okruh, pro děti od 10 do 15 let pak 250 a 350 korun. Pro děti mladší 10 let není prohlídka vhodná. A pozor, v dolech je pekelná zima, tady konkrétně kolem 7°C, tak se nezapomeňte dobře obléknout.

Blatenský příkop v Horní Blatné

Město Horní Blatná vzniklo už v 16. století, těžilo se zde železo a cín. Na místě najdete mnoho zachovalých památek. Za vidění stojí třeba Vlčí jáma, 25 metrů hluboká, 40 metrů široká a 200 metrů dlouhá díra, která je pozůstatkem dolu Wolfgang. Také měšťanský dům č. 127 byste neměli minout, byl vybudován roku 1754 a dnes v něm najdete Muzeum těžby cínu. Tou nejvýznamnější památkou je však Blatenský příkop, jehož historie sahá až do roku 1540. Uměle vybudovaný kanál kdysi sloužil jako energetická základna těžby v Horní Blatné. Voda z Božídarských rašelinišť zásobovala doly a později i průmyslové závody nejen v Horní Blatné, ale v celém Krušnohoří. Dnes vede kolem Blatenského příkopu 12 km dlouhá naučná stezka s 23 zastávkami. Na těch se dozvíte spoustu zajímavých informací o ekologii, historii, hornictví či lesnictví. Stezka začíná asi kilometr na západ od Božího Daru a končí nad obcí Horní Blatná.

Důl Mauritius v Hřebečné

Kousek od Arbertam stojí zaniklý cínový důl Mauritius. Ten byl v provozu skoro 400 let a od roku 1958 je chráněn jako Národní kulturní památka. Průvodce vám ukáže štolu Kryštof, která se dochovala v původním stavu. 400 metrů dlouhá trasa má 11 zastávek, uvidíte netopýry, sochy horníků, úseky ražené ručně pomocí želízka a mlátku či obří komoru dlouhou 65 metrů. I tady sezóna startuje 28. dubna a na komentovanou prohlídku se můžete vydat až do konce září, každý den od 10 do 18:30. Za vstup pro dospělého zaplatíte 150 korun a za děti od 10 do 15 let pak 100 korun. Ani tady nemohou, z důvodu bezpečnosti, děti mladší 10 let.