Vítejte v Lázních Kynžvart, městečku na úbočí Slavkovského lesa. Kombinace podhorského klimatu, bohaté přírody a minerálních pramenů děla z Lázní Kynžvart ideální místo na výlet. Tak vyrazte a užijte si les, čerstvý vzduch, krásné památky či chutnou a léčivou vodu.

Město, které léčí

Přestože byly prameny objeveny už v 15. století, využívat k léčebným účelům se začaly až v roce 1856, především díky lékaři Friedrichu Jägerovi. Od té doby se sem sjížděli lidé z celého světa, mezi nimi i baron Rotschild či belgická královna. Roku 1950 se z lázní pro dospělé stává zařízení pro děti, díky příznivému klimatu, minerálním pramenům a ložiskům slatiny se zde velmi úspěšně léčí astma a mnoho dalších nemocí.

Důležitou součástí léčby je popíjení kyselky z pramene Richard. Ten vyvěrá přímo v centru lázeňské části města a nese jméno knížete Richarda Metternicha, který kdysi koupil první penzion vedle pramene Viktorka a dal tak základ lázeňskému městu. Kromě Richarda najdete ve městě také Liščí, Kančí a Jezevčí pramen, dále pramen Marie, Viktor a Helena.

Příroda všude kolem

Lázně Kynžvart jsou obklopeny přírodou, a právě příroda je další důležitou součástí léčby. Pár kilometrů od města najdete přírodní rezervaci Smraďoch, která dostává svému jménu. Od silnice můžete jít rovnou za nosem a spolehlivě trefíte. Za zápach je zodpovědný sirovodík, který společně s kysličníkem uhličitým uniká ze země a vytváří efektní podívanou – bublající vodu a gejzíry, takzvané mofety. Místem vás provede krátká naučná stezka, vedoucí po dřevěném chodníku, s informační tabulí a vyhlídkovou plošinou. Rezervace láká i na unikátní flóru, kromě borovic na místě zahlédnete třeba keře borůvek, brusinek a klikvy.

Za návštěvu jistě stojí i rezervace Kladská. Jedná se o jednu z nejstarších a největších přírodních rezervací na Karlovarsku a nejcennější část Slavkovského lesa. Osada se skládá z několika staveb, loveckého zámečku a unikátní přírodní rezervace Kladské rašeliny. Ty jsou ojedinělým souborem horských rašlinišť o celkové rozloze téměř 300 hektarů. Místem vás provede skoro 2 km dlouhá naučná stezka, která vás seznámí s biologií, historií a geologií. Vede kolem Kladského rybníka a okrajem přírodní rezervace.

Pár památek na závěr

Přírody už bylo dost, vraťte se proto do města a objevte ty nejcennější památky Lázní Kynžvart. Nad městem, někde mezi Šibeničním vrchem a Špičákem, ční Hradní vrch se zříceninou středověkého hradu. Ten byl založen někdy kolem roku 1250 a sloužil jako královský strážní bod. Koncem třicetileté války byl však obléhán a následně zničen Švédy a císařským vojskem. Část zdiva byla použita na výstavbu zámku.

Rensanční zámek byl postaven mezi lety 1585-1597, jeho původní podoba však dnes není známá. Zámek nabízí prohlídku interiérů s empírovým nábytkem a dobovými portréty, proslulý kabinet kuriozit s více než čtyřmi tisíci exponáty z celého světa, egyptologické oddělení, zámeckou zbrojnici či rozsáhlý zámecký park s altánky, rybníky, kaplemi, cizokrajnými rostlinami, sochami a pomníky.